سواپ نفت خام هفته آینده از سرگرفته می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 305590
تاریخ انتشار: 9 دی 1394 - 17:50
یک منبع آگاه گفت: شرایط برای آغاز سوآپ نفت خام آماده است و قرار است از هفته آینده اولین محموله نفت خام یکی از کشورهای شمال دریای خزر به ایران سوآپ شود.

اتاق خبر: با اشاره به اینکه خط لوله نکا - جاسک مراحل پایانی آماده سازی خود را طی می‌کند،تصریح کرد: نفت حوزه خزر می تواند از طریق این خط لوله به مناطق جنوبی کشور منتقل شود.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ این منبع آگاه خاطرنشان کرد: قبل از آغاز سواپ نفت خام در تمام موارد از قبیل «سوآپ فی» و  خریدار نفت کشور سوآپ کننده به توافق رسیده‌ایم و قرار نیست عملیات سوآپ نفت خام مانند گذشته صورت پذیرد.

 شنیده‌ها حاکی از آن است که قزاقستان و ترکمنستان قرار است نفت‌شان را از طریق ایران سوآپ کنند و به نظر می‌رسد اولین محموله نفت خام نیز از کشور قزاقستان به ایران سوآپ شود.

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی نیز اخیرا با اعلام اینکه تعمیرات اساسی مخازن و تاسیسات پایانه نفتی شمال انجام شده است و هم اکنون شرکت پایانه‌های نفتی آمادگی انجام این عملیات را دارد، اظهار کرده بود: یک کشور همسایه در منطقه آسیای میانه آمادگی و همکاری خود با جمهوری اسلامی ایران را برای سوآپ نفت خام و فرآورده های نفتی با ایران اعلام کرده است.

موسوی یادآور شد: پایانه نفتی شمال با در اختیار داشتن سه اسکله و تاسیسات وابسته، مخازن، سیستم های اندازه گیری و سایر بخش های مرتبط، تمام تجهیزات لازم یک پایانه نفتی استاندارد را برای انجام سوآپ دارد.

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران با بیان اینکه پایانه نفتی شمال ظرفیت تبادل روزانه 200 هزار بشکه نفت خام را دارد، تاکید کرد: با عملیاتی شدن پروژه حوضچه فراگیر شمال و ساخت 12 پست اسکله، ظرفیت سوآپ نفت خام به میزان 500 هزار بشکه در روز نیز خواهد رسید.

این گزارش اضافه می کند در دیدار اخیر وزیر انرژی روسیه با بیژن زنگنه مذاکراتی به منظور ورود روسیه به عملیات سوآپ نفت مطرح شد و قرار است یک شرکت خصوصی روسی وارد عملیات سوآپ نفت خام شود.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید