دولت فرمول قیمت گذاری خوارک پتروشیمی را نهایی کند | اتاق خبر
کد خبر: 150981
تاریخ انتشار: 15 مهر 1394 - 10:34
مهدی شریفی نیک نفس عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و از مدیران باسابقه حوزه پتروشیمی محسوب می شود با او درباره قیمت خوراک پتروشیمی و قیمت گذاری آن گفت و گو کرده ایم:...
مهدی شریفی نیک نفس عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و از مدیران باسابقه حوزه پتروشیمی محسوب می شود با او درباره قیمت خوراک پتروشیمی و قیمت گذاری آن گفت و گو کرده ایم:

شاهد هستیم که هر از چندی بورس تحت تاثیر پتروشیمی و خوراک پتروشیمی بالا و پایین می شود، علت این اتفاق چیست و چطور می‌شود برای یک بار دولت مشکل خوراک پتروشیمی را حل کرد؟

دولت باید با تعامل بیشتر با مصرف‌کنندگان واقعی، فرمول قیمت گذاری را نهایی کند تا بتوانیم مزیت نسبی کشورمان در پتروشیمی‌ را در دنیا کماکان حفظ کنیم. مزیت ما فقط قیمت خوراک است؛ اگر این مزیت را از پتروشیمی بگیریم، در این شرایط که هنوز تکنولوژی لازم، لوجستیک و شبکه بانکی منسجم را نداریم و فاینانس‌های خارجی به کمک صنایع پتروشیمی نیامده، قطعا متضرر خواهیم شد ومجتمع‌های پتروشیمی و به تبع آن بورس سهام آسیب خواهند دید. توجه داشته باشید مردم براساس سودآوری، سهام پتروشیمی را می ‌خرند و این باعث رونق و گردش نقدینگی دربازار سرمایه می‌ شود اما وقتی انتظارات پایین بیاید، کسی از صنعت پتروشیمی در بورس اقبال نمی ‌کند.

از فرمول قیمت گذاری صحبت کردید، این فرمول چیست و قیمت مناسب چقدر است؟

ببینید باید یک کمیته بی ‌طرف با حضور همه ذینفعان ایجاد شود و ما هم جزو آن کمیته باشیم؛ چون نظراتی دررابطه با بحث رقابت، بازارهای صادراتی جهانی و امکان حضور در بازارها داریم. در آن کمیته باید جمع‌ بندی انجام شود. نمی‌شود به شکل دستوری از بالا، وزارت نفت فرمولی را ایجاد کند، به مجلس برود و قیمت جابجا شود در این شرایط مولودی ناقص متولد می ‌شود، اما اگر همه ذینفعان حضور داشته باشند و همه عوامل را در نظر بگیرند و اینکه در دنیا و منطقه چه اتفاقاتی در حال وقوع است، خیلی منطقی و محاسباتی نتیجه خوبی می‌توان گرفت.

شما فرمودید مزیت اصلی ما در پتروشیمی خوراک است و در اصل منظور همان قیمت گاز است، درست است؟

بله، فعلا خوراک است و اگر این مزیت را از بین ببریم رقابتمان در بازارهای جهانی سخت می ‌شود.

به نظر شما چرا در دوره‌های مختلف در قیمت خوراک بی ‌ثباتی داریم؟

این یکی از سؤالات ما هم هست، یکی از ملزومات سرمایه ‌گذاری خارجی ثبات است؛ کسی که اینجا قصد سرمایه‌گذاری دارد، می‌خواهد قیمت خوراک را برای ۱۰-۱۵ سال آینده بداند.

در کشورهای دیگر این ثبات قیمت برای خوراک پتروشیمی وجود دارد؟

بله، کشورهایی هستند که پانزده ساله قرارداد می‌ بندند.عوامل اصلی مشخص است که قیمت خوراک هم یکی از مهم‌ترین المان‌هاست که باید لحاظ شود. سرمایه ‌گذار زمانی که بخواهد در کشورما به خاطر مزیتی که داریم سرمایه‌ گذاری کند، ابتدا از نظر اقتصادی همه چیز را در نظر می‌گیرد و محاسبه می کند که خوراک برایش چقدر تمام می‌شود اما وقتی ببیند باوجود این مزیت بی ثباتی در آن وجود دارد سرمایه گذاری نخواهد کرد زیرا نمی تواند برای پول و سودش برنامه ریزی داشته باشد. قیمت گاز و بعد نفت‌ها و خوراک‌های مایع برای صنایع پتروشیمی بسیار مهم است . برنامه ریزی بدون ثبات آن ها و البته قیمت منطقی امکان پذیر نیست. فرض کنید سرمایه‌گذار بخواهد ۶۰۰-۷۰۰میلیون یورو سرمایه‌ گذاری کند که رقم کمی نیست خب برای ورود این سرمایه به مملکت قطعا باید حداقل قیمت ۱۰-۱۵ سال خوراک پتروشیمی را بداند و خیالش از این بابت راحت باشد.

منبع: اتاق تهران

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید