رئیس سازمان میراث فرهنگی با رئیس جمهور تونس دیدارمی کند | اتاق خبر
کد خبر: 301471
تاریخ انتشار: 20 آذر 1394 - 12:15
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری که به همراه یک هیات تخصصی گردشگری به تونس سفر کرده است، امروز جمعه با محمد الباجی قائد السبسی رییس جمهور تونس دیدار و گفت وگو می کند.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری که به همراه یک هیات تخصصی گردشگری به تونس سفر کرده است، امروز جمعه با محمد الباجی قائد السبسی رییس جمهور تونس دیدار و گفت وگو می کند.

دراین سفر مسعود سلطانی فر را هیاتی از فعالان بخش خصوصی ودولتی گردشگری همراهی می کند.
پیش از این پنجمین نشست کمیته فنی مشترک همکاری های گردشگری ایران و تونس روز چهارشنبه با حضور مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان، مصطفی بروجردی سفیر ایران در تونس، نبیل بزیوش رییس دیوان و جانشین وزارت گردشگری و صنایع دستی برگزار شد.اسناد تهیه شده در این نشست، امروز جمعه (20 آذرماه )در قالب یک یادداشت تفاهم مشترک گردشگری به امضا می رسد.
همچنین روز گذشته در قالب دیدارهای جداگانه سلطانی فر معاون با خانم سلمی اللومی الرقیق وزیر گردشگری و صنایع دستی تونس وخانم لطیفه الخزر وزیر فرهنگ تونس ، مسایل مشترک مرتبط با حوزه گردشگری و میراث فرهنگی بحث و تبادل نظر شد.
اللومی الرقیق در این دیدار با اشاره به اینکه سابقه تمدنی تونس به 3 هزار سال پیش گفت:با توجه به موقعیت استراتژیک تونس در شمال آفریقا و در کنار دریای مدیترانه، این کشور در طول سه هزار سال گذشته در معرض رفت و آمد تمدنها و فرهنگهای مختلف قرار گرفته است. وی با اشاره به مسلمان بودن مردم تونس بر ضروت گسترش روابط فرهنگی و گردشگری دو کشور ایران و تونس تاکید کرد.
سلطانی فر هم در این دیدار با اشاره به جاذبه های گردشگری ایران و ظرفیت پذیرایی از توریستها در کشورمان اظهار داشت: آمادگی داریم از سرمایه گذاران تونسی که بخواهند در حوزه ساخت هتل در ایران سرمایه گذاری کنند حمایت کنیم.

ایران 19 اثر خود را به ثبت جهانی رسانده و 50 اثر را نیز در نوبت ثبت یونسکو دارد.وی این حمایتها را شامل اعطای تسهیلات و مجوزهای قانونی اعلام کرد و گفت: هم اکنون سرمایه گذارانی از کشورهای حاشیه خلیج فارس در حال ساخت 12 هتل در ایران هستند.
وی افزود: تعداد هتل های 4 و 5 ستاره ایران در حال حاضر 130 مورد است و برنامه ایران ، رساندن این تعداد به 400هتل 4 و 5 ستاره در 10 سال آینده است.
وی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از گردشگران ایران، گردشگران مذهبی هستند، اضافه کرد: مشهد مقدس سالیانه میزبان 30 میلیون گردشگر است که 27 میلیون آن داخلی و 3 میلیون نفر از آنها خارجی هستند.
معاون رئیس جمهور ادامه داد: با توجه به علاقه گردشگران اروپایی به مناطق کویری ایران، به سرعت در حال ساخت هتل هایی متناسب با اقلیم کویر هستیم و در 6 ماه آینده نیز 3 رالی اتومبیل رانی در کویر در ایران برگزار می کنیم همچنین از یکی از مشهورترین کویر نوردهای دنیا به زودی یکی از بزرگترین ماراتن های کویری را در ایران برگزار می کند.
سلطانی فر با اشاره به سفر سال گذشته خانم بوکوا مدیر کل یونسکو به ایران و مشاهده توانمندی های ایران در زمینه مرمت و حفاظت از میراث فرهنگی اظهار داشت: ایشان موافقت کرد که بعد از خاتمه جنگ در کشورهای منطقه، ایران با کمک یونسکو کار مرمت بناهای تاریخی را در این کشورها را انجام دهد.
وی گفت : ایران 19 اثر خود را به ثبت جهانی رسانده و 50 اثر را نیز در نوبت ثبت یونسکو دارد.
وی به اشاره به وجود 550 موزه در ایران که نیمی از آنها توسط بخش خصوصی راه اندازی شده و اداره می شود اظهار داشت: آمادگی داریم تجربیات خود را در حوزه باستان شناسی، مرمت و پژوهش در حوزه میراث فرهنگی در اختیار تونس و همه کشورهای اسلامی قرار دهیم.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پایان از طرف خود و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از خانم لطیفه الخزر وزیر فرهنگ تونس دعوت کرد از ایران دیدن کند.

***در حاشیه سفر
سلطانی فر و هیات همراه نماز جماعت عصر را در مسجد جامع زیتونیه اقامه کردند. مسجد زیتونیه یکی از قدیمی ترین مساجد تونس است که در بافت مرکزی پایتخت تونس واقع شده است و سابقه آن به قرن هفتم میلادی بر می گردد. معماری منحصر به فرد این مسجد بیانگر اعتقادات دینی مردم این کشور است نام این مسجد از درخت زیتونی برگرفته شده است که در محوطه این مسجد وجود داشته است.
تونس 10 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد و زبان رسمی آن عربی است اما بخش عمده مردم به زبان فرانسوی تسلط دارند.بازدید از دهکده صنایع دستی و مدینه( شهر قدیم) تونس در برنامه سفر هیات ایرانی قرار دارد.

منبع: ایرنا 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید