پارادوکسهای سیاست خارجی ترکیه | اتاق خبر
کد خبر: 300242
تاریخ انتشار: 15 آذر 1394 - 12:14
محمدرضا داوطلب
بررسی پارادوکس های موجود در سیاست خارجی روزهای اخیر ترکیه در قبال سوریه و عراق موضوع یادداشت اختصاصی دکتر محمدرضا داوطلب از پژوهشگران روابط بین الملل برای اتاق خبر است.

اتاق خبر: بنظر می رسد که هدف غایی دولتمردان امروز ترکیه بسط نفوذ سیاسی و نظامی در منطقه می باشد، علاقمندی این کشور به نفوذ در عراق و سوریه و نقش های دو گانه این کشور در عراق و سوریه به ایجاد پارادوکسی در سیاست خارجی این کشور بدل شده است. این کشور در قبال حکومت اسلامی (داعش) در سوریه واکنشی از خود بروز نداد و از یک طرف خصومت خود را با کردهای خود و نیز سوریه  نشان داد واز طرف دیگر هم زمان  کمک به کردهای عراق را تشدید کرد. این موضوع بیانگر این مطلب است که مقامات آنکارا فارغ از همکاریهای منطقه ای و فرامنطقه ای صرفا بدنبال منافع خود می باشند و به همین دلیل در راستای حل بحران در منطقه گامی بر نمی دارند.

سرنگونی  شکاری بمب افکن سوخوی 25 روسیه در راستای همین سیاست می توان بررسی کرد. هنوز از تنش میان دو کشور کاسته نشده است که در بیست و چهار ساعت گذشته  نیروهای این کشور وارد خاک عراق شدند و تنش جدیدی در منطقه ایجاد شد اقدامی که باعث شد دفتر نخست وزیری عراق بشدت به این عمل ترکیه اعتراض کرد و اعلام نمود که نیروهای نظامی ترکیه باید سریعا خاک این کشور را ترک کنند. در مقابل داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه اعلام کرد این یک عملیات نظامی نیست و هدف اصلی این نیروها آموزش پیشمرگه های کرد و ترکمنهای سنی است و اعزام نیرو به درخواست اقلیم کردستان صورت پذیرفته شده است. نیروهای اعزامی حداقل شامل بیست تانک و 150 تا 300 تن نیروی نظامی با تسلیحات نیمه سنگین و مدرن است که در شمال شرقی موصل و در منطقه بعشقیه مستقر شده اند. رقابت بین ایران و ترکیه در این منطقه یعنی اقلیم کردستان سبب شده که کشور اخیر در بالا بردن توان خود در بازی سیاسی عراق اقدام نماید. سیاست کلان ترکیه بیشتر تابع منافع دولت سنی گرای این کشور است تا مسایل قومی و نژادی عنوان شده از طرف دولتمردان این کشور در رابطه با  کمک به ترکمن ها و کردها اقلیم کردستان عراق.

ترکیه در قبال یارگیری های که در منطقه وجود دارد چنین وانمود می کند که از همسایگان خود در قبال دولت اسلامی موسوم به داعش حمایت می نماید. بنظر می رسد که دولت ترکیه از ابتدا سیاست مشخصی در قبال اتفاقات منطقه نداشته یا به بیان دیگر می توان ادعا کرد که موضع مشخصی نداشته و بیشتر به حالت انفعالی از خود عکس العمل نشان داده تا یک سیاست واقعگرایانه در پیش گیرد. در هر حال تنش جدیدی ایجاد شده که بنظر نمی رسد که به این زودی ها خاتمه یابد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید