حزب طالبانی و جنبش التغییر دخالت نظامی ترکیه در عراق را محکوم کردند | اتاق خبر
کد خبر: 300517
تاریخ انتشار: 16 آذر 1394 - 11:55
حزب اتحادیه میهنی و جنبش التغییر منطقه کردستان عراق در بیانیه ای دخالت نظامی ترکیه در عراق را محکوم و درباره وجود "نقشه ای توسعه طلبانه" هشدار دادند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از العالم، اتحادیه میهنی کردستان به ریاست جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق و جنبش التغییر منطقه کردستان عراق "دخالت نظامی" ترکیه در عراق را محکوم و درباره وجود "طرحی توسعه طلبانه" که باعث تنش بیشتر بین ترکیه و منطقه کردستان عراق می شود، هشدار دادند.

اتحادیه میهنی کردستان عراق در بیانیه ای آورده است: عادل مراد دبیر شورای مرکزی اتحادیه میهنی کردستان هیئتی از جنبش التغییر به ریاست رووف محمد را به حضور پذیرفت.

در این بیانیه آمده است: عادل مراد در این دیدار بر لزوم مهار تنش ناشی از اقدامات غیرقانونی و اجحاف آمیز علیه جنبش التغییر تاکید کرد و خواهان پایان این اقدامات و بازگشت رئیس پارلمان و وزیران جنبش التغییر به اربیل برای ایفای ماموریت های اداری خود شد.

براساس این بیانیه، دوطرف "دخالت نظامی ترکیه در منطقه کردستان عراق را محکوم و آن را نقض آشکار حاکمیت ارضی منطقه کردستان و عراق" دانستند.

برپایه این گزارش، اتحادیه میهنی و جنبش التغییر منطقه کردستان عراق درباره "طرحی توسعه طلبانه" که به روابط دو جانبه آسیب می رساند و تنش بیشتری بین ترکیه و منطقه کردستان عراق و نیروها و احزاب سیاسی آن ایجاد می کند، هشدار داد.

یک مسئول امنیتی ترکیه روز جمعه گفته بود که صدها نیروی ترکیه برای تقدیم خدمات آموزشی به نزدیک شهر موصل رفته اند و ائتلاف ضد داعش از این موضوع اطلاع دارند.

این درحالی است که دولت آمریکا اعلام کرد این اقدامات درچارچوب ائتلاف ضد داعش نیست.

این مسئول امنیتی ترکیه افزوده بود که حدود 12 دستگاه تانک و مین روب در نزدیکی موصل هستند.

در همین حال، خبرگزاری آناتولی شمار نظامیان ترکیه در منطقه بعشیقه در نزدیک موصل را 150 نفر اعلام کرد و از استقرار 20 تا 25 دستگاه تانک ارتش ترکیه در این منطقه خبر داد.

دولت ترکیه گفته است که مربیان آموزش نظامی این کشور در یک پادگان در منطقه بعشیقه درحال آموزش نیروهای پیشمرگه کرد وابسته به دولت محلی منطقه کردستان عراق هستند و نیروهای جدید جایگزین نیروهای قبلی شده اند که کار آموزش نیروهای پیشمرگه را از دوسال و نیم پیش برعهده داشتند.

ورود نیروهای ترکیه بدون اطلاع دولت مرکزی عراق به شمال این کشور با اعتراض و محکومیت شدید مسئولان رده های مختلف عراق روبرو شده است.

این مسئولان از جمله فواد معصوم رئیس جمهور، حیدر العبادی نخست وزیر و خالد العبیدی وزیر دفاع عراق این اقدام ترکیه را محکوم و آن را نقض حاکمیت عراق و قوانین بین المللی و اصول حسن همجواری دانسته اند و از ترکیه خواسته اند که نیروهای خود را از خاک عراق بیرون بکشد.

شورای وزاری امنیت ملی عراق اعلام کرده است: عراق حق دارد که از همه گزینه های موجود به علت ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق استفاده کند و در صورت عقب نشینی نکردن 48 ساعته نیروهای ترکیه از خاک عراق به شورای امنیت رجوع خواهد کرد.

گردانهای حزب الله عراق نیز هشدار داده است که "پاسخی قاطع" به یورش نیروهای ترکیه به خاک عراق خواهد داد.

در همین حال، جنبش عصائب اهل الحق عراق به دولت ترکیه هشدار داد که اگر نیروهای نظامی خود را از خاک عراق خارج نکند، تمام منافع این کشور را هدف قرار خواهد داد.

 

منبع:تسنیم

نظرات
ADS
ADS
پربازدید