خوانساری: ایران از سرمایه گذاری لبنانی‌ها استقبال می‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 179895
تاریخ انتشار: 10 آذر 1394 - 01:45
اگرچه روابط دو کشور ایران و لبنان همواره دوستانه و برپایه همکاری‌های گسترده بوده است، اما کمتر پیش آمده که هیات‌های تجاری لبنانی راه ایران را در پیش بگیرند و با فعا

اگرچه روابط دو کشور ایران و لبنان همواره دوستانه و برپایه همکاری‌های گسترده بوده است، اما کمتر پیش آمده که هیات‌های تجاری لبنانی راه ایران را در پیش بگیرند و با فعالان اقتصادی ایرانی مذاکره کنند. با این حال روز گذشته، یک هیات تجاری لبنانی به اتاق تهران آمد و اعضای آن با مسعود خوانساری دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار اعضای این هیات که از انجمن بازرگانان لبنان بودند، با ابراز علاقمندی بسیار به همکاری با شرکت‌های ایرانی در زمینه‌های مختلفی از جمله گردشگری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، بانکداری و ... تاکید کردند که باید در کنار روابط خوب سیاسی دو کشور مناسبات اقتصادی بین بخش‌های خصوصی ایران و لبنان نیز افزایش یابد.

در ابتدای این دیدار فوأد زمکحل، رئیس انجمن بازرگانان لبنان، که سرپرستی این هیات 30 نفره را نیز برعهده دارد، هدف از این سفر را شناسایی ظرفیت‌های اقتصادی ایران عنوان کرد. زمکحل با اشاره به همکاری‌های سیاسی دو کشور و مشکلات مقطعی که در حوزه سیاست لبنان روی می‌دهد، گفت: «با این همه من باید تاکید کنم که اقتصاد لبنان کاملاً مستقل از سیاست در این کشور است و برخی بی‌ثباتی‌های مقطعی سیاسی ، اثری روی روابط اقتصادی لبنان با دیگر کشورها ندارد.»

رئیس انجمن بازرگانان لبنان اقتصاد ایران را یک اقتصاد بزرگ خواند که توانسته است از پس 30 سال تحریم بربیاید. او گفت: «ما نیز در لبنان با وجود مشکلات سیاسی که همواره وجود دارد، اقتصاد را سرپا نگه داشته‌ایم و بخش خصوصی لبنان بسیار فعال است.» او در ادامه با اشاره به وجود 80 شعبه از بانک‌های بین‌المللی در لبنان عنوان کرد که نظام بانکی در این کشور کاملاً آزاد و متناسب با فعالیت‌های بخش خصوصی است.

سرپرست هیات تجاری لبنان افزود: «در حال حاضر لبنان سالانه 20 میلیارد دلار واردات کالا و خدمات دارد که مهمترین آنها مربوط به سوخت و انرژی، خودرو، دارو و مواد غذایی است.» فوأد زمکحل با اشاره به سهم 7 میلیون دلاری ایران از واردات کالا و خدمات به لبنان تاکید کرد که حجم مراودات دو کشور می‌تواند بسیار بیش از اندازه کنونی باشد. او در پایان از مسعود خوانساری دعوت کرد که به همراه هیاتی تجاری متشکل از بازرگانان و صنعتگران ایرانی از لبنان بازدید کند. در ادامه این نشست رییس اتاق تهران، سخنان خود را با بیان پیشینه‌ای از روابط ایران و لبنان آغاز کرد و گفت: «روابط اقتصادی دو کشور در سطح قابل قبولی نیست و به طور قطع، پتانسیل‌های درخور توجهی در زمینه توسعه همکاری‌ها در ایران و لبنان وجود دارد که از ان غفلت شده است.» مسعود خوانساری با اشاره به مشکلاتی چون تحریم که اقتصاد ایران در سال‌های گذشته با آن مواجه بوده است، گفت: «رفع این محدودیت پس از حصول توافق، می‌تواند روزنه جدیدی در روابط ایران و لبنان ایجاد کند. با این همه افزایش سطح همکاری‌ها میان دو کشور مستلزم شناخت پتانسیل‌های اقتصاد لبنان و ایران است.»

خوانساری سپس به این نکته اشاره کرد که سرمایه‌گذاری در ایران نه تنها می‌تواند بازار 70میلیون نفری ایران را تحت پوشش قرار دهد، بلکه با احتساب جمعیت کشورهای همجوار ایران، جمعیت بازار این منطقه به 300 میلیون نفر افزایش پیدا می‌کند و سرمایه‌گذاران می‌توانند برای بازاری به این وسعت برنامه‌ریزی کنند. او ادامه داد: «ایران از سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف، نظیر نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی‌های تجدیدپذیر و نو، گردشگری، پروژه‌های آبرسانی، صنعت نیروگاهی، حمل‌و‌نقل و قطارهای تندرو استقبال می‌کند. همچنین ایران در بخش‌هایی چون پتروشیمی، محصولات کشاورزی، صنایع غذایی، صنایع دستی و خدمات فنی و مهندسی به کشورهای مختلف صادرات دارد و می‌تواند مسیر این صادرات را به لبنان نیز هدایت کند.»

رییس اتاق تهران افزود: «این آمادگی وجود دارد که لبنان در مناطق آزاد ایران اقدام به ایجاد شعبه بانکی کند. همچنین یکی دیگر از زمینه‌های همکاری، صنعت گردشگری به ویژه گردشگری سلامت است. طبق برآوردها سالانه حدود چهار میلیون نفر از کشورهای عربی به منظور گردشگری وارد ایران می‌شوند که حدود یک میلیون نفر از این گردشگران، برای بهره‌گیری از امکانات درمانی و سلامت به ایران می‌آیند.»  رئیس اتاق تهران در انتهای این دیدار ابراز امیدواری کرد که سفر این هیات، به افزایش سطح مراودات تجاری و اقتصادی ایران و لبنان منتهی شود. او همچنین نسبت به اعزام هیات‌های تجاری، برگزاری نمایشگاه‌ها و معرفی شرکت‌های همگن و شناخته شده ایرانی از سوی اتاق تهران اعلام آمادگی کرد.

منبع: اتاق تهران

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید