لزوم اولویت معدن کاری سبز | اتاق خبر
کد خبر: 306174
تاریخ انتشار: 13 دی 1394 - 11:13
رئیس نظام مهندسی معدن زنجان در گفت و گو با اتاق خبر تاکید کرد:
مهدی حمیدی: نظام مهندسی معدن زنجان به دنبال معدن کاری سبز هستند و جهت معدن کاری سبز بر بحث آموزش مسئولان فنی و بهره برداران تاکید بسیاری شده است تا از ذخایر معدنی به نحو احسن استفاده شود.

اتاق خبر_ سوسن یحیی پور: مهدی حمیدی رئیس نظام مهندسی معدن زنجان با بیان اینکه در این سازمان به دنبال معدن کاری سبز هستند، اظهار کرد: جهت معدن کاری سبز بر بحث آموزش مسئولان فنی و بهره برداران تاکید بسیاری شده است تا از ذخایر معدنی به نحو احسن استفاده شود.

مهدی حمیدی در گفت و گو با اتاق خبر افزود: به منظور تحقق معدن کاری سبز در استان زنجان همایش ها و نشست هایی را با سازمان حفاظت محیط زیست با هدف تعامل بین معدن کاران و ارگان های ذی صلاح برگزار می کنیم.

به گفته وی؛ در این نشست ها، قوانین محیط زیست برای معدن کاران بازگو می شود تا در جمع صمیمی مشکلات برطرف شوند. درضمن بحث پایش معادن نیز در این جلسات به منظور ارائه راهکار مطرح می شود.

حمیدی به چالش های موجود در نظام مهندسی معدن زنجان اشاره کرد و گفت: بحث اشتغال فارغ التحصیلان حوزه معدن از جمله مواردی است که باید ساماندهی شود و همچنین این فارغ التحصیلان از نظر آموزشی باید به نقطه ای برسندکه مورد قبول بهره برداران در فعالیت های معدنی استان واقع شوند.

وی تصریح کرد: سرمایه عظیم و ارزشمند در استان نیروی انسانی است که باید به نحو احسن از آن ها بهره گرفت. همچنین تلاش داریم که از پتانسیل این نیروها در حوزه های مرتبط با بخش معدن همچون سازمان آب منطقه ای استفاده کنیم.

حمیدی اضافه کرد: درواقع با تربیت نیروی انسانی حجم عظیمی از نیروهای پرسنلی و ماهر به ارگان ها و سازمان های دولتی نیز معرفی خواهند شد.

رئیس نظام مهندسی زنجان با بیان اینکه معادن زنجان از پتانسیل خوبی برخوردارند و تاکنون 315 معدن در استان ثبت و پروانه بهره برداری اخذ کرده اند؛ اذعان کرد: در حدود 247 معدن در استان فعال هستند؛ به تعبیری این معادن حقوق دولتی پرداخت می کنند و از لحاظ قوانین دولتی مانعی برای ادامه فعالیت آن ها وجود ندارد.

وی ادامه داد: استان زنجان مواد معدنی استان های همجوار خود را تامین می کند و از طریق استان های غربی خود با کشورهای دیگر هم در ارتباط است. همچنین در استان صنایع معدنی خوبی وجود دارد که باید درجهت تقویت نقاط ضعف آن ها و نیز صنایع پایین دستی اقدامات لازم را انجام داد.

حمیدی به تعامل و همکاری متقابل با اتاق بازرگانی زنجان اشاره کرد و گفت: نظام مهندسی معدن اطلاعات کاملی را به ویژه در بحش سنگ های ساختمانی تهیه کرده و آن را در اختیار اتاق بازرگانی زنجان قرار می دهد.

وی ادامه داد: تعامل سازنده ای بین اتاق و نظام مهندسی معدن زنجان شکل گرفته و عمدتا بهره برداران به اتاق زنجان برای ارائه نقطه نظرات خود دعوت می شوند. همچنین در جلسات اتاق با هیأت های خارجی نیز از معدن کاران دعوت به عمل می آید.  

*معادن استان زنجان:

استان زنجان دارای 328 حلقه معدن است که از این تعداد 75 معدن در زمینه سنگ تزئینی و نما، 246 معدن روباز، 3 معدن زیرزمینی و یک معدن زیرزمینی زغال سنگ است.

از معادن فعال در استان زنجان می توان به سرب و روی­ انگوران، پتاس­ایلجاق (پیکرومریت)، آهن سرخه دیزج و مروارید، معادن ترآورتن منطقه دندی، معادن گرانیت ابهر و خرمدره، معادن سیلیس (تاب کوارتزیت)، برآسیت وپرلیت، فلدسپات، خاک صنعتی و... اشاره کرد.

وجود بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه و معادن برآسیت قره گل و مشمپا، وجود گرانیت در کوه‌های طارم، عبور باند سیلیس از کوه‌های سلطانیه، و وجود ذخائر عظیمی از فلدسپات، سیلیس و ذخائر آهک و رس فراوان از ویژگی‌های منحصر به فرد این استان است.

وجود معدن سرب و روی انگوران موجب گشته که این استان در حال حاضر به عنوان قطب تولید روی کشور مطرح شود و بستر لازم برای ایجاد صنایع جنبی آن از قبیل صنایع گالوانیزاسیون، تولید اکسید روی، پودر روی و سولفات روی فراهم نماید. معدن «انگوران» از نظر عیار بالای فلزات موجود، از معادن نادر در جهان است.

 

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید