بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی پایان یافت | اتاق خبر
کد خبر: 305542
تاریخ انتشار: 9 دی 1394 - 14:14
با صدور بیانیه پایانی؛
بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی دقایقی پیش با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.

 

 

به گزارش اتاق خبر، در این مراسم که در هتل استقلال برگزار شد بیش از 15 شخصیت داخلی و بین المللی با بیان دیدگاه های خود پیرامون وحدت و یکپارچگی امت اسلامی، راه های نجات از بحران های کنونی جهان اسلام را مورد بررسی قرار دادند.
در این مراسم پیام آیت الله شیخ بشیر نجفی از مراجع نجف و آیت الله جعفر سبحانی قرائت شد و علامه سید صدرالدین قبانچی، ایوب حمید نماینده نبیه بری، شیخ محمود زغموت از فلسطین، حجت الاسلام سید علی فضل الله فرزند آیت الله فضل الله از لبنان، شعبان رمضان موباجی مفتی اوگاندا، احمد سعود السیابی نماینده سلطنت عمان، شیخ دیلمی و شمس الدین شرف الدین از یمن، مولوی عبدالحمید ملا زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان، کمال هلباوی رهبر جنبش اسلامی مصر در این مراسم سخنرانی کردند.
عصر امروز نیز از شهید آیت الله محمدباقر صدر فقیه و مفسر قرآن، شهیده بنت الهدی صدر خواهر شهید صدر، مرحوم آیت الله شیخ مهدی آصفی نماینده سابق رهبر معظم انقلاب در نجف اشرف، فتحی یکن از علمای اهل سنت لبنانی و بنت الشاطی نویسنده مصری تجلیل شد و میهمانان خارجی کنفرانس اسلامی به تماشای فیلم محمد (ص) نشستند.
بر اساس این گزارش، بیانیه بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد الله والصلاه والسلام علی رسول الله وعلی آله الطیبین و صحبه المنتجبین
به فضل و مدد خداوند متعال بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی با موضوع' بررسی بحران های جهان اسلام و راهکارهای پایان دادن به آنها ' و همزمان با ولادت با سعادت پیامبراسلام (12-17) ربیع الاول که هفته وحدت اسلامی نامیده شده است در تهران برگزار گردید. این اجلاس که به مدت سه روز(15- 17) ربیع الاول 1437 هـ. وحضور بیش از 600 اندیشمند از ایران و70 کشورجهان برگزار شد با سخنان رئیس جمهور حجت الاسلام والمسلمین دکترحسن روحانی کار خود را آغازکرد و پس از سخنان رئیس جمهور تعدادی از شرکت کنندگان به ایراد سخن پرداختند. کنفرانس سپس با تشکیل 14 کمیسیون به کار خود ادامه داد. همچنین شرکت کنندگان در اجلاس به دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی رفتند و به سخنان ارزشمند ایشان گوش فرا دادند.
مصوبات کنفرانس وحدت اسلامی به این شرح است :
1ـ شرکت کنندگان بر این عقیده هستند بزرگترین بحران هایی که جهان اسلام اکنون با آنها مواجه است همان تلاش برای تجزیه کشورهای جهان اسلام و عدم اعتماد میان حکومتها است، این بحرانها موجب پیدایش شکافهایی شد که زمینه را برای نفوذ دشمنان اسلام به درون جوامع اسلامی به منظور دامن زدن به انواع جنگ ها و کشمکش ها میان آنها، فراهم کرده است.
2ـ خشونت ها و تروریسمی که جهان اسلام اکنون با آن مواجه است در چارچوب نقشه از پیش طراحی شده جهت مخدوش کردن چهره جهان اسلام و فراهم کردن زمینه برای دخالت بیگانگان در امور مسلمین انجام می گیرد.
3ـ موج تروریسمی که کشورهای اسلامی را در بر می گیرد در ادامه و راستای همان تروریسم صهیونیستی و توطئه آمریکایی صورت می گیرد که هدف نهایی آن اعمال سلطه و سیطره بر مسلمین پس از ترسیم مجدد نقشه جهان اسلام و اجرای طرح موسوم به « هرج ومرج مدیریت شده» و سپس رسیدن به هدف ایجاد به اصطلاح «خاورمیانه جدید » است البته این دستهای خرابکارانه به نابود کردن یک یا چند کشور بسنده نخواهند کرد بلکه می خواهند نقشه های خود را علیه همه کشورهای جهان و از جمله کشورهای حامی تروریسم نیز اجرا کنند.
4ـ مسئله فلسطین در رأس قضایای امت بوده و از لحاظ بحران هایی که امت اسلامی با آنها مواجه است مسئله فلسطین در اولویت قرار دارد، و در واقع رژیم غاصب صهیونیستی خود عامل و علت اصلی بحران های جهان اسلام است. بدین جهت شرکت کنندگان از دولت ها و ملت ها میخواهند تا آنجایی که می توانند مسئله مهم فلسطین را مورد توجه قرار داده و اجازه ندهند بحران ها ساختگی فعلی آنان را از این اولویت مهم دور کند.
شرکت کنندگان همچنین گروههای فلسطینی را به حل اختلافات فیمابین و ایجاد وحدت میان خود در برابر دشمن مشترک دعوت نمودند.
5ـ شرکت کنندگان خطر نابودی همه جانبه برخی از کشورهای اسلامی بویژه سوریه و یمن و عراق که در راستای خدمت به منافع صهیونیسم و استکبار جهانی انجام می گیرد، را متذکر شده و خواستار بسیج کردن همه امکانات و انجام تلاش های مضاعف به منظور جلوگیری از تجزیه این کشورها و برقراری صلح و امنیت در منطقه شدند.
6ـ شرکت کنندگان دامن زدن به فتنه های مذهبی و فرقه ای را که به تعرض و تجاوز به مقدسات و شعایر عبادی مسلمانان منجر می شود، همانگونه که اخیراً در نیجریه و جمهوری آذربایجان شاهد آن بودیم، محکوم کرده و از مقامات نیجریه خواستند ضمن شناسایی عاملان این فتنه که صدها کشته و زخمی بر جا گذاشت، از سرنوشت مجاهد صبور شیخ «ابراهیم زکزاکی» عضو شورای عالی مجمع تقریب پرده بردارد و وی را سالم به خانواده خود برگرداند تا فعالیت خود را در زمینه ارشاد و تبلیغ ادامه دهد، همچنین از حکومت آذربایجان خواستند حقوق ملت آذربایجان را تضمین و از هرگونه عمل ظالمانه ای همانند آنچه که اخیراً در خصوص مسلمین آن کشور انجام گرفت خودداری نماید.
7ـ شرکت کنندگان خواستار آن شدند که تصمیم گیریها در جهان باید بدور از سلطه و فشارهای استکبار و صهیونیسم اتخاذ شود و امکانات و توانمندی های جهان اسلام برای پیشرفت و توسعه مورد استفاده قرار گیرد به جای اینکه این امکانات در جنگ های فیمابین و نابود کردن کشورهای اسلامی و عقب ماندگی بلاد مسلمین بکار رود. شرکت کنندگان همچنین از به هدر دادن درآمدهای نفت اسلامی و استفاده از آن در قتل مسلمین و ویران کردن کشورهایشان و دامن زدن به اختلافات فیمابین و توطئه چینی علیه جریان مقاومت، ابراز تأسف نمودند.
8ـ علما و اندیشمندان و نهادهای دینی در جهان اسلام باید از توطئه و فتنه خرید افراد با پول دوری گزیده و از شخصیت و جایگاه و هویت خود محافظت کنند. همچنین به آندسته از مفتیان که خونریزی و تروریسم و تکفیر را تشویق و حمایت می کند هشدار داده و این مفتیان را به رعایت تقوای الهی دعوت نمود تا از تعرض به جان و حیثیت و نوامیس مسلمانان خودداری نمایند.
9ـ تنها راه مقابله با بحران های کنونی مقاومت، پایداری فکری و فرهنگی و اقتصادی و سیاسی و نظامی است و این محقق نمی شود مگر از طریق همکاری میان کشورهای اسلامی حول محور مقاومت فراگیر و همه جانبه.
10ـ بحران های اقتصادی در جهان اسلام بخشی از آنها از تصمیم گیریهای سرمایه داران در کشورهای استکباری نشأت می گیرد، لذا لازم است کشورهای اسلامی به منظور حل این بحرانها در چارچوب یک بازار مشترک با یکدیگر همکاری داشته باشند.
11ـ مسلمانان امروز باید اهداف بزرگ اسلامی را مد نظر قرار دهند و تمامی امکانات خود را برای دست یابی به این اهداف بزرگ بسیج کنند و از مسائل حاشیه ای و جزیی و انحرافات چه در فکر و اندیشه و چه در عمل بپرهیزند، مهمترین این اهداف ایجاد تمدن نوین اسلامی است.
12ـ از جمله بحرانهای گریبانگیر جهان اسلام، بحران گمراه کردن افراد از طریق تبلیغات و رسانه است. این بحران با گسترش شبکه های ارتباطی و ماهواره ای تشدید شد. در این زمینه دشمنان امت از تبلیغات رسانه ای برای دامن زدن به کشمکش های فرقه ای و قومیتی میان مسلمانان بهره می گیرند. بدین جهت همکاری میان کشورهای اسلامی بمنظور ایجاد شبکه های ماهواره جهت نشر و ترویج گفتمان وحدت و تقریب و خنثی کردن دروغ پردازی های تفرقه انگیز، ضروری به نظر می رسد.
13ـ شرکت کنندگان نامه رهبر انقلاب اسلامی ایت الله امام سیدعلی خامنه ای به جوانان غربی را مورد تائید قرار داده تا عموم مردم غرب به ویژه جوانان با اسلام راستین و توطئه اسلام ستیزی که هدف آن ایجاد دشمنی و عداوت با مسلمانان است اشنا شوند. همچنین با بیانات رهبر انقلاب که در آن تاکید کردند اولین گام برقراری آرامش و امنیت، اصلاح افکار منحرف و سیاست هایی که تروریسم را بوجود آورد، مورد تأیید قرار می دهیم و با ایشان همصدا هستیم که تعامل غرب با تروریسم متضاد و متناقض است چرا که تروریسم را به خوب و بد تقسیم کرده است و منافع کشورها را بر منافع انسانی و اخلاقی ترجیح می دهد.
14ـ بر لزوم همکاری میان مؤسسات آموزشی و پژوهشی و دانشگاه های جهان اسلام جهت نشر و ترویج فرهنگی تقریب و ارائه و معرفی ماهیت واقعی اسلام به عنوان دین مخالف با خشونت و افراط گری، تاکید شد. لازم است همه گروهها و سازمان های جامعه مانند احزاب، سندیکاها، اتحادیه ها و تشکلهای زنان و جوانان بطور فعال در نشر و اشاعه این فرهنگ شرکت کنند تا این مهم در انحصار یک گروه بخصوص نباشد. همچنین دست اندرکاران امور تقریب نباید به جنبه تئوری اکتفا کنند بلکه باید در صدد اجرائی نمودن مسئله تقریب از طریق اجرای عملی پروژه های تقریب باشند.
15ـ شرکت کنندگان پیروزی جمهوری اسلامی ایران را در پرونده هسته ای وموفقیتهای افتخارآمیز در زمینه های فن آوری تبریک گفته و از دیگر کشورهای اسلامی خواستند توانمندیهای خود را در زمینه های فن آوری و علمی توسعه دهند و بهینه سازی کنند.
16ـ شرکت کنندگان ضمن تشکر و قدردانی از جمهوری اسلامی ایران بخاطر ارائه طرح وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی و تلاش در این جهت و همچنین تشکر و قدردانی از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بخاطر تدارک برگزاری این کنفرانس و تلاشهایی که در جهت هرچه بهتر برگزار کردن آن انجام داده و نیز بخاطر میهمان نوازی از خداوند متعال خواستند به امت اسلامی توفیق دهد از خط مشی امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و پرچمدار وحدت و تقریب میان مسلمانان و خلف صالح ایشان امام خامنه ای بنیانگذار مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که پیگیر اجرایی کردن طرح وحدت امت اسلامی میباشد ، پیروی نماید.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید