دستاورد سیاسی برجام فوق العاده است | اتاق خبر
کد خبر: 303139
تاریخ انتشار: 28 آذر 1394 - 12:35
محقق موسسه مطالعات راهبردی انگلیس:
«مارک فیتزپاتریک» محقق ارشد اندیشکده موسسه بین المللی مطالعات راهبردی با «فوق العاده» خواندن دستاورد سیاسی 'برجام' خاطر نشان ساخت که با بسته شدن پرونده 'پی ام دی' ایران توسط شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، 'روز اجرای' برجام در اوایل دی ماه شدنی اس

به گزارش اتاق خبر، «مارک فیتزپاتریک» مدیر بخش 'منع گسترش و خلع سلاح اندیشکده موسسه بین المللی مطالعات راهبردی' ( IISS )در گفت وگویی گفت: برجام یکی از مهمترین توافق های منع گسترش سلاح های هسته ای طی 20 سال گذشته است. اکنون اجرای این توافق ِمهم، هدف اصلی تمام طرف ها است.
وی افزود: به رغم اینکه ممکن است اختلافاتی در جریان اجرای توافق به وجود آید اما دستاورد سیاسی این رویداد فوق العاده است.
فیتزپاتریک همچنین خاطر نشان ساخت: بسته شدن پرونده ادعایی «پی ام دی» هم از نظر سیاسی و هم از نظر اقتصادی برای ایران مهم بود.
وی افزود: این اقدام سبب می شود تا اعتماد میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران که طی دهه های گذشته رنگ باخته بود به حالت عادی بازگردد.
این محقق ارشد مسایل هسته ای اظهار داشت: البته، بسیاری از طرف های غربی نگران ، همچنان بسته شدن پرونده «پی ام دی» را به منزله امتیاز دهی بی قید و شرط به ایران می دانند و مدعی هستند که ایران هنوز پاسخ قانع کننده ای را به سووالات آژانس بین المللی انرژی اتمی نداده است.
وی افزود: اما آژانس بین المللی انرژی اتمی اکنون بر این باور است که به اندازه کافی درباره فعالیت های هسته ای ایران در گذشته واقف است و باز ماندن این پرونده سبب استمرار نگرانی ها خواهد شد.
فیتزپاتریک ادامه داد: عبور از «پی ام دی» به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه خواهد داد تا توجهش را معطوف به اجرای برجام کند و اطمینان حاصل کند که برنامه هسته ای ایران در آینده صلح آمیز خواهد بود.
وی در پاسخ به سووالی در خصوص زمان بندی روز اجرا (implementation day) نیز گفت: تا پیش از این من تردید داشتم که روز اجرا ژانویه (دی ماه) باشد چون این گام بزرگی شمرده می شود؛ اما اکنون به نظر می رسد که شدنی است.
وی گفت: سرعت خارج ساختن سانتریفیوژ های فعال (IR-1) از نطنز زودتر از آن چیزی بود که من توقع داشتم. همچنین بسته شدن پرونده ادعایی «پی ام دی» نیز نگرانی سیاسی ایران را برای خارج کردن هسته ی اصلی راکتور آب سنگین اراک و ارسال اورانیوم با غنای پایین به روسیه و قزاقستان را نیز بر طرف ساخته است.
این تحلیل گر سیاسی افزود: البته اگر حمل و نقل آن ( اورانیوم غنی شده ) به صورت تجاری صورت گیرد ممکن است با تاخیر صورت گیرد اما این مساله می تواند در چارچوب توافقات سیاسی مرتفع شود.
فیتزپاتریک در ادامه و در پاسخ به این سووال که چشم انداز روابط ایران و غرب را پس از بسته شدن پرونده «پی ام دی» چطور ارزیابی می کند گفت: اجرای صحیح برجام، اعتماد مخالفان پیشین را جلب خواهد کرد و به مرور زمان سبب عادی سازی روابط دیپلماتیک خواهد شد.
وی گفت: ایران و انگلیس گام های خوبی را در زمینه عادی سازی روابط برداشته اند و در رابطه با عادی سازی روابط با آمریکا نیز زمان طولانی تری نیاز است؛ در کل آمریکایی ها بیشتر خواهان پیشرفت در این زمینه هستند.
این تحلیل گر سیاسی همچنین همکاری های ایران و غرب در زمینه های مشترک را مورد توجه قرار داد و گفت: ایران و غرب زمانی که اهداف مشترک داشته - همچون بیرون ساختن طالبان از افغانستان - همکاری کرده اند؛ اکنون هم آنها هدف مشترکی دارند که همان شکست گروه تروریستی داعش است.
وی همچنین در پاسخ به این سووال که دیدگاهش در خصوص رویکرد رئیس جمهور بعدی آمریکا در قبال اجرای برجام چیست گفت: اگرچه تمام نامزدهای جمهوری خواه [ایالات متحده آمریکا] وعده داده اند که برجام را اجرا نخواهد کرد، اما این ادعاهای تبلغاتی لزوما عملیاتی نخواهد شد.
فیتزپاتریک گفت: اگر برجام روندی عادی اش را طی یکسال آتی طی کند در آن صورت هیچ کدام از طرفین توافق خواهان توقفش نیستند.
این تحلیل گر مسایل بین الملل خاطر نشان ساخت: اگر رئیس جمهور آمریکا بخواهد چنین اقدامی را انجام دهد، منزوی خواهد شد، لذا به دلایل واقع بینانه وی به دنبال راهی خواهد بود که این پروسه (برجام) ادامه پیدا کند.
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه هفته گذشته پرونده ادعایی ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران موسوم به 'پی.ام.دی' را پس از 12 سال مناقشه وجنجال بر سر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران با اجماع بست تا روند اجرای توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 (برجام) آغاز شود.
پرونده ادعایی موسوم به 'پی.ام. دی' مجموعه ای از ادعاهای بدون مدرک در خصوص فعالیت های هسته ای ایران است که سال هاست توسط برخی کشورهای غربی تکرار می شود اما گزارش اخیر 'یوکیا آمانو' مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ، بی اساس بودن آن را نشان داد وشورای حکام آژانس نیز با اجماع و تصویب قطعنامه ای، این پرونده را مختومه اعلام کرد.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید