قانونی نبودن توقف واگذاری ماشین‌سازی تبریز | اتاق خبر
کد خبر: 301839
تاریخ انتشار: 22 آذر 1394 - 13:23
مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی:
یک مسئول سازمان خصوصی سازی از واگذاری سهام شرکت ماشین سازی و ریخته گری تبریز در روز هفتم دی ماه خبر داد و گفت: توقف واگذاری سهام این شرکت به مصوبه مجلس نیاز دارد.

یک مسئول سازمان خصوصی سازی از واگذاری سهام شرکت ماشین سازی و ریخته گری تبریز در روز هفتم دی ماه خبر داد و گفت: توقف واگذاری سهام این شرکت به مصوبه مجلس نیاز دارد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا سید جعفر سبحانی در خصوص وضعیت واگذاری شرکت ماشین سازی تبریز با وجود مخالفت های وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با وجود درخواست وزیر مبنی بر مهلت پنج ساله برای واگذاری شرکت ماشین‌سازی تبریز، این درخواست محمل قانونی نداشته و مزایده این شرکت به همراه شرکت ریخته‌گری تبریز در روز هفتم دی ماه برگزار می شود.

 وی افزود: آقای نعمت‌زاده درخواست کرده بود که واگذاری این شرکت متوقف شود، اما این درخواست محمل قانونی ندارد، زیرا مطابق قانون شرکتهایی که مشمول گروه 1 هستند باید واگذاری آنها در سال 1389 به اتمام می رسید، اما اکنون با گذشت پنج سال سهام آنها هنوز واگذار نشده است و مهلت پنج ساله دیگر، واگذاری آن را با تاخیر 10 ساله مواجه می کند.

 به گفته ی سبحانی، اگر واگذاری سهام این شرکت بخواهد با توقف پنج ساله مواجه شود حتما نیاز به مصوبه مجلس دارد و دیگر در حیطه اختیار سازمان خصوصی سازی نیست. بنابراین طبق آگهی منتشر شده در روزنامه های کثیر الانتشار قیمت پایه برای این دو شرکت 285 میلیارد تومان در نظر گرفته شده و مزایده آن در روز هفتم دی ماه برگزار می شود که طبیعتا روز ششم دی ماه آخرین فرصت شرکت در مزایده خواهد بود.

 مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی همچنین از واگذاری چهار شرکت دیگر از طریق بورس و مزایده خبر داد و گفت: در روزهای آینده 87 درصد از سهام شرکت حمل و نقل خلیج فارس به ارزش 100 میلیارد تومان از طریق بورس واگذار می شود. همزمان در روز هفتم دی ماه املاک ائل گلی به ارزش 370 میلیارد تومان از طریق مزایده به فروش می رسد.

 وی یادآور شد: علاوه بر این در روز 30 آذر ماه نیز سهام کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به ارزش 220 میلیارد تومان واگذار خواهد شد که امیدواریم با توجه به تسهیل شرایط و قیمت گذاری مناسب، با واگذای این شرکتها بستر مناسبی برای ورود بخش خصوصی فراهم شود.

 سبحانی در خصوص برنامه سازمان خصوصی سازی تا پایان امسال گفت: طبق برنامه قرار است تا پایان امسال شرایط واگذاری و قیمت گذاری 300 شرکتی که در لیست واگذاری قرار دارند پیگیری شده و مقدمات قیمت گذاری و واگذاری همه آنها فراهم شود. البته واگذاری این شرکتها به شرایط بازار سرمایه، شرایط پس از تحریم و خریداران بستگی دارد.

 به گفته این مسئول سازمان خصوصی سازی، وظیفه این سازمان قیمت گذاری و فراهم کردن شرایط واگذاری است که تلاش می‌شود در نیمه دوم سال و فرصت باقی مانده شرایط واگذاری و قیمت گذاری مابقی شرکتها نیز فراهم شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید