Performancing Metrics

احیاء طرح کاوشگر های فضایی | اتاق خبر
کد خبر: 152674
تاریخ انتشار: 18 مهر 1394 - 15:20
معاون فناوری های فضایی سازمان فضایی از احیاء و فعال کردن کاوشگر های فضایی خبر داد....

معاون فناوری های فضایی سازمان فضایی از احیاء و فعال کردن کاوشگر های فضایی خبر داد.

دکتر جعفر روشنیان  استاد دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی  است  که 16سال در رشته هوافضا با تخصص دینامیک و کنترل فضا فعالیت داشته است و در سمت هایی چون مدیرگروه هوافضا،مدیرپژوهش و ارتباط با صنعت، معاون پژوهشی دانشگاه و رییس دانشکده هوافضای دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی  فعالیت کرده است.

او همزمان با هفته جهانی فضا طی گفتگویی با خبرنگار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: کاوشگر های فضایی به دو بخش کاوشگرهای محموله زیستی و محموله های تحقیقاتی تقسیم می شوند که ممکن است برای تحقق یک فناوری یا تست یک فناوری در فضا استفاده شود و یا ممکن است یک محموله زیستی توسط راکت ها به فضا پرتاب و به زمین برای مطالعات زیستی، برگردانده شود و ما در این زمینه، قصد داریم کاوشگر های فضایی را فعال می کنیم

وی با بیان اینکه براساس قانون کلیه فعالیتهای فضایی غیرنظامی کشور بر عهده سازمان فضایی است، ادامه داد: ماهیت این سازمان ماهیت فناوری و فنی است و از ابتدای تاسیس این سازمان معاونت فناوری و معاونت کاربردی سازمان فضایی، از اهمیت بالایی برخوردار است.

روشنیان با بیان اینکه نگاه ما در موضوع فناوری های فضایی حاکمیتی است، نه تصدی گری ادامه داد: فناوری فضایی از فناوری های پیچیده و برتر دنیا است و جنبه استراتژیک دارد.

وی با اشاره به اینکه میزان دسترسی به فناوری فضایی برای هر کشور یک شاخص است، ادامه داد: هر چه پیشرفت فناوری فضایی بیشتر باشد می توان به این نتیجه رسید که کشور از نظر  فناوری ها، پیشرفته تر است.

معاون فناوری سازمان فضایی بر تاثیر پیشرفت فناوری های فضایی با قابلیت استراتژیک تاکید کرد و گفت: پیشرفت در این زمینه موقعیت کشور را در تعاملات و مذاکرات جهانی،بالا می برد.

روشنیان اظهار کرد: پیشرفت های ایران در دهه گذشته به ویژه در بخش فناوری فضایی،پرتاب  ماهوارههای ایرانی توسط پرتاب گر ایرانی مانند امید، نوید، فجر و ... و ماهواره های سفیر، اثبات توانمندی تکنولوژی جمهوری اسلامی در حوزه فضایی بود.

 وی بر نقش فناوری های فضایی در تعاملات بین المللی تاکید کرد و ادامه داد: ایران در مقایسه با سازمان های فضایی امریکا و روسیه که چندین دهه فعالیت داشته اند؛ در یک دهه تلاش خود موفقیت های چشمگیری داشته است.

وی با بیان اینکه در دنیا کشورهای انگشت شماری هستند که می توانند ماهواره های خود را خودشان در مدار قرار دهند افزود: خوشبختانه ایران به این توانایی دست یافته است .

روشنیان اظهار کرد: برنامه های مناسبی در طول برنامه توسعه کشور در افق 1404 توسط سازمان فضایی ، مدیریت و پیگیری می شود.

وی به دو مسیر مهم طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی به عنوان ماهواره های تحقیقاتی و همچنین مسیر ماهواره های مخابراتی اشاره کرد و گفت: هم اکنون ماهواره ناهید را در دستور کار خود داریم که در حال طراحی ، ساخت و برنامه ریزی با پژوهشگاه فضایی، به منظور توسعه فناوری های بومی قرارداد بسته شده است.

روشنیان به توسعه فناوری های بومی و همچنین خرید ماهواره خارجی به صورت موازی اشاره کرد و افزود: ماهواره سنجشی فرایند طراحی ، ساخت و پرتاب آن با سرعت بیشتری انجام می شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه نیاز سنجی ماهواره ای در کشور به چه نحوی انجام می شود افزود: نیازها بر اساس کاربردهای ماهواره در کشور مطرح می شود.

روشنیان بر نیاز به داشتن ماهواره ملی تاکید کرد و گفت: برای تامین تمامی کاربردهای فناوری فضایی در کشاورزی ، هواشناسی ، بلایای طبیعی ، جنگلبانی ، پزشکی فضایی ، پیش بینی ریزگردها و فعالیت های زیست محیطی هر دو مسیر را در طراحی ، ساخت ماهواره  باتوجه به صنایع بومی یا خرید، پیگیری می کنیم.

معاون فناوری سازمان فضایی بر تعامل بین المللی برای بهره برداری حداکثری از فضای پسا تحریم به جهت رشد سریع تر در عرصه فضا تاکید کرد و گفت: در صورت امکان درصدد انجام پروژه های مشترک هستیم که  بخشی را،  از فناوری  خودی  استفاده کنیم و بخشی در تعامل با سایر کشورها، انجام شود.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید