توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی لازمه اقتصاد مقاومتی است | اتاق خبر
کد خبر: 180495
تاریخ انتشار: 10 آذر 1394 - 13:20
نماینده اتاق اصناف ایران در استان فارس، شهرستان قادرآباد گفت: توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی لازمه اقتصاد مقاومتی است و وابسته بودن به درآمدهای نفتی به ضرر اقتصاد کشو...

نماینده اتاق اصناف ایران در استان فارس، شهرستان قادرآباد گفت: توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی لازمه اقتصاد مقاومتی است و وابسته بودن به درآمدهای نفتی به ضرر اقتصاد کشور است.
مجید شجاع افزود: توان تولید داخلی کشور بالا است اما بالابودن قیمت تمام شده ، نبود تجهیزات و ماشین آلات مدرن، استفاده نکردن از فنون بازاریابی پیشرفته و پایین بودن کیفیت برخی کالاها موانعی برای توسعه صادرات ایجاد کرده است. وی تصریح کرد: نداشتن بسته بندی مناسب و پیشرفته برای کالاهای تولیدی و توجه نکردن به استانداردهای روز اروپا و همچنین نداشتن برند ملی از دیگر نقاط ضعف تولید داخلی است که باید مورد توجه مسئولان و دست اندرکاران ذیربط قرار گیرد. شجاع بر ضرورت جلوگیری از صادرات مواد خام تاکید کرد و افزود: صادرات موادخام به نفع تولید داخلی نیست به این دلیل که می توان این مواد خام را به کارخانه های تولید داخل هدایت کرد تا از این نیازهای داخل تامین شود. شجاع تصریح کرد: با دستیابی به اطلاعات روز در زمینه صادرات و شناسایی بازارهای هدف و همچنین حضور در نمایشگاه های بین المللی ، می توان زمینه افزایش حضور در بازارهای جهانی را برای تولیدات ایرانی فراهم کرد. وی اظهار کرد: صنایع کوچک از پتانسیل بالایی در تولید برخوردار هستند اما اکنون شرایط رقابت و حضور در بازارهای جهانی برای این صنایع فراهم نیست . هزینه بالای مواد اولیه و نبود تکنولوژی جدید بر قیمت و کیفیت کالاها تاثیر گذار است. شچاع افزود: پرداخت تسهیلات کم بهره و حمایت واحدهای تولید داخلی برای تقویت و رونق بخش تولید بسیار موثر است ضمن اینکه افزایش دفاتر نمایندگی توسعه تجارت و رایزنان اقتصادی در کشورهای هدف در شرق آسیا و کشورهای اروپایی در بالا بردن توسعه صادرات موثر است.

منبع: اتاق اصناف ایران

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید