مذاکرات مثبت، قیمت سکه را منفی کرد | اتاق خبر
کد خبر: 121818
تاریخ انتشار: 22 تیر 1394 - 13:05
اتاق نیوز:قیمت سکه هر چهار سر‌رسید بازار آتی سکه روز گذشته را با افت قیمت‌ آغاز کردند و تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و اخبار مثبت مبنی بر مذاکرات هسته ای با ریزش نرخ‌ها بس...
اتاق نیوز:قیمت سکه هر چهار سر‌رسید بازار آتی سکه روز گذشته را با افت قیمت‌ آغاز کردند و تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و اخبار مثبت مبنی بر مذاکرات هسته ای با ریزش نرخ‌ها بسته شدند.
در معاملات دیروز قیمت سکه برای تحویل تیر ماه با ۰/۷۱ درصد کاهش کمترین افت را در میان سایر سر رسیدها شاهد بود اما سررسیدهای دیگر افت بیش از یک درصدی را در این روز تجربه کردند. در حال حاضر، قیمت سکه بازار آتی نسبت به بازار نقدی یکسان است، به‌طوری که در روز گذشته قیمت سکه سررسید تیرماه با افت ۰/۷۱ درصدی به قیمت ۸۶۵ هزار تومان معامله شد. همچنین قیمت تسویه سررسید شهریور نیز ‌به ۸۶۴ هزار تومان رسید که رشد ۱/۰۳ درصدی را در روز یکشنبه به ثبت رساند. از طرفی قرارداد تحویل آبان نیز با قیمت ۸۶۸هزار تومان معامله شد و افزایش ۱/۰۲ درصدی داشت. در آخر نیز سکه تحویل دی رشد ۱/۴۵ درصدی را در این معاملات به ثبت رساند و با قیمت ۸۷۸ تومان به فروش رسید. به گزارش اتاق نیوز و به نقل از بورس کالای ایران، نکته مهم در معاملات این روزهای قراردادهای آتی، رشد خیره کننده حجم قراردادهاست به طوریکه حجم معاملات یکشنبه به نسبت شنبه گذشته بیش از ۱۰درصد افزایش یافت. در معاملات روز گذشته ۴هزار و ۶۸۲ قرارداد سکه منعقد شد که دیروز این حجم به ۵هزار و ۱۸۱ قرارداد رسید تا بازیگران آتی با رشد ۴۹۹ قراردادی -معادل ۱۰/۶۵ درصد- معاملات روبه رو شوند. از طرفی سکه در بازار نقدی نیز با نوسان قیمت ها به معاملات خود در این روز پایان داد، به طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با کاهش ۱۶ هزار تومانی به قیمت ۸۶۹ هزار تومان رسید. این در شرایطی است که نیم‌سکه در این بازار داخلی با افزایش ۱۰ هزار تومانی نسبت به روز شنبه به قیمت ۴۵۶ هزار تومان رسید. از طرفی ربع سکه نیز با نرخ ۲۵۶ هزار تومان افزایش ۶ هزار تومانی را تجربه کرد، همچنین سکه یک گرمی نیز با همان قیمت ۱۶۶ هزار تومان به معاملات روز یکشنبه پایان داد. به گفته کارشناسان این نوسان قیمت به دلیل افزایش تقاضا در بازار نقدی به ویژه برای سکه های نیم و ربع بوده است و همزمان با مراحل نهایی گفتگوهای هسته ای و دریافت سیگنال های مثبت از این مذاکرات تقاضا برای خرید بر خلاف انتظار بالا رفته است؛ چرا که این این عامل روانی باعث کاهش قیمت ها در بازار شده است. از طرفی فعالان بازار معتقدند در ادامه هفته به خصوص روز سه شنبه به دلیل جو روانی مثبت ناشی از توافقات هسته ای بازار قیمت سکه نقدی روند نزولی در پیش بگیرد که در پی آن روند بازار آتی نیز دستخوش تغییر خواهد شد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید