اما و اگرهای توسعه فاز 11 پارس جنوبی در قالب قراردادهای جدید نفتی | اتاق خبر
کد خبر: 178487
تاریخ انتشار: 8 آذر 1394 - 11:12
درحالی که روز گذشته و درحاشیه کنفرانس رونمایی از قراردادهای نفتی تهران شنیده شده بود که فاز ١١ پارس جنوبی نیز در قالب این قراردادها ارائه خواهد شد، وزارت نفت اعلام ک

درحالی که روز گذشته و درحاشیه کنفرانس رونمایی از قراردادهای نفتی تهران شنیده شده بود که فاز ١١ پارس جنوبی نیز در قالب این قراردادها ارائه خواهد شد، وزارت نفت اعلام کرد که این پروژه در قالب قراردادهای IPC به سرمایه گذاران خارجی معرفی نمی شود و به مناقصه می رود.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، با این که گفته می شد فاز ١١ پارس جنوبی از جمله طرحهایی است که قرار است همزمان با معرفی مدل جدید قراردادهای نفتی (IPC) به سرمایه گذاران خارجی معرفی شود، اما این فاز امروز در فهرست معرفی به سرمایه گذاران خارجی قرار ندارد.

با توجه به این که معرفی فاز ١١ در کنفرانس تهران منتفی شده، قرار شده است این فاز در قالب مناقصه به پیمانکاران واگذار شود.

طرح‌ توسعه‌ فاز ١١ نخست قرار بود برای تولید روزانه‌ ٥٦ میلیون‌ مترمکعب‌ گاز ترش به منظور تامین‌ گاز ترش‌ مورد نیاز واحد ایران ال ان جی و استحصال ٨٠ هزار بشکه در روز میعانات گازی همراه گاز طراحی و اجرا شود.

شرکت ملی نفت ایران و شرکت توتال فرانسه در سال ٢٠٠٠ میلادی برای توسعه بخش بالادستی فاز ١١ پارس جنوبی و ساخت یک کارخانه حدود ١٠ میلیون تنی تولید LNG به توافق رسیدند و سرانجام در سال ١٣٧٩ تفاهمنامه‌ای میان دو طرف امضا شد.

پس از امضای این تفاهمنامه، شرکت پتروناس مالزی نیز برای توسعه فاز ١١ پارس جنوبی پیشقدم شد و با توافقی سه جانبه شرکت ملی نفت ایران ٥٠ درصد، شرکت توتال فرانسه ٤٠ درصد و پتروناس مالزی ١٠ درصد از سهام توسعه بخش بالادستی و تا پایین دستی فاز ١١ پارس جنوبی را در اختیار گرفتند.

در سال ١٣٨٥ و پس از انجام دنباله دار مطالعات مهندسی، پاکتهای مالی و فنی توسعه این مگاپروژه گازی بازگشایی شد و همزمان با بازگشایی پاکتها حساسیتهای بین‌المللی نسبت به فعالیتهای صلح آمیز هسته‌ای ایران افزایش یافت.

در حد فاصل سال ١٣٨٥ تا ١٣٨٧ توتال فرانسه به دلیل افزایش قیمتهای جهانی فولاد و بالا رفتن هزینه اجرای این پروژه مشترک گازی، به وقت کشی پرداخت و یک سری مذاکرات دنباله دار در تهران و اروپا میان دو طرف آغاز شد و در نهایت شرکت ملی نفت ایران با پیشنهاد حدود ١٠ تا ١١ میلیارد دلاری فرانسویها مخالفت کرد که سرانجام پای توتال از پارس جنوبی بریده شد.

چینی‌ها گزینه بعدی ایران برای توسعه فاز ١١ پارس‌ جنوبی بودند. طرح در سال ١٣٨٨ با هزینه چهار میلیارد دلار به آنها واگذار شد. طبق قرارداد، شرکت سی ان پی سی چین موظف شد توسعه این فاز مرزی با کشور قطر را طی ٥٢ ماه تکمیل کند. اما شرکت چینی کوچکترین اقدامی برای اجرای قرارداد صورت نداد؛ شرکت ملی نفت ایران نیز ٥٠ ماه بعد قرارداد با چینی‌ها را فسخ کرد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید