یک کارشناس صنایع غذایی؛جای صنایع تبدیلی در کشاورزی استان ها خالی است | اتاق خبر
کد خبر: 120725
تاریخ انتشار: 20 تیر 1394 - 16:42
اتاق نیوز- یک کارشناس صنایع غذایی با اشاره به اینکه جای صنایع تبدیلی در کشاورزی استان ها خالی است، گفت: بخش زیادی از محصولات کشاورزی که با مشکلات و هزینه های زیادی تول...
اتاق نیوز- یک کارشناس صنایع غذایی با اشاره به اینکه جای صنایع تبدیلی در کشاورزی استان ها خالی است، گفت: بخش زیادی از محصولات کشاورزی که با مشکلات و هزینه های زیادی تولید می شوند به دلایل متعددی از بین می روند و تبدیل به ضایعات می شوند.
فرخنده همافر در گفت و گو با ایرنا، افزود: این در حالیست که با بازیافت ضایعات محصولات کشاورزی می توان سرمایه های عظیمی را وارد چرخه تولید و اقتصاد کشور و استانهای مختلف تزریق کرد. وی با تاکید بر استفاده از روش های جدید برای بهره وری بیشتر از ضایعات موادغذایی در بخش صنعت غذایی، اظهار داشت: تکنولوژی های جدید باعث حفظ بخش زیادی از ضایعات می شوند و از طرفی آنها را به موادی مفید و قابل مصرف برای صادرات تبدیل می کنند. وی تصریح کرد: توجه به توسعه صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی علاوه بر نقش مؤثر در افزایش اشتغالزایی و جلوگیری از مهاجرت تولید کنندگان به شـهرها، می تواند در افزایش ارزش افزوده بخش های صنعت و کشاورزی نیز موثر باشد. همافر با اشاره به ظرفیت های منحصر به فرد استان خوزستان در بخش کشاورزی، گفت: توجه بیش از پیش به ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و استفاده از فناوری های روز در این بخش برای استان خوزستان یک ضرورت تلقی می شود. وی ادامه داد: استان خوزستان به عنوان قطب مهم کشاورزی کشور به منظور نقش آفرینی بیشتر در زمینه تولید محصولات غذایی نیازمند رونق صنایع تبدیلی، تکمیلی و کارخانه های صنایع غذایی مرتبط با محصولات کشاورزی استان است. وی اضافه کرد: در برخی موارد مشاهده می شود کمبود صنایع تبدیلی در برخی از محصولات کشاورزی خوزستان سبب ارسال محصولات کشاورزی و باغی به دیگر مناطق می شود و بخشی از محصولات نیز دچار ضایعات می شوند. این کارشناس صنایع غذایی گفت: تنوع و گستردگی تولیدات کشاورزی در خوزستان، یک نعمت است که در صورت وجود صنایع و کارخانجات تبدیلی محصولات کشاورزی به راحتی می توان محصولات تولیدی را با بهره وری بیشتر وارد بازار کرد. وی براین باور است که ساخت و توسعه واحدهای صنایع غذایی، تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی مزایایی همچون کاهش ضایعات، رشد اشتغالزایی، دسترسی به محصولات کشاورزی در خارج از فصل تولید، افزایش ارزش افزوده در محصول و ارزآوری را به دنبال خواهد داشت. همافر رونق و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی را مستلزم سرمایه گذاری در این صنعت برشمرد و گفت: با توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی می توان به رشد اقتصادی و توسعه همه جانبه بخش کشاورزی امیدوار بود. این کارشناس صنایع غذایی ادامه داد: افزایش قیمت تمام شده صنایع غذایی به دلیل افزایش قیمت محصولات کشاورزی، عدم تنوع در تولید، فرسودگی دستگاه ها، پایین آمدن کیفیت و فعالیت های زیرزمینی از عمده مشکلات صنایع غذایی و عامل بازدارنده صادرات تولیدات این صنعت است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید