ارزانی گوجه‌فرنگی در وعده ماند | اتاق خبر
کد خبر: 305594
تاریخ انتشار: 9 دی 1394 - 18:13
قیمت گوجه فرنگی که از نیمه آذر روند افزایشی پیدا کرد قرار بود با شروع زمستان قیمتش متعادل شود اما به روند افزایشی خود ادامه داده است؛ به طوری که هر کیلوگرم گوجه فرنگی گلخانه‌ای حدود 8000 تومان در میوه فروشی‌های سطح شهر عرضه می‌شود.

اتاق خبر: گوجه فرنگی که همواره یکی از پرمصرف‌ترین محصولات در سبد میوه‌ و تره‌بار خانوار به شمار می‌رود معمولا در فصل سرما با کاهش عرضه و افزایش قیمت مواجه می‌شود؛ اتفاقی که بار دیگر همزمان با اواخر آذر و شروع زمستان، همچون سال‌های قبل تکرار شده است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ هر کیلوگرم گوجه فرنگی درجه یک در دو ماه ابتدایی پاییز امسال به طور متوسط 3000 عرضه می‌شد که به تدریج با آغاز ماه پایانی پاییز و قرار گرفتن در آستانه فصل زمستان، سیر صعودی پیدا کرد و هر کیلوگرم گوجه فرنگی بوته‌ای به طور متوسط به 5000 تومان و گوجه فرنگی گلخانه‌ای به 6000 تومان رسید.

این در حالی است که رییس اتحادیه میوه و سبزی‌فروشان وعده داده بود که تا آخر پائیز قیمت گوجه فرنگی کاهش می یابد.

به گفته مهاجران،‌ با عرضه گوجه فرنگی‌های بوشهر، چابهار و بندر عباس به بازار باید قیمت گوجه فرنگی متعادل می‌شد اما این اتفاق در بازار نیفتاد.

در این میان آنچه به عنوان مهمترین دلیل افزایش قیمت گوجه فرنگی مطرح شده است، از بین رفتن گوجه فرنگی‌های نارس به دلیل سرمازدگی است و گوجه فرنگی‌های گلخانه‌ای هم برای مصرف مردم کافی نیست که این موضوع باعث افزایش قیمت این محصول شده است.

در حال حاضر با اینکه حدود 10 روز از آغاز فصل زمستان می‌گذرد، قیمت گوجه فرنگی نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش مجدد هم پیدا کرده است.

از مغازه‌های سطح شهر نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی گلخانه‌ای در مغازه‌های سطح شهر بین 7500 تا 8000 تومان است در حالی که کیفیت و ظاهر این گوجه فرنگی‌ها چندان هم مطلوب نیست و اغلب کم‌رنگ و کال به نظر می‌رسند. همچنین گوجه فرنگی‌ بوته‌ای به طور متوسط کیلویی 6000 تومان فروخته می‌شود.

به گفته برخی فرشندگان میوه و تره‌بار، اکنون قیمت خرید هر کیلوگرم گوجه فرنگی گلخانه‌ای 6000 تومان و قیمت فروش آن 8000 تومان است که با توجه به افزایش قیمت‌، میزان تقاضای این محصول هم کاهش یافته است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید