حملات هوایی انگلیس وفرانسه در سوریه غیرقانونی است | اتاق خبر
کد خبر: 300268
تاریخ انتشار: 15 آذر 1394 - 13:32
بشار اسد :
رئیس جمهوری سوریه با تاکید بر غیرقانونی بودن حملات هوایی انگلیس وفرانسه در سوریه ، این حملات را محکوم به شکست دانست وگفت گروه های تروریستی همچون سرطان هستند وسرطان باید از ریشه درمان شود .

به گزارش اتاق خبر از خبرگزاری سانا 'بشار اسد' در گفت و گو با هفته نامه 'ساندی تایمز' افزود :حملات هوایی انگلیس وفرانسه در سوریه به دلیل عدم همکاری با دولت سوریه ،غیرقانونی است اما روسیه پیش از هر گونه مداخله نظامی در کشور ما، دولت قانونی سوریه را در جریان گذاشت وسپس نیروهای خود را به سوریه اعزام کرد.
اسد در ادامه تاکید کرد که انگلیس و فرانسه از ابتدا نوک پیکان حمایت از تروریسم در سوریه بوده اند ، نه اراده مبارزه با تروریسم را دارند و نه درک درستی از نحوه شکست دادن آن.
وی ادعای 'دیوید کامرون' نخست وزیر انگلیس در مورد حضور 70 هزار جنگجوی موسوم به مخالفان میانه رو در سوریه را دروغ وحلقه ای از زنجیره دروغ ها و تحریف حقایق دانست وگفت که روسیه پیشتر از کشورهای غربی خواسته بود اطلاعاتی در مورد مکان این نیروها وسران آن ها ارائه دهند اما پاسخی دریافت نکرد.
رییس جمهوری سوریه با بیان این که ائتلاف ضد تروریسم به فرماندهی آمریکا واقعی نیست، افزود: این ائتلاف هیچ موفقیت ملموسی نداشته است و به همین علت سوریه وقت خود را با بحث درباره اقدامات ائتلاف آمریکا هدر نمی دهد و صرف نظر از مسایل حاشیه ای به مبارزه با تروریسم ادامه می دهد.
وی حمایت نامحدود برخی کشورها از تروریست ها را عامل طولانی تر و پیچیده تر شدن بحران سوریه دانست و گفت گروه های تروریستی در سوریه و از جمله داعش وجبهه النصره ، یکی هستند زیرا از ایدئولوژی منحرف وتاریک وهابیت پیروی می کنند.
اسد در ادامه تاکید کرد که به اعتراف تونی بلر، انگلیس وفرانسه به ظهور داعش وجبهه النصره در عراق وسوریه کمک کرده اند .
رییس جمهوری سوریه در خصوص تفاوت های جبهه النصره وداعش واینکه کدامیک برای غرب خطرناکتراند گفت : آن ها در همه زمینه ها با هم همکاری می کنند بنابراین نمیتوان گفت کدامیک خطرناکتر است زیرا ذهنیت وافکار هر دو یکسان است و هر دو به شبکه القاعده وابسته هستند وتفاوتی جز در اسم وبرخی جزییات فرعی ندارند.
اسد در خصوص نیروهای کرد حاضردرسوریه نیز گفت : آن ها درکنار ارتش سوریه با تروریست ها مبارزه می کنند وکمک های اساسی از ما دریافت می کنند ؛ ما برای آن ها و گروه های دیگر که با تروریست ها می جنگند، سلاح می فرستیم زیرا آن ها نیز از جمله شهروندان سوریه هستند وهدفشان مبارزه با تروریسم است.
اسد در مورد اینکه آیا قصد دارد دوره ریاست جمهوری خود را تا سال 2021 ادامه دهد یا پیش بینی می کند قبل از این تاریخ همه پرسی و یا انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود گفت : اگر موضوع حل وفصل درگیری ها در سوریه باشد،این ارتباطی با برگزاری انتخابات زودهنگام وپایان درگیری ها ندارد ، باید دانست با مبارزه با تروریسم وتوقف حمایت غربی ومنطقه ای از تروریست ها، این مشکل حل خواهد شد اما برگزاری انتخابات زود هنگام تنها بخشی از مذاکرات همه جانبه در مورد آینده کشور بین نیروهای سیاسی وجامعه مدنی سوریه خواهد بود و بر همین اساس این امر به اراده ملت سوریه مرتبط است نه به اراده شخص رییس جمهوری واگر بر سر چنین امری توافق صورت گیرد حق هر شهروند سوری است که خود را در انتخابات نامزد کند و تصمیم من در آن هنگام به قدرتم در انجام وظایفم بستگی دارد و اینکه آیا مورد تایید ملت سوریه هستم یا نه .
وی در ادامه در خصوص حملات هوایی به داعش نیز گفت : تنها با حملات هوایی نمی توان داعش را شکست داد زیرا نیروهای ائتلاف بین المللی در طول بیش از یک سال موفق به این کار نشده اند و بدون همکاری نیروهای زمینی و مشارکت دولت و مردم سوریه این امر امکانپذیر نیست.
اسد در ادامه گفت ما از دولت های غربی برای همکاری و هماهنگی با ارتش سوریه در مبارزه با تروریست ها کمک نخواهیم خواست اما اگر آن ها در این کار جدی باشند واعلام آمادگی نمایند ما از هر کشوری و هر گونه تلاش سیاسی استقبال می کنیم زیرا خواستار حل وفصل بحران سوریه هستیم .
بشار اسد در خصوص نقش روسیه در سوریه نیز گفت:نقش روسیه در سوریه بسیار مهم است و روسیه در عرصه نظامی و سیاسی تاثیر زیادی داشته است اما اینکه گفته شود بدون روسیه حکومت سوریه از هم فرو می پاشید ، درست نیست و از همان ابتدای بحران نیز چنین سخنانی گفته می شد اما واقعیت این است که روس ها و ایرانی ها کمک زیادی به مبارزه با تروریسم کرده اند .
رییس جمهوری سوریه در خصوص سامانه موشکی اس -300در سوریه نیز گفت: ما حق داریم از خود دفاع کنیم و مانع ورود هرپرنده ای که قصد تجاوز به حریم هوایی ما را دارد بشویم اما هنوز ما این سامانه را نداریم و البته این روزها اولویت ما مبارزه با تروریسم است زیرا اکنون تروریسم بزرگترین خطر برای ما است و البته در خصوص دخالت های خارجی نیز حسایت داریم .
بشار اسد در خصوص نشست وین نیز گفت: مهم ترین بند آن این است که سوری ها باید در خصوص آینده سوریه با هم گفت و گو کنند و هر چه غیر از آن است ، مسائل فرعی است ، اگر این بند ،محور مذاکرات باشد ، مطلوب است و گرنه ارزشی نخواهد داشت زیرا تنها راه حل بحران در سوریه گفت و گوی گروه های سوری با هم است .
وی درخصوص مخالفان سوری نیز گفت کسانی که دست به اسلحه نبرده اند می توانند وارد سوریه شوند و ما تضمین می دهیم بازداشت نمی شوند ، ما در داخل نیز مخالفانی داریم .
رییس جمهروی سوریه در خصوص نشست مخالفان سوری در ریاض نیز گفت: این چیزی را تغییر نمی دهد ، عربستانی ها به صورت مستقیم و علنی از تروریسم حمایت می کنند .

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید