ابراز نگرانی شدید فرستاده ویژه سازمان ملل از نقض آتش بس در یمن | اتاق خبر
کد خبر: 303267
تاریخ انتشار: 29 آذر 1394 - 06:48
فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور یمن روز شنبه در حالی نسبت به نقض آتش بس اعلام شده در یمن ابراز نگرانی کرد که ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان همچنان با نقض این آتش بس به حملات خود علیه مناطق مختلف یمن ادامه می دهد.

 

 

به گزارش اتاق خبر از خبرگزاری فرانسه از ژنو، اسماعیل ولد شیخ احمد فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور یمن در حاشیه نشست هایی که میان هیات صنعا (جنبش انصار الله و حزب کنگره ملی یمن) و هیات ریاض (نمایندگان عبد ربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور) برگزار شد، نگرانی شدید خود را نسبت به نقض آتش بس شکننده در یمن از ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان، ابراز کرد.
وی در عین حال بر ادامه گفت وگوهای صلح میان طرف های درگیر در بی ین سویس تاکید کرد.
بر اساس این گزارش، سازمان ملل متحد از روز سه شنبه گذشته آتش بس موقتی را میان طرف های درگیر در یمن اعلام کرد، اما نیروهای مزدور حامی عبد ربه منصور هادی پس از سیطره بر دو منطقه، این آتش بس شکننده را نقض کردند و مناطقی از یمن را بمباران کردند.
فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور یمن ضمن آنکه از همه طرف ها خواست که به توافق میان دو طرف احترام بگذارند، خواستار اجازه دادن طرف ها برای ورود کمک های انسانی به مناطق آسیب دیده این کشور شد.
وی با بیان اینکه گفت وگوها میان دو طرف، به شکل خاص بر مسائل امنیتی در یمن در سایه تحولات پیچیده میدانی متمرکز است، از دو طرف خواست در پایبندی خود به آتش بس اعلام شده، جدی باشند.
بر اساس این گزارش، کمیته هماهنگی به منظور نظارت بر پایبندی طرف ها به آتش بس و توقف درگیری تشیکل شده است.
دفتر ولد شیخ احمد، همچنین اعلام کرد که رایزنی های دو طرفه و گروهی روز شنبه نیز به منظور حل بحران یمن و دست یابی به توافقی بر سر آنچه در روزهای گذشته درباره آن گفت وگو شد، همچنان ادامه دارد.
این در حالی است که محمد عبدالسلام و عارف الزوکا روسای هیات های انصارالله و کنگره مردمی یمن در حاشیه نشست ژنو در دیدار با اسماعیل ولد شیخ احمد فرستاده سازمان ملل در امور یمن بر قرار دادن برقراری آتش بس به عنوان اولویت اول جلسات عمومی هیئت های مذاکره کننده یمنی توافق کردند.
در همین حال صالح الصماد رییس شواری سیاسی انصارالله هشدار داد که در صورتی که عربستان به تجاوزهای خود ادامه دهد با گام های مهم ما که بازگشت سخت خواهد بود، مواجه خواهد شد.
وی افزود: در صورت تداوم وحشیگری های عربستان گزینه های مردم یمن که گزینه هایی حساب شده است، مطرح می شود و گام های بعدی ما بسیار بزرگ و بازگشت ناپذیر خواهد بود.
نشست گروه های یمنی و نمایندگان دولت فراری و مستعفی منصور هادی و نظارت نماینده سازمان ملل در امور این کشور از روز سه شنبه در بی ین سوییس آغاز شده و تاکنون بدون دست یافتن به نتیجه ملموسی امروز نیز ادامه می یابد.
عربستان به همراهی برخی کشورهای عربی از ششم فروردین ماه سال جاری حملات گسترده ای را به یمن آغاز کرد و با تخریب زیربناها و تاسیسات حیاتی این کشور فقیر عربی، هزاران تن را به خاک و خون کشید.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید