جزئیات مصوبه گازی ریاست جمهوری | اتاق خبر
کد خبر: 157734
تاریخ انتشار: 28 مهر 1394 - 15:46
یک مقام مسئول در شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد: براساس دستورالعمل جدید نهاد ریاست جمهوری، در دوران پساتحریم تخفیف‌های ۲۰ تا ۳۰ درصدی به سرمایه‌گذاران خارجی صنا...
یک مقام مسئول در شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد: براساس دستورالعمل جدید نهاد ریاست جمهوری، در دوران پساتحریم تخفیف‌های ۲۰ تا ۳۰ درصدی به سرمایه‌گذاران خارجی صنایع پتروشیمی برای فروش گاز تعیین شد.
 مرضیه شاهدایی امروز در کنفرانس نفت و نیرو در تهران در تشریح برنامه های جدید توسعه صنعت پتروشیمی ایران در دوران پساتحریم گفت: یکی از مهمترین عوامل جذب سرمایه‌گذاران خارجی و یا بخش خصوصی واقعی به منظور احداث واحدهای جدید در صنایع پتروشیمی، تعیین قیمت مناسب برای فروش خوراک گاز طبیعی است.

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه اخیرا نهاد ریاست جمهوری دستورالعملی صادر کرده که براساس آن، سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در صنایع پتروشیمی ایران مشمول تخفیف‌هایی در فروش گاز طبیعی به عنوان خوراک اصلی در صنعت پتروشیمی می شود، تصریح کرد: براساس بندهای مختلف این دستورالعمل، آن دسته از شرکت‌های خارجی که به طور کامل زنجیره توسعه بخش بالادستی، میان‌دستی و پایین‌دستی یک مجتمع پتروشیمی را به طور کامل توسعه دهند، مشمول تخفیف‌های ۲۰ درصدی در فروش گاز طبیعی می شوند.

این مقام مسئول در شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین تخفیف‌هایی تا ۳۰ درصد برای فروش گاز به واحدهای پتروشیمی که در مناطق محروم یا کمتر توسعه‌یافته احداث می‌شوند، در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: از این رو، سرمایه‌گذاران خارجی در طرح‌هایی که توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی معرفی می شود و در مناطق محروم و یا کمتر توسعه‌یافته همچون بندر جاسک، چابهار، قشم و شهید کنارک احداث می شود، تخفیف‌هایی در نظر گرفته شده است.

شاهدایی همچنین با تاکید بر اینکه صنایع پتروشیمی ایران در دوران پساتحریم علاوه بر تعیین قیمت مناسب برای فروش خوراک گاز طبیعی از مزیت‌های متعدد دیگری برای سرمایه‌گذاران خارجی برخوردار است، عنوان کرد: دسترسی به آب های آزاد، در اختیار داشتن ذخایر عظیم گاز طبیعی، وجود زیرساخت ها در سواحل و مناطق مختلف و نزدیکی به بازارهای بزرگ مصرف از دیگر مزیت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران است.

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه در طول چند سال گذشته تاکنون احداث واحدهای تولیدی اوره، آمونیاک و متانول در دستور کار توسعه صنعت پتروشیمی ایران قرار گرفته بود، تاکید کرد: در شرایط فعلی با توجه به محدودیت انواع خوراک‌های مایع همچون نفتا احداث واحدهای جدید پتروشیمی با استفاده از خوراک گاز طبیعی در دستور کار قرار گرفته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه تبدیل گاز طبیعی و یا متانول به پروپیلن و پلی پروپیلن یکی از برنامه های توسعه صنعت پتروشیمی در دوران لغو تحریم‌ها است، گفت: در صورت اجرای طرح های مصوب و جذب سرمایه‌گذار خارجی، پیش‌بینی می شود تا ۶ سال آینده ظرفیت تولید پروپیلن ایران به ۵.۵ میلیون تن در سال افزایش یابد که در این صورت خوراک مطمئنی برای توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی و به ویژه صنعت پلاستیک فراهم می‌شود.

شاهدایی در پایان با اشاره به وجود ۴ سناریو و فناوری برای تبدیل گاز و متانول به پروپیلن خاطرنشان کرد: اخیرا مصوبه ای به منظور احداث یک واحد ۱۲۰ هزار تنی تبدیل گاز به پروپیلن در بندر ماهشهر اخذ شده که پیش‌بینی می شود در صورت احداث این واحد پتروشیمی ایران به فناوری تبدیل گاز به پروپیلن دست یابد.

منبع: مهر

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید