اتاق بجنورد با 20 کشور مبادله تجاری دارد | اتاق خبر
کد خبر: 300889
تاریخ انتشار: 17 آذر 1394 - 13:44
رئیس اتاق بجنورد در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی در بجنورد گفت: این اتاق با مراوداتی که با 20 کشور جهان دارد توانسته زمینه صادرات 100میلیون دلار کالا در هفت ماه گذشته به این کشورها را فراهم کند.

رئیس اتاق بجنورد در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی در بجنورد گفت: این اتاق با مراوداتی که با 20 کشور جهان دارد توانسته زمینه صادرات 100میلیون دلار کالا در هفت ماه گذشته به این کشورها را فراهم کند.

 «محمد صمدی»، رئیس اتاق بجنورد میزان کالاهای صادر شده در این مدت را 365 هزار تن عنوان و اظهار کرد: براساس برنامه تعیین شده تاکنون 65 درصد از صادرات در نظر گرفته شده برای سال جاری محقق شده است.

به گفته وی، کالاهای صادراتی از این استان بیشتر تولیدات پتروشیمی، موادغذایی، محصولات کشاورزی و انواع کالاهای پلاستیکی بوده است.

صمدی با بیان اینکه صادرات امسال به 15 کشور جهان انجام شده، افزود: افغانستان با 35 درصد نخستین مقصد کالاهای صادراتی استان بوده و ترکمستان با 31 درصد در جایگاه دوم قرار گرفته است.

وی کشور افغانستان را فرصتی مناسب برای صادرات محصولات تولیدی این استان عنوان کرد.

وی اظهار کرد: در این راستا نیز تفاهم نامه ای بین کشور افغانستان و جمهوری اسلامی در 16 ماده بسته شده است که این امر اهمیت همکاری دوجانبه را می طلبد.

وی افزود: زبان مشترک، نیاز آنان به انواع کالاها و علاقه مندی آنان برای تجارت با بجنوردو ظرفیت موجودی صادرات این استان نیز بر اهمیت این امر تاکید دارد.

رئیس اتاق بجنوردگفت: کشور افغانستان علاقه مند به همکاری با سرمایه گذاران ایرانی است که ما می توانیم در آن کشور در زمینه های مختلف سرمایه گذاری را گسترش دهیم.

وی تقویت و توسعه تجارت، ایجاد نمایشگاه ها و شرکت های مشترک، تقویت تاجران و جذب سرمایه گذاری را از جمله اهداف این تفاهم نامه عنوان کرد.

این مسئول اقتصادی بجنورددر بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه کشورهای آسیای میانه نیازمند کالاهای ما هستند گفت: باید دراین راستا فعالیت های بیشتری در سطح وزیران و مدیران بلندمرتبه دو کشور انجام شود تا ظرفیت های لازم و زیرساخت ها برای استفاده از 300کیلومتر مرز مشترک فراهم شود.

رئیس اتاق بجنوردگفت: با وجود تحریم ها این استان در سال گذشته 170 میلیون دلار کالا صادرات داشته است.

صمدی زیرساخت‌های بجنوردبرای صادرات را ضعیف دانست و افزود: این استان گمرک، بازارچه مرزی، مناطق ویژه اقتصادی، راه آهن، فرودگاه بین المللی برای صادرات ندارد اما با وجود این با بیش از 20 کشور مبادله تجاری دارد.

وی اظهار کرد: این صادرات در نتیجه اعزام هیات های تجاری به سایر کشورها، دعوت هیات های تجاری به استان، برگزار نمایشگاه ها، بازاریابی و برگزاری دوره های آموزشی برای تاجران استان انجام شده است.

وی تعداد اعضای اتاق بازرگانی این استان را نیز 500 نفر دانست و گفت: بیشتر این تعداد نیز غیرفعال هستند.

رئیس اتاق بجنوردبا بیان اینکه وجود 340 کیلومتر مرز مشترک این استان با کشور ترکمنستان یک فرصت است گفت: باید از این فرصت به نحو شایسته ای برای گسترش روابط تجاری استفاده کنیم.

صمدی افزود: به منظور توسعه اقتصادی استان باید دستگاه های مختلف با هم همکاری و هماهنگی داشته باشند تا منجر به رشد اقتصادی استان در زمینه های مختلف شود.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر در فرمایشات رهبری توجه به بخش خصوص سفارشات زیادی شده است گفت: این امر امر منجر به تولید داخلی و بهبود اقتصاد خواهد شد.

صمدی بر حمایت از بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: باید بین دستگاه ها تعامل برقرار شود و گره مشکلات بخش خصوصی، تولید کننده ها و تاجران برطرف شود.

وی اظهار کرد: در برخی موارد ناهماهنگی بین دستگاه های به مانعی برای توسعه و کمک به بخش خصوصی تبدیل می شود.

رئیس اتاق بجنورد افزود: باید زیر ساخت های لازم را برای سرمایه گذاری در استان نیز فراهم تا سرمایه گذاران داخلی و خارجی را برای سرمایه گذاری در این استان جلب کنیم.

اصلی‌ترین چالش استان در حوزه اقتصاد است

«علی اصغر افتاده»، رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی نیز در این میزگرد اصلی‌ترین چالش این استان را حوزه اقتصاد دانست و گفت: اگر در این حوزه اتفاقی رخ ندهد در مابقی حوزه ها نیز اتفاقی نخواهد افتاد.

رئیس اتاق بجنوردگفت: با وجود تحریم ها این استان در سال گذشته 170 میلیون دلار کالا صادرات داشته است.

افتاده افزود: تمامی زیرساخت های توسعه در صورت اولویت یافتن مباحث اقتصادی و ایجاد ارزش ها و فرصت های اقتصادی ایجاد می شود و باید از تمام ظرفیت های استان در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی، گردشگری و صنعتی و توجه ویژه به جذب نیروی انسانی مختص برای رونق دادن به این حوزه استفاده شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های ویژه استان برای توسعه و رشد اقتصادی متوازن و پایدار کمتر مورد توجه قرار گرفته است گفت: مدیران این استان بویژه مدیران اقتصادی باید نگاهی منطقه ای و فراملی داشته باشند و برنامه ریزی راهبردهای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را در اجرای طرح های اقتصادی توسط بخش خصوصی تدوین کنند تا عقب ماندگی های موجود نسبت به سایر استان های کشور جبران شود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه خراسان شمالی در تمامی شاخص‌های اقتصادی و توسعه ای در کشور در پایین ترین رتبه ها قرار دارد تصریح کرد: به همین دلیل نیز سرعت برنامه ریزی و اجرا در این استان باید چندین برابر دیگر استان های کشور باشد تا امکان رسیدن به میانگین شاخص های توسعه کشور فراهم شود.

وی تاکید کرد: مدیریت خبرگزاری جمهوری اسلامی در بجنورداولویت اصلی در دوره جدید مدیریتی این رسانه دولت را معطوف به این امر می داند و تلاش خواهد شد با برگزاری نشست ها و گفت و گوهای مشترک با مسئولان مربوط در حوزه اقتصادی چالش های پیشرو در این استان را برای رسیدن به چشم انداز ایران 1404 و همچنین تدوین برنامه های برنامه ششم توسعه و برنامه های سالانه مورد بحث و بررسی و کنکاش قرار دهد.

منبع: اتاق ایران 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید