آغاز عصر جدید انقراض در زمین | اتاق خبر
کد خبر: 115467
تاریخ انتشار: 30 خرداد 1394 - 15:42
اتاق نیوز - مطالعه انجام شده در سه دانشگاه آمریکا نشان می‌دهد زمین وارد دوره جدیدی از انقراض شده و بشر در میان اولین قربانیان آن است....
اتاق نیوز - مطالعه انجام شده در سه دانشگاه آمریکا نشان می‌دهد زمین وارد دوره جدیدی از انقراض شده و بشر در میان اولین قربانیان آن است.
در این مطالعه آمده است مهره‌داران با سرعتی 114 برابر بیش از وضعیت طبیعی در حال ناپدید شدن هستند. به گفته کارشناسان، ششمین انقراض انبوه بزرگ در حال رخ دادن است. آخرین حادثه مشابه با بزرگترین انقراض در جهان به 65 میلیون سال پیش بازمی‌گردد که دایناسورها از روی زمین محو شدند. همچنین در صورتی که این روند تداوم پیدا کند میلیون‌ها سال طول می‌کشد تا موجودات منقرض شده به وضعیت نخست بازگردند. در این بررسی کارشناسان با استفاده از فسیل‌ها نرخ انقراض مهره‌داران را در طول تاریخ برآورد کرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که نرخ کنونی انقراض مهره‌داران بیش از 100 برابر بیشتر از زمان‌هایی است که یک عصر انقراض بزرگ در جریان نیست. مطابق یافته‌های این بررسی از سال 1900 تاکنون بیشتر از 400 گونه از جانوران مهره‌دار منقرض شده‌اند که در دوران عادی چنین حجمی از انقراض ظرف 10 هزار سال رخ می‌دهد و نه در ظرف 100 سال. همچنین عواملی همچون تغییرات جوی، آلودگی و جنگل‌زدایی در بروز این پدیده نقش دارند. طبق اعلام اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، هر سال تعداد 50 حیوان به وضعیت انقراض نزدیک می‌شوند. حدود 41 درصد تمامی دوزیستان و 25 درصدد پستانداران در معرض خطر انقراض قرار دارند. همچنین در بررسی این اتحادیه آمده است محورها در سال‌های آینده برای جلوگیری از منقرض شدن با چالش جدی روبه‌رو خواهند بود. 94 درصد تمامی لمورها در معرض خطر هستند و یک پنجم تمامی گونه‌های لمور در گروه حیواناتی قرار دارند که خطر انقراض به طور جدی آنها را تهدید می‌کند. به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، بررسی‌های اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت حاکی از آن است که زیستگاه این گونه جانوری در ماداگاسکار به دلیل قطع غیرقانونی درختان تخریب شده است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید