دولت پس از توافق احتمالی جلوی تشنگان واردات بایستد | اتاق خبر
کد خبر: 122170
تاریخ انتشار: 23 تیر 1394 - 13:46
اتاق نیوز: عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه امروزه برخی ها تشنه تسهیل واردات کالا هستند تا در دوره پساتحریم اقدام کنند، گفت: دولت باید برای مدیریت اقتصادی و تجار...
اتاق نیوز: عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه امروزه برخی ها تشنه تسهیل واردات کالا هستند تا در دوره پساتحریم اقدام کنند، گفت: دولت باید برای مدیریت اقتصادی و تجاری پساتحریم برنامه ریزی هوشمندانه داشته باشد تا آسیب های گذشته دوباره احیا نشود.
یحیی آل اسحاق افزود: در صورتی که مذاکرات هسته ای به نتیجه و جمع بندی برسد منابع مالی دولت در خارج از کشور فرصتی برای واردات بیشتر خواهد بود که امیدواریم دیگر دولت به فکر واردات بی رویه نباشد بلکه از این منابع و همچنین دیگر شرایط مثبت در جهت رونق تولید استفاده کنیم. وی گفت: اگر واردات مدیریت نشود با تعمیق رکود اقتصادی همچنان معضلات بیکاری و تورم حل نشده باقی خواهد ماند و نباید اجازه دهیم عطش صادرات و عطش واردات ، فرآیندی غیر منطقی و غیر اقتصادی طی کند. آل اسحاق افزود: تجربه های گذشته هم نشان می دهد زمانی که منابع مالی دولت به شدت افزایش یافته واردات هم روند جهشی پیدا کرده است اما در دوره جدید نباید اجازه دهیم این مشکل دوباره تکرار شود. وی تصریح کرد: سرنوشت اقتصادی ما را سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی رقم می زند و نباید سرنوشت اقتصادی خود را به محیط بیرونی و در ساختاری آسیب پذیر گره بزنیم. وزیر اسبق بازرگانی گفت: رشد 8 درصدی اقتصادی رقم بسیار بالایی است و بیشتر کشورها در بهترین شرایط رشد 2 یا 3 درصدی را هدفگذاری می کنند و ما اگر واردات را مدیریت نکنیم به این هدف نمی رسیم. وی تصریح کرد : البته اقتصاد ایران ظرفیت بالایی دارد و شرایط بسیار مهیاست و دسترسی به رشد 8 درصدی اقتصاد موضوعی دور از ذهن نیست ، از نظر ذخایر نفت و گاز دومین در جهان هستیم و از نظر معادن و ذخایر معدنی تقریبا تمام عناصر موجود در جدول مندلیف (جدول عناصر شیمیایی) را در کشورمان داریم. آل اسحاق اظهار داشت : ده میلیون فارغ التحصیل و پنج میلیون دانشجو با رده سنی کمتر از 30 سال در ایران داریم که مزیتی برای توسعه اقتصادی است و رشد اقتصادی 8 درصدی منوط به اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است. وی افزود: مدیریت واردات ، توسعه صادرات غیرنفتی ، توسعه درون زا در کنار دوری از خام فروشی معدنی و نفتی و گازی سرنوشت اقتصادی ما را رقم می زند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید