ناتو باید گزینه اخراج ترکیه را بررسی کند | اتاق خبر
کد خبر: 300331
تاریخ انتشار: 16 آذر 1394 - 10:05
نشنال اینترست:
نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در مقاله‌ای با اشاره به سرنگونی اخیر جنگنده روسیه توسط ترکیه نوشت ناتو باید در پی این رفتار تهاجمی ترکیه، ایده خروج آن از این سازمان را مورد بررسی قرار دهد.

به گزارش اتاق خبر، نشریه تحلیلی آمریکایی «نشنال اینترست» طی مقاله‌ای به قلم «تد گالن کارپنتر» کارشناس علوم سیاسی نوشت: در پی رفتار تهاجمی اخیر ترکیه علیه جنگنده روسی سوخوی 24، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی باید ایده خروج ترکیه از میان اعضای این سازمان را مورد بررسی قرار دهد.

به گفته این کارشناس علوم سیاسی، حمله اخیر ترکیه به جنگنده سوخو 24 اتفاقی است که باید نگرانی مقامات کشورهای عضو ناتو را برانگیخته و نقض دو هزار باره حریم هوایی یونان توسط هواپیمای ترکیه در سال 2014 را نیز تداعی کند.

مقامات یونانی بارها اعلام کرده‌اند که مجبور شده‌اند بخش مهمی از بودجه نظامی کشورشان را به نظارت هوایی اختصاص دهند و این در حالیست که آتن تاکنون هیچ هواپیمایی را هدف قرار نداده است. 

در شرایط کنونی حادثه ساقط شدن جنگنده روس توسط ترکیه تنش‌هایی را سطح بین‌المللی ایجاد کرده است.

به اعتقاد این کارشناس، اقدامات ترکیه بند 5 منشور سازمان پیمان آتلانتیک شمالی درخصوص دفاع جمعی از اعضا را تغییر داده است. (براساس بند 5 منشور ناتو، زمانی که یکی از کشورهای عضو این سازمان مورد حمله قرار گیرد، تمامی کشورهای عضو باید در جنگ کشور مورد حمله واقع شده شرکت کنند.)

نشنال اینترست در ادامه گزارش خود نوشت: اینکه از ناتو انتظار حمایت از یک متحد غیرمنطقی و تهاجمی را داشته باشیم که می‌تواند سایر اعضای این سازمان را هم درگیر جنگی فاجعه‌بار علیه یک قدرت هسته‌ای کند، برای این سازمان وضعیت نسبتا بدی محسوب می‌شود.

در واقع می‌توان گفت که این واقعیت که ترکیه نشانه‌های حمایت از دشمنی را نشان می‌دهد که ناتو وعده نابودی آن را داده، تهدیدی جدی و اساسی محسوب می‌شود و هم‌اکنون زمان آن است که ناتو در موضع خود در قبال ترکیه تجدیدنظر کند و به طور جدی موضوع خروج این کشور از سازمان پیمان آتلانتیک را مورد بررسی قرار دهد.

در 24 نوامبر 2015، دفتر ریاست جمهوری ترکیه، سرنگونی جنگنده سوخوی روسیه 24-24 روسیه را اعلام کرد که موجب ایجاد تنش میان روابط ترکیه و روسیه گردید. این جنگنده با دو خلبان سقوط کرد.

ترکیه مدعی شده که این جنگنده وارد حریم هوایی کشورش گردیده و این اقدام تنها دفاع از امنیت ملی ترکیه بوده است حال آنکه از طرف دیگر روسیه که از این اقدام آنکارا به شدت خشمگین است تأکید می‌کند که جنگنده‌اش وارد حریم هوایی ترکیه نشده و اعلام کرده که از این پس تمام جنگنده‌های روسی در سوریه با پوشش کامل هوایی به انجام عملیات علیه مواضع تروریست‌ها خواهند پرداخت. مسکو همچنین خواستار عذرخواهی سران ترکیه شده، اما مقامات ترکیه زیر بار مسئولیت این اقدام خود نرفته‌اند.

 

منبع:فارس

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید