حکم برهنه شدن در سینه زنی ها | اتاق خبر
کد خبر: 153887
تاریخ انتشار: 20 مهر 1394 - 16:11
آنچه در روايات فراوان مورد سفارش و تأكيد است عزاداری و محزون و گريان بودن در مصيبت شهادت و مظلوميت و فقدان اولياي الهي به ويژه سالار شهيدان، امام حسين(ع) است....

آنچه در روايات فراوان مورد سفارش و تأكيد است عزاداری و محزون و گريان بودن در مصيبت شهادت و مظلوميت و فقدان اولياي الهي به ويژه سالار شهيدان، امام حسين(ع) است.

یکی از سوالات مطرح در خصوص عزاداری اینکه نظر مراجع در مورد برهنه شدن در سینه زنی چیست؟

پاسخ: آنچه در روایات فراوان مورد سفارش و تأکید است عزاداری و محزون و گریان بودن در مصیبت شهادت و مظلومیت و فقدان اولیای الهی به ویژه سالار شهیدان، امام حسین(ع) است. شکل عزاداری و چگونگی آن به حسب عرف و عادت و مراسم و فرهنگ جامعه ای مختلف است و در روایات بر شکل خاصی از آن تأکید نشده است. لخت شدن در مراسم عزاداری که در بعضی جاها معمول است تابع همین عرف و عادت است و دارای فضیلت و ارزش خاصی نمی باشد و هیچ گونه تأکیدی بر آن نشده بلکه در جاهایی که این مراسم در معرض دید و تماشای خانم ها می باشد، ترک این کار و با لباس عزاداری کردن بدون شک بهتر و مناسب تر است. بلکه اگر کمک به گناه باشد جایز نیست.

نظر مراجع:

حضرت امام و آیت الله فاضل: اگر لخت شدن باعث مفسده نباشد، اشکال ندارد و بر زنان واجب است از نگاه کردن به بدن نامحرم اجتناب کنند. (امام، استفتائات، ج ۳، سؤالات متفرقه، س ۴۶؛ فاضل، جامع ‏المسائل، ج ۱، س ۲۱۶۳ و ۲۱۶۵٫)

آیت الله مکارم: احتیاط واجب آن است که مردان از این کار خوددارى کنند. (مکارم، استفتائات، ج ۲، س ۷۶۵٫)

آیت الله تبریزى: اشکال ندارد .(تبریزى، استفتائات، س ۲۰۰۴ و tabrizi.org، لخت شدن عزاداران.)

آیت الله صافى: اگر در معرض دید زنان نامحرم نباشد، اشکال ندارد. (صافى، جامع‏ الاحکام، ج ۲، س ۱۵۹۷٫)

آیت الله بهجت: بنابراحتیاط واجب باید بدن خود را از نامحرم بپوشاند. .(بهجت، توضیح‏ المسائل، م ۱۹۳۷٫)

آیت الله  خامنه ای: در صورتى که نامحرم نباشد و مستلزم مفسده نباشد، برهنه شدن و سینه زدن جایز است ولى مناسب است با لباس عزادارى انجام بگیرد.

منبع: جام نیوز

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید