دیدار خالد مشعل با داود اوغلو | اتاق خبر
کد خبر: 303540
تاریخ انتشار: 30 آذر 1394 - 10:40
درپی تغییر سیاست آنکارا درقبال رژیم صهیونیستی:
درپی انتشار خبرهای مربوط به توافق آنکارا و تل آویو برای عادی سازی روابط، خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس با سفر به ترکیه شب گذشته با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری و یکشنبه شب نیز به مدت دو ساعت و نیم با احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش اتاق خبر، خالد مشعل و داود اوغلو درباره این دیدار که پشت درهای بسته انجام شد، توضیحی ندادند اما گمانه زنی رسانه های ترکیه حاکی از آن است که محور مذاکرات راجع به نگرانی حماس ازعادی سازی روابط تل اویو با ترکیه است.
خبرگزاری آناتولی، در خبر کوتاهی گزارش داد، این دیدار دو ساعت و نیم به طول انجامید.
خالد مشعل که به دنبال انتشار خبرهای مربوط به توافق آنکارا و تل آویو برای عادی سازی روابط به ترکیه سفر کرده است، دیشب نیز در استانبول با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری این کشور دیدار و گفت و گو کرد.
رسانه های ترکیه محور گفت و گوهای دو طرف را موضوع عادی سازی روابط ترکیه با رژیم صهیونیستی گزارش کرده اند.
عمرچلیک سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه (آک) ترکیه یکشنبه شب در ارتباط با خبرهای مربوط به توافق ترکیه با رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط گفت : هنوز توافقنامه ای امضا نشده و از توافق نهایی نمی توان سخن گفت، اما روی پیش نویس توافقنامه ای کار می شود.
برخی از رسانه ها گزارش داده اند دو شرط ترکیه برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تقریبا تحقق یافته است و در مورد چگونگی عدول ترکیه از شرط سوم که رفع حصر غزه می باشد، بحث ادامه دارد.
گفته می شود تل آویو به هیچ وجه آماده نیست تا حصرغزه را بردارد ولی گمان می رود در توافقنامه به برخی تسهیلات در کمک رسانی های انسانی از ترکیه به غزه اشاره شود تا به ظاهر شرط سوم ترکیه عملی شود و بدین ترتیب راه عادی سازی روابط نیز هموار شود.
ترکیه در پی حمله نیروهای رژیم صهیونیستی به کشتی مرمره در ماه مه سال 2010 میلادی که حامل کمک های انسان دوستانه به مردم محاصره شده غزه بود، روابط دیپلماتیک خود را با تل آویو به حداقل رساند ولی روابط تجاری دو طرف ادامه داشته است.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید