روسیه و عراق تنها منابع تامین کننده انرژی ترکیه نیستند | اتاق خبر
کد خبر: 300270
تاریخ انتشار: 15 آذر 1394 - 13:40
اردوغان:
رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه گفت: روسیه و عراق تنها تامین کنندگان منابع انرژی ترکیه نیستند و ترکیه منابع جایگزین انرژی برای این کشورها دارد.

به گزارش اتاق خبر  از انکارا اردوغان طی سنانی در استانببول این مطلب را عنوان کرد.
وی با اشاره به وابستگی ترکیه به منابع نفت و گاز خارجی و تامین 98 درصد گاز مورد نیاز این کشور از خارج گفت:ترکیه در تولید برق نیز به میزان بسیار زیادی به گاز وارداتی وابستگی دارد و روسیه بزرگترین تامین کننده گاز و عراق بزرگترین تامین کننده نفت ترکیه است ولی ترکیه جایگزینهایی برای این کشوورها دارد.
اردوغان با تاکید بر حق حاکمیت ترکیه در محدوده مرزهای این کشور گفت: ترکیه قبلا هشدارهای لازم را به روسیه داده بود ولی متاسفانه وضعیت فعلی حاصل شده است.
اردوغان با اشاره به متوقف شدن طرح انتقال گاز روسیه به بازارهای جهانی از طریق ترکیه گفت: ترکیه این طرح را متوقف کرده است و ادعاهای متوقف کردن این طرح از سوی روسیه صحت ندارد.
شایان ذکر است مدودوف نخست وزیر روسیه در روزهای گذشته اعلام کرده بود که روسیه ساخت طرح انتقال گاز روسیه از خاک ترکیه به بازارهای جهانی را متوقف کرده است.
اردوغان واکنشهای روسیه به سقوط جنگنده آن کشور از سوی ترکیه را واکنشهایی احساساتی خواند و گفت: ترکیه با متوقف شدن یک میلیارد دلار واردات به روسیه از پای درنمی آید و برای خریدن و یا نخریدن اجناس ترکیه از سوی روسیه اهمیتی ندارد.
گفتنی است، در پی ساقط کردن جنگنده روسیه از سوی ترکیه در حریم هوایی روسیه با ادعای نقص حریم هوایی ترکیه، مسکو تحریمهای گسترده ای علیه ترکیه از جمله تحریم مواد غذایی وارداتی را اعمال کرد.
به رغم درخواستهای مکرر مسوولین ترکیه برای دیدار رهبران دو کشور ، مسکو تاکنون این درخواستها را رد کرده است.

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید