تشریح جزییات دستبرد داعشی های قلابی به پایگاه هلال احمر | اتاق خبر
کد خبر: 300057
تاریخ انتشار: 14 آذر 1394 - 13:14
اعضای باند تبهکاری که به نام داعش اقدام به سرقت از پایگاه هلال احمر کرده بودند، توسط پلیس دستگیر شدند.

اعضای باند تبهکاری که به نام داعش اقدام به سرقت از پایگاه هلال احمر کرده بودند، توسط پلیس دستگیر شدند.

ساعت ۵  صبح ۱۲ آذر ماه وقوع یک فقره سرقت مسلحانه از ایستگاه سازمان هلال احمر ، مستقر در کیلومتر ۳۵ اتوبان تهران – قم به کلانتری ۱۷۶ حسن آباد اعلام شد .

پرونده در اداره یکم پلیس آگاهی

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع سرقت مسلحانه و به دستور رئیس شعبه ۱۰۱ دادگاه عمومی فشافویه ، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره یکم مبارزه با سرقت مسلحانه پلیسی آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت .

اظهارات پرسنل هلال احمر

تعداد 8 نفر از پرسنل هلال احمر (7 کارمند و یک نگهبان) که توسط پنج سارق مسلح و به مدت سه ساعت گروگان گرفته شده بودند ، در اظهارات خود عنوان داشتند: در داخل ساختمان بودیم که ناگهان چند نفر مسلح به اسلحه کلاش و کمری وارد ساختمان شده و با تهدید به شلیک ، همگی ما را روی زمین خوابانده و دست و پاهای همگی ما را بستند؛ آنها در ادامه با تهدید به کشتن ما ، خود را از اعضای [ گروهک تروریستی] داعش معرفی و عنوان نمودند که قصد کشتن همه ما را دارند ؛ آنها تمامی تجهیزات مخابراتی و شبکه ای داخل ساختمان را تخریب کردند و پس از آن با گرفتن کلید انبار واقع در انتهای محوطه ، اقدام به سرقت تمامی تجهیزات داخل انبار (پیش بینی شده جهت استفاده در زمان بحران احتمالی) کردند؛ آنها علاوه بر سرقت تجهیزات داخل انبار ، اقدام به سرقت دو دستگاه خودرو آمبولانس و پراید داخل محوطه نیز کرده و از داخل ایستگاه خارج شدند.

شناسایی مجرمان در کمتر از ۶ ساعت

با توجه به حساسیت ایجاد شده در پرونده، تیم ویژه ای در اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ تشکیل و از همان دقایق اولیه ارجاع پرونده به این اداره ، اقدامات پلیسی کارآگاهان هت شناسایی هویت سارقین آغاز شد. سرانجام با انجام اقدامات پلیسی، کارآگاهان در کمتر از 6 ساعت موفق به شناسایی یکی از مجرمین سابقه دار در زمینه سرقت بنام «مهدی . ق» شدند که تصویر وی از سوی پرسنل هلال احمر مورد شناسایی قرار گرفت .

با شناسایی مهدی به عنوان یکی از ۵ سارق مسلح، بلافاصله مخفیگاه وی در شهرستان شهریار - بخش امیریه مورد شناسایی قرار گرفت و این متهم تحت مراقبت پلیسی قرار گرفت تا سرانجام هویت 4 همدست وی بنام های رضا، محمد، خرم و بهزاد (میانگین سنی ۲۲ تا ۳۰ سال) و همچنین مخفیگاه تمامی آنها نیز در شهرستان شهریار مورد شناسایی قرار گرفت .

دستگیری متهمان و اعتراف به سرقت

با شناسایی کامل سارقان، در ساعت یک بامداد جمعه ۱۳ آذر و در چندین عملیات همزمان، کارآگاهان موفق به دستگیری هر ۵ متهم و کشف سلاح گرم استفاده شده در سرقت ها شدند .

با انتقال متهمان به اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ و آغاز تحقیقات ، هر پنج متهم صراحتا به مشارکت در سرقت مسلحانه از ایستگاه هلال احمر اعتراف و عنوان داشتند: طراحی سرقت در یک گاراژ خرید ضایعات واقع در شهرستان شهریار - ابتدای اتوبان امیریه صورت گرفت و اموال سرقت شده از داخل ایستگاه از جمله ۴۰۰ کیلوگرم آلومینیوم را به قیت تقریبی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را نیز به شخصی بنام «مهدی . و» فروختیم.

در ادامه تحقیقات، متهمان در خصوص انگیزه سرقت خودرو آمبولانس و خودرو پراید نیز، گفت: ما پنج نفر با یک دستگاه خودرو پیکان وانت متعلق به "رضا" به محل ایستگاه هلال احمر رفتیم ؛ پس از انجام سرقت و به جهت انتقال اموال سرقت شده، تصمیم به سرقت خودروها گرفتیم و این دو دستگاه خودرو را پس از انتقال اموال مسروقه به گاراژ، در منطقه فردیس رها کردیم.

سردار عباسعلی محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اشاره به ادعای کذب و واهی متهمان دستگیر شده در خصوص وابستگی آنها به گروهک تروریستی داعش گفت: با انجام تحقیقات از تمامی متهمان مشخص شد که آنها هیچگونه وابستگی به این گروهک تروریستی نداشته و صرفا با انگیزه ایجاد مسیر انحراف در تحقیقات پلیس ، اقدام به طرح این موضوع در زمان سرقت کرده اند اما پس از دستگیری تمامی متهمان مشخص شد که انگیزه سرقت مسلحانه صرفا مالی بوده که البته با توجه به تحصیل مبلغی کمتر از یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان از محل فروش اموال مسروقه  ، به هرکدام از اعضای این گروه سارق مسلح مبلغی کمتر از ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.

وی گفت: دو خودرو سرقت شده، در منطقه فردیس کرج کشف و متهمین پرونده نیز با قرار قانونی و برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفتند.

منبع: مهر

نظرات
ADS
ADS
پربازدید