ابراز امیدواری از حضور فعالان بخش خصوصی در مجلس دهم | اتاق خبر
کد خبر: 156609
تاریخ انتشار: 26 مهر 1394 - 20:52
اتاق خبر- رئیس اتاق بازرگانی البرز با ابراز امیدواری از حضور فعالان بخش خصوصی در دوره دهم مجلس شورای اسلامی گفت: اگر این موضوع به سرانجام برسد؛ امیدوار هستیم کمیسیون ...

اتاق خبر- رئیس اتاق بازرگانی البرز با ابراز امیدواری از حضور فعالان بخش خصوصی در دوره دهم مجلس شورای اسلامی گفت: اگر این موضوع به سرانجام برسد؛ امیدوار هستیم کمیسیون های مجلس با ترکیبی از فعالان بخش خصوصی و نمایندگان مجلس آغاز به کار کند.
رحیم بنا مولایی در گفت و گو با اتاق خبر افزود: به طور حتم اگر فعالان تحصیل کرده بخش خصوصی به دور دهم مجلس راه پیدا کنند؛ شرایط بهتری برای کنار زدن قوانین دست و پاگیر در حوزه کسب و کار مهیا می شود. بنا مولایی با اعلام اینکه تعدد قوانین در ایران چالش اصلی فعالان اقتصادی محسوب می شود؛ اظهار داشت: مالیات، بیمه وقوانین وزارت کار به عنوان سه مقوله تاثیرگذار در بخش تولید محسوب می شود که تولیدکنندگان خواستار بازنگری در قوانین آن هستند. بخشی از قوانین که باید اصلاح شوند ملی بوده و بخشی دیگر در قالب دستور العمل و بخشنامه قابل تغییر است. وی در بخش دیگری عنوان کرد:آمار ارائه مجوزهای بسیار به متقاضیان باعث شده است تا بخشهای اشباع شده تولید مانع رونق تولید و کسب و کارشوند. این مجوزها باید به صنایع جدید ارائه شود. رئیس اتاق بازرگانی البرزب ا تاکید بر اینکه فرایند صدور مجوز در کشور ما بسیار زمانبر و پیچیده است؛ اعلام کرد: باید تعداد دستگاه هایی را که در بحث صدور مجوز دخیل هستند را کاهش داد زیرا با شرایط فعلی، کارآفرینان گاهی تا یک سال منتظر صدور مجوز می مانند. برای همین باید تلاش شود که رتبه ایران در بحث صدور مجوز از رتبه 135 صدور مجوز کسب و کار به رتبه های زیر 10 برسد. بنا مولایی در مورد پایان یافتن برنامه پنجم توسعه و بحث اصلاح برخی قوانین در برنامه ششم گفت: اگر خواستار این هستیم که اقتصاد کشور به سوی صادرات محوری پیش برود؛ باید نگاهمان به اقتصاد تغییر کند. برای مثال در حال حاضر 5 سال از قانون هدفمندی یارانه ها و اختصاص یارانه به صنعت می گذرد. این یارانه تاکنون ارائه نشد و باید این روند اصلاح شود. وی ادامه داد: برای برقراری عدالت در این زمینه؛ بهتر است بخشی از هزینه های تامین اجتماعی واحدهای تولیدی را دولت پرداخت کند. بنا مولایی در ادامه با ذکر مثالی از نحوه درست پرداخت یارانه صادرات در کشور چین که به تبع آن منجر به رقابتی کردن صادرات می شود قیمت تمام شده کالا در ایران را بالا دانست. بنامولایی پیشنهاد کرد که دولت 15 تا 20 درصد جایزه صادراتی را به حساب بستانکاری واحدهای تولیدی و تجاریمنظورو از میزان مالیاتهای که باید به دولت پرداخت کنند کسر نماید.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید