خرید و فروش در زیمبابوه با یوان چین آزاد شد | اتاق خبر
کد خبر: 303957
تاریخ انتشار: 1 دی 1394 - 16:31
زیمبابوه که از سال ۲۰۰۹ و در پی تورم ۵۰۰ میلیارد درصدی پول ملی خود را حذف و مبادله با چند ارز خارجی را در بازار داخلی آزاد کرده است از اضافه شدن یوان چین به این فهرست خبر داد.

اتاق خبر؛ پس از آنکه چین تایید کرد که 40 میلیون دلار از بدهی های زیمبابوه را می بخشد، این کشور آفریقایی اعلام کرد که تبادل یوان چین را در بازار این کشور قانونی اعلام می کند.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ پاتریک چیناماسا، وزیر دارایی زیمبابوه گفت: «آنها (چین) گفته اند که در حال بخشودن بدهی های ما هستند و ما در حال نهایی کردن ابزارهای بدهی و محاسبه بدهی ها هستیم.»

چیناماسا همچنین اعلام کرد زیمبابوه به صورت رسمی یوان چین را به عنوان ارز قانونی اعلام خواهد کرد، زیرا قصد دارد تجارت با پکن را افزایش دهد.

زیمبابوه در سال 2009 و پس از تجربه تورم 500 میلیارد درصدی، استفاده از دلار خود را متوقف کرد و شروع به استفاده از گروهی از ارزهای خارجی از جمله دلار آمریکا و رند آفریقای جنوبی‌در بازار داخلی نمود.

سپس یوان نیز به این سبد ارزی اضافه شد، اما استفاده از آن برای معاملات دولتی در بازار تحت سلطه دلار، هنوز به صورت رسمی مجوز دریافت نکرده بود.

وزیر دارایی زیمبابوه گفت، یوان «در مبادلات تجاری بین چین و زیمبابوه مورد استفاده قرار خواهد گرفت و مشتریان در زیمبابوه خواهند توانست این ارز را بپذیرند.»

وی افزود، جان مانگودیا، رئیس بانک مرکزی زیمبابوه در حال مذاکره با بانک خلق چین بوده «تا ببیند که آیا ما می توانیم استفاده از یوان را در اینجا افزایش دهیم یا نه»

پس از اتهامات حقوق بشری ای که از جانب کشورهای غربی علیه هراره مطرح شده، چین به بزرگترین شریک تجاری زیمبابوه تبدیل شده است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید