مصوبه جدید کنگره امریکا مانع حضور تجار خارجی به ایران خواهد شد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 302035
تاریخ انتشار: 23 آذر 1394 - 12:16
بررسی یک مصوبه
کنگره آمریکا هفته گذشته مصوبه ای داشت که در صورت نهایی شدن محدودیت های جدید را برای سفر به ایران به وجود خواهد آورد.

کنگره آمریکا هفته گذشته مصوبه ای داشت که در صورت نهایی شدن محدودیت های جدید را برای سفر به ایران به وجود خواهد آورد

 

روزنامه معتبر انگلیسی گاردین چند روز پیش گزارش درباره مصوبه جدید کنگره آمریکا را با این شعر سعدی آغاز کرده بود: « گنه كرد در بلخ آهنگری / به شوشتر زدند گردن مسگری»؛ بیت شعری که نشان می دهد حالا در آستانه دوران پساتحریم و لغو تحریم های اقتصادی می تواند چالش جدیدی برای تجارت و البته گردشگری ایران به وجود بیاید.

کنگره آمریکا چه مصوبه ای داشت؟

هفته گذشته مجلس نمایندگان آمریکا به بهانه مقابله با تهدید تروریسم، طرحی را تصویب کرد که در صورت تبدیل به قانون ( تصویب مجلس سنا)، سفر افرادی را که اخیرا در یکی از چهار کشور ایران، عراق، سوریه و سودان حضور داشته‌ اند به آمریکا، محدود می ‌کند. این طرح با 407 رأی مثبت در برابر تنها 19 رأی منفی به تصویب رسید. این مصوبه در پي حملات تروريستي در پاريس و نقاط ديگر اروپا و امريكا و به خصوص به بهانه عمليات تروريستي يك زوج پاكستاني در كاليفرنيا در هفته گذشته صورت گرفت و این درحالی است که تاکنون در هیچ یک از حملات تروریستی در اروپا، آمریکا و... هیچ ایرانی حضور نداشته است.

بر اساس مصوبه کنگره، شهروندان 38 کشور «دوست آمریکا» ( کشورهایی همچون انگلستان، فرانسه، ژاپن، استرالیا و...) که مطابق قوانین این کشور در حال حاضر بدون اخذ روادید تا سقف 90 روز می‌توانستند وارد خاک آمریکا می‌شوند، در صورتی که در 5 سال گذشته به ایران، سوریه، عراق یا سودان سفر کرده باشند، باید مورد بررسی مجدد برای دریافت ویزا قرار گیرند. البته این قانون شامل افرادی که از این پس به ایران سفر کنند نیز خواهد شد و این به معنای آن است که تجار، فعالان اقتصادی، مسئولان شرکت ها و گردشگرانی که از این پس قصد سفر به ایران را دارند باید نگران این باشند که برای گرفتن ویزا آمریکا ممکن است دچار مشکل شوند؛ اتفاقی که می تواند جو روانی منفی به وجود آورد و مانع سفر ( تجاری، اقتصادی، گردشگری و...) به کشورمان شود.

به اعتقاد کارشناسان در آستانه لغو تحریم های اقتصادی و درست در زمانی که انتظار می رود درهای جدیدی برای حضور شرکت های خارجی و سرمایه گذاران خارجی باز شود، این مصوبه جدید کنگره آمریکا می تواند مانعی جدید ایجاد کند زیرا در دور جدید بخش مهمی از سرمایه گذارانی که انتظار می رود وارد ایران شوند از بین 38 کشوری هستند که حالا با محدودیت رو به رو می شوند، کشورهایی که بخش مهمی از آن ها اروپایی هستند و حالا اگر این مصوبه کنگره امریکا نهایی شود؛ اتباع آن ها برای سفر به ایران شاید دچار تردید شوند و این به مفهوم آن است که تجارت و سفر به ایران با این مصوبه تحت تاثیر قرار خواهدگرفت.

روز گذشته عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکرات هسته ایران با 1+5 در واکنش به این مصوبه و تاثیرات آن گفت:« اگر مصوبه كنگره در مورد سفر اتباع چهار كشور از جمله ايران به امريكا مغاير مفاد برجام باشد درباره آن اقدام خواهيم كرد.»

واکنش ایرانی ها به مصوبه کنگره

در روزهای گذشته ایرانیان بسیاری در سراسر جهان به خصوص در داخل کشور و آمریکا نسبت به مصوبه اخیر کنگره آمریکا واکنش نشان داده اند و در شبکه های اجتماعی ( از جمله تلگرام و فیس بوک) و سایت ها این سیاست را محکوم کرده اند و کمپین هایی ضد آن راه انداخته اند و این واکنش ها تا جایی بالا گرفته است که آلن اير سخنگوي فارسي زبان وزارت امور خارجه آمریکا را مجبور به واکنش کرد؛ او در پستی در فیس بوکش نوشت:« در مورد ايجاد محدوديت‌هاي مسافرتي، كه بر اساس آن شهروندان ۳۸ كشوري كه براي ورود به ايالات متحده نيازي به رواديد ندارند، اگر طي پنج سال گذشته به كشورهايي مانند عراق، سوريه، سودان يا ايران سفر كرده باشند، بايد براي ورود به امريكا رواديد بگيرند، واكنش و نظر اكثر شما شديدا منفي و انتقادی بود. خوب است كه بدانيد من سخت متوجه حرف و نوشته‌های شما هستم و اگر نظری يا ديدگاهی طرفداران زياد دارد آن را به سطوح بالای دولت‌مان مي‌ رسانم. من به كار« سخنگوش » بودنم ادامه مي ‌دهم تا دولت امريكا از نظرات مردم ايران در مورد مسائل روز خوب آگاه باشند.» قرار است 27 آذر ( هفته آینده) سنای آمریکا مصوبه کنگره را بررسی کند و باید دید پایان این مصوبه چه خواهد شد.   

منبع: اتاق تهران 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید