خسارت 50 میلیاردی آنفولانزای مرغی | اتاق خبر
کد خبر: 122719
تاریخ انتشار: 24 تیر 1394 - 15:40
اتاق نیوز: رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی، اظهار کرد: در حالی که به نظر می رسد آنفولانزای مرغی حدود 50 میلیارد تومان به مرغداری‌های ایران خسارت وارد کرده، پرداخت...
اتاق نیوز: رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی، اظهار کرد: در حالی که به نظر می رسد آنفولانزای مرغی حدود 50 میلیارد تومان به مرغداری‌های ایران خسارت وارد کرده، پرداخت حدود دو میلیارد تومان خسارت که اعلام شده، بسیار ناچیز است.
به گزارش اتاق نیوز، اخیرا معاون اول رئیس‌جمهور، تصویب نامه هیات وزیران در مورد اختصاص اعتبار از محل منابع ماده (12) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور به استان مازندران را برای جبران خسارات وارده به صنعت طیور استان و کمک به مرغداران ابلاغ کرد. معاون اول رئیس جمهور در خطاب به وزارت کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، اعلام کرد: هیات وزیران در جلسه 14 تیر ماه 1394 به پیشنهاد وزارت کشور و تأیید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مبلغ 20 میلیارد ریال برای کمک به مرغداران بابت جبران خسارت وارده به صنعت طیور استان ناشی از شیوع بیماری آنفولانزای حاد پرندگان در اختیار استانداری مازندران قرار می‌دهد تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود. درباره این موضوع، محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی، در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، اظهار کرد: قرار است دولت دو میلیارد تومان برای کمک به صنعت مرغ پرداخت کند که هنوز محرز نیست این میزان قرار است صرف پرداخت خسارت به مرغداران بومی شود که وزارت دامپزشکی به خاطر مشاهده نمونه آنفولانزای مرغی آنها را معدوم کرده بود یا صرف خسارت به مرغ‌داری‌های مازندارن شود که به دلیل ممنوعیت حمل‌ونقل آنها به تهران ضرر کرده و مجبور شدند که مرغ‌های خود را کیلویی 500 تا هزار تومان گران‌تر بفروشند. او افزود: در این زمینه ممکن است دامپزشکی مبلغ پرداخت شده را برای پرداخت به مرغ‌های معدوم شده طلب کند و اتحادیه هم برای مرغداری‌های مجموعه خود طلب کند. ولی به هر حال مبلغ دو میلیارد تومان به اندازه‌ای ناچیز است که من فکر می‌کنم بهتر است جای پرداخت قطره‌چکانی‌ آن به خسارت‌دیدگان صرف دامپزشکی شود که قرنطینه‌اش را محکم‌تر کند. باید این میزان صرف دامپزشکی شود که نیاز به بودجه و اعتبار دارد. وگرنه این میزان جبران خسارت مرغداران را نمی‌کند. رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی تصریح کرد: اگر تصمیم گرفته می‌شود که خسارتی پرداخت شود بهتر است این میزان به اندازه‌ای باشد که مرغداران درباره مرغ‌های بیمار خود مخفی‌کاری نکنند و برای از بین رفتن آلودگی در مرغ‌ها همکاری کنند. من فکر می‌کنم که آنفولانزای مرغی در کل کشور به ویژه در استان مازندران و آذربایجان شرقی حدود 50 میلیارد تومان خسارت زده است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید