بخش خصوصی نیاز به تنفس دارد / فشار مضاعف مالیلت بر ارزش افزوده به بخش خصوصی | اتاق خبر
کد خبر: 303851
تاریخ انتشار: 1 دی 1394 - 11:51
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی البرز در گفت و گو با اتاق خبر
جعفر سلیمانی عضو هیات رئیسه اتاق البرز مهمترین خواسته بخش خصوصی از رئیس سازمان امور مالیاتی را دادن تنفس مالیاتی به تولید کنندگان دانست و آن را باعث رونق تولید عنوان کرد.

اتاق خبر: جعفر سلیمانی در گفت و گو با اتاق خبر تحریم ها را باعث ضربه خوردن به اقتصاد کشور و تولید کنندگان دانست و گفت: با توجه به مطالبات بالایی که سازمان تامین اجتماعی و دارایی از بخش خصوصی دارند دادن تنفس به این بخش می تواند کمک زیادی به پشت سر گذاشتن بحران در بخش تولید باشد.
وی با بیان اینکه بزرگترین مشکلی که در حال حاضر در مورد مالیات در کشور مشاهده می شود دریافت مالیات بر ارزش افزوده از تولید کنندگان است گفت: مالیات بر ارزش افزوده باید مستیقم از مصرف کننده دریافت شود. اما به دلیل نبود زیر ساختهای لازم برای این کار مالیات از تولید کننده دریافت می شود که فشار مضاعفی را به بخش خصوصی وارد می کند.


سلیمانی مالیات بر ارزش افزوده را در صورت دریافت از مصرف کننده برای اقتصاد کشور مفید دانست و ادامه داد: این مالیات در حال حاضر از تولید کنندگان دریافت می شود. بخش خصوصی و تولید کنندگان نباید تاوان نبود زیرساخت برای دریافت این مالیات را در کشور بدهند. بلکه این مالیات باید مانند همه جای دنیا از مصرف کننده نهایی گرفته شود.
عضو هیات رئیسه اتاق البرز از تجمیع مالیات های مختلف و دریافت آنها در قالب یک مالیات دفاع کرد و گفت: تامین اجتماعی هر چند سال یکبار واحد های تولیدی را مورد بازرسی قرار می دهد و انجام حسابرسی را با بازرس های خود واگذار می کند که برای حل این مشکل تامین اجتماعی می تواند دفاتر دارایی را قبول کند و حسابرسی مجددی نداشته باشد.
سلیمانی در مورد پائین آمدن قیمت نفت و نقش مالیات در تامین هزینه های کشور گفت: این مشکلی است که هم بخش خصوصی و هم دولت با آن مواجه است و در صورتی که دولت نتواند بودجه خود را با نفت 20 دلار ببندد به طور حتم تلاش برای جبران آن از طریق مالیات خواهد بود و در نتیجه به بخش خصوصی و تولید فشار خواهد آمد.


وی در مورد پائین آمدن قیمت نفت با بیان اینکه دولت می بایستی پیش بینی این وضعیت را در هنگام نوشتن بودجه می کرد خاطر نشان کرد: در صورتی که کسب و کار رونق داشته باشد مالیات می تواند به عنوان جایگزینی برای درآمدهای نفتی برای تامین هزینه ها باشد.
سلیمانی با بیان اینکه در صورتی که از تمامی افراد و شرکت ها مالیات گرفته شود مالیات می تواند جایگزینی برای نفت باشد گفت: برای مثال افرادی هستند که سرمایه خود را در بخش ساخت و ساز به کار گرفته اند و مالیات نمی دهند. اما در مقابل از افراد تولید کننده و کارمندان دولت مالیات گرفته می شود و این به هیچ عنوان عادلانه نیست.
وی درپایان با تاکید بر اینکه باید به تولید اهمیت بیشتری داده شود از تقسیط مالیات و مطالبات تولید کنندگان دفاع کرد و خواستار این شد که با تولید کنندگانی که به علت رکود اجناس خود را دپو کرده اند مدارای بیشتری صورت بگیرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید