اتحادیه اروپا، امریکا را به اقدام تلافی جویانه مسافرتی تهدید کرد | اتاق خبر
کد خبر: 302301
تاریخ انتشار: 24 آذر 1394 - 13:56
دیپلماتهای 28 کشورعضو اتحادیه اروپا روز گذشته(دوشنبه) امریکا را به اقدام تلافی جویانه در صورت حفظ محدودیت ورود بدون ویزای شهروندانشان به امریکا تهدید کردند.

به گزارش اتاق خبر از خبرگزاری فرانسه از واشنگتن ، پس از حملات سیزده نوامبر در پاریس و در چارچوب تلاشهای ضد تروریستی گسترده تر، مجلس نمایندگان امریکا سه شنبه گذشته رای به لغو برنامه ورود بدون ویزا به این کشور را داد.
حملات پاریس توسط افراط گرایانی انجام شده که می توانستند بدون ویزا وارد امریکا شوند. طرح تصویب شده که هنوز باید به تصویب سنا و دولت اوباما برسد ، افرادی که را که از تاریخ اول ماه مارس 2011 به عراق و سوریه و همچنین ایران و سودان سفر کرده اند از شرکت در برنامه ورود بدون ویزا منع خواهد کرد.
دیوید اوسولیوان سفیر اتحادیه اروپا در امریکا در مطلبی در نشریه هیل به نمایندگی از سفیران کشورهای عضو اتحادیه نوشت : چنین اقدام تبعیض آمیزعلیه بیش از سیزده میلیون شهروند اروپایی که هر ساله به امریکا سفر می کنند، غیر سازنده بوده و می تواند به تدابیر تلافی جویانه حقوقی منجر شود و در حالیکه به اقتصاد دو سوی اقیانوس اطلس لطمه وارد می سازد هیچ ربطی به افزایش امنیت نخواهد داشت.
امریکا پذیرفته است که پتانسیل ایجاد تنش بر سر هرگونه تغییر دراین مورد وجود دارد.
جان کربی سخنگوی کاخ سفید گفته است :' ما در تماس با رهبران اروپا در باره نگرانیهای آنها از این برنامه بوده و خواهیم بود.'
وی افزود :'ما می دانیم که این یک برنامه مهم است.'
برنامه ورود بدون ویزا، شامل حال شهروندان 38 کشور می شود که عمدتا متحدان امریکا بوده یا در بین دمکراسی های توسعه یافته نسبتا با ثبات دنیا قرار دارند.
بسیاری از آنها در اروپا قرار دارند از جمله بلژیک و فرانسه کشورهایی که سکونت گاه چندین مهاجم پاریس بودند.
همچنین رسانه های خبری غربی گزارش دادند که سفیران اتحادیه و 28 کشور اروپایی در امریکا با انتشار نامه سرگشاده به مصوبه مجلس نمایندگان این کشور در باره محدودیت ویزا و سفر به خاک امریکا اعتراض کردند.
امضا کنندگان این نامه تاکید کرده اند محدودیت های مصوبه مجلس نمایندگان، شهروندان اروپایی دارای ملیت دو گانه ایران، عراق، سوریه و سودان، 'نامتناسب و غیر منصفانه' است.
سفرای بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، در نامه مشترک خود هشدار داده اند که مصوبه جدید نه تنها غیرسازنده است، بلکه به اقدامات قانونی متقابل درمورد شهروندان آمریکایی منجر می شود و بدون افزایش امنیت، به اقتصاد کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس لطمه می زند.
مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرده است که محدودیت های تازه ای را بر شهروندان کشورهایی که بدون ویزا به این کشور سفر می کنند، اعمال می کند.
براساس این طرح، افرادی که بعد از اول مارس 2011 به سوریه، عراق و سودان و ایران سفر کرده باشند، نمی توانند بدون ویزا به آمریکا بروند.
به علاوه، شهروندانی که تابعیت دوگانه این چهار کشور را دارند هم باید برای سفر به آمریکا ویزا بگیرند.
بی بی سی گزارش داد، مصوبه مجلس نمایندگان، با انتقاد گروه لابی 'شورای ملی ایرانیان آمریکا' و نیز 'اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا' روبه رو شده که آن را 'تبعیض آمیز' خوانده اند.
در نامه سفرای کشورهای اروپایی آمده است که طرح جدید، درعمل برای 13 میلیون شهروند اروپایی که همه ساله به آمریکا سفر می کند نوعی سیستم ویزا را برقرار می کند.
آمریکا با 38 کشور جهان قراردادی دایر بر معافیت شهروندان آنها از ویزای آمریکا دارد که از جمله، شامل 28 کشور عضو اتحادیه اروپا می شوند.
در این نامه، به عنوان نمونه ای از تاثیرات مصوبه جدید آمده است که ممنوعیت کلی سفر به سوریه و عراق، تنها باعث محدودیت سفرهای مشروع صاحبان کسب و کار، روزنامه نگاران و ارائه دهندگان خدمات پزشکی و بشردوستانه می شود.
این نامه می افزید که این طرح از سوی دیگر، تاثیر بسیار کمی بر کسانی که سفرهای غیرقانونی انجام می دهند، خواهد داشت.
مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا، برای تبدیل شدن به قانون باید از تصویب مجلس سنا و سپس رئیس جمهور ایالات متحده بگذرد.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید