۷۰۰ نهال توسط شش سازمان مردم‌نهاد کاشته می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 302099
تاریخ انتشار: 23 آذر 1394 - 13:49
شش سازمان نهاد خوزستان در نظر دارند ۷۰۰ نهال را در هفت شهر این استان بکارند.

شش سازمان نهاد خوزستان در نظر دارند ۷۰۰ نهال را در هفت شهر این استان بکارند.

سید احسان صافی، هماهنگ‌کننده این برنامه گفت: یک سازمان مردم‌نهاد به مناسبت دهه تنوع زیستی اقدام به طرح‌ریزی و ایده پردازی «طرح جنگلانه» کرد که حمایت و همراهی سازمان محیط‌زیست کشور، سازمان منابع طبیعی، آبخیزداری و جنگلداری کشور را نیز به همراه داشت.

صافی افزود: جنگلانه طرحی است مشارکتی با تکیه‌بر توان تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن‌ها) که با هدف تازه داشتن عرصه‌های جنگلی و مرتعی کشور، شناخت و حمایت از گونه‌های گیاهی در معرض خطر بومی و همچنین آشنایی با روش کاشت آنها و حرکت به سمت توسعه پایدار گردشگری طبیعت‌محور (اکو توریسم) طرح‌ریزی‌شده است.

وی یادآور شد: این طرح سال گذشته برای نخستین بار در پنجم دی‌ماه ۹۳، در ۱۴ استان کشور برگزار شد و ماحصل آن کاشت نهال و بذرهای بومی در بیش از ۱۶۱ هکتار از رویشگاه‌های آسیب‌دیده توسط دو هزار و ۱۰۰ نفر از هم‌میهنانمان بوده است.

این فعال محیط‌زیست با بیان اینکه خوزستان با وسعتی بالغ‌بر یک‌میلیون هکتار عرصه جنگلی جز پنج استان اول کشور است، گفت: در تخریب جنگل‌ها نیز در میان سه استان آسیب‌دیده قرار داریم. به همین خاطر سمن‌های محیط زیستی و منابع طبیعی خوزستان تصمیم گرفتند تا با پیوستن به این طرح ارزشمند گامی در راه احیا و صیانت از جنگل‌های این خطه از کشورمان بردارند.

صافی گفت: این طرح با حمایت و همراهی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان، اداره کل منابع طبیعی، آبخیزداری و جنگلداری استان، هلال‌احمر استان، سازمان آب و برق استان و شهرداری شهرستان اهواز همراه می‌شود.

طرح جنگلانه همزمان با دیگر استان‌های کشور در ۲۷ آذرماه در شهرستان‌های ایذه، دهدز، رامهرمز، شوش، شوشتر، مسجدسلیمان و اهواز اجرا می‌شود؛ در همین راستا برنامه کاشت بیش از ۷۰۰ نهال به همت ۶ سازمان مردم‌نهاد و به یاری مردم سبز اندیش اهواز و حمیدیه در پارک جنگلی گمبوعه برپا می‌شود.

منبع: مهر

نظرات
ADS
ADS
پربازدید