کمک شرکت پتروشیمی به چند دانشگاه برای احداث انستیتو تحقیقاتی | اتاق خبر
کد خبر: 306281
تاریخ انتشار: 13 دی 1394 - 15:34
مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی به چند دانشگاه که نقش متولی خواهند داشت کمک می کند تا هر کدام یک انستیتو تحقیقاتی مادم العمر در محدوده خود احداث کنند.

اتاق خبر: عباس شعری مقدم در حاشیه مراسم امضای موافقتنامه ها میان دانشگاهها و صنایع پایین دستی با بیان این که پس از انقلاب اسلامی ایران، مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران همواره تلاش کرده اند که پژوهش را در این صنعت کاربردی کرده و ارتباط محکمی میان صنعت و دانشگاه برقرار کنند، گفت: متاسفانه در این راستا در سالهای گذشته کمتر توفیق یافته ایم، زیرا از یک طرف محققان و دانشگاهیان معتقدند که آنچه مورد پسند مراکز علمی جهان است تحقیق در موضوعهای مربوط به مرزهای دانش است که می تواند در نشریه های معتبر بین المللی هم درج شود.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وی ادامه داد: از طرف دیگر صنعتگران هم معتقدند که محققان و دانشگاهیان طبیب دردشان نیستند و بهتر است خودشان فکری به حال خودشان کنند.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی افزود: موافقتنامه ای که ما امروز با چهار دانشگاه و مرکز تحقیقاتی امضا کردیم به ابتکار بیژن زنگنه، وزیر نفت شکل گرفته است، به موجب این موافقتنامه ها، شرکت ملی صنایع پتروشیمی به چند دانشگاه که نقش متولی خواهند داشت کمک می کند تا هر کدام یک انستیتو تحقیقاتی مادم العمر در محدوده خود احداث کنند.

شعری مقدم افزود: هر یک از این انستیتو ها باید روی یک دانش فنی خاص اولویت دار و کلیدی صنعت پتروشیمی کار کنند آنگونه که در این زمینه برای کل کشور مرجع شوند و بتوانند صاحب لیسانس و دانش فنی شوند و در این مسیر در صورت نیاز، حتی از موسسه های دانش بنیان خارجی هم استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم با این موافقتنامه ها معضل ارتباط صنعت و دانشگاه نیز به طور کلی و برای همیشه حل شود؛ ما برای شروع، سه فرآورده و سه نوع کاتالیست کلیدی و پر مصرف صنعت پتروشیمی مثل متانول- الفینها و مشتقات پروپیلن را در نظر گرفته ایم.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تصریح کرد: متانول از آن جهت عمده ترین ماده است که از گاز طبیعی که به وفور در ایران وجود دارد حاصل می شود که ماده اولیه فرآورده های میانی دیگر است و چندی است که با استفاده از فناوریهای جدید می توان از متانول فرآورده های الفینی از جمله پروپیلن را تولید کرد که ماده اولیه ١٩ محصول نظیر پلی پروپیلن، اپوکسی رزین، پلی کربنات، الیاف آکریلیک می شود که خوراک تعدادی زیادی از صنایع پایین دستی پتروشیمی است که می تواند منشاء اشتغالزایی زیادی در کشور باشد.

وی افزود:طبق موافقتنامه ها، دانشگاه شیراز برای فناوری متانول و دانشگاه تربیت مدرس برای فناوری الفین و پژوهشگاه شیمی و مهندس شیمی ایران برای فناوری پروپیلن و مشتقات آن و دانشگاه امیر کبیر برای فناوریهای کاتالیستهای پرمصرف مربوطه در نظر گرفته شده اند.

شعری مقدم گفت: این دانشگاهها به دلیل امکانات و آمادگیهایی که داشته اند انتخاب شده اند ولی با آنها ١٠ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی دیگر به عنوان قطبهای علمی و پژوهشی همکاری خواهند داشت؛ به این ترتیب که دانشگاههای صنعتی شریف، رازی کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، چمران اهواز با دانشگاه شیراز و دانشگاههای فردوسی مشهد با دانشگاه تربیت مدرس همکاری خواهند داشت، ضمن آن که دانشگاههای آزاد، علم و صنعت ایران و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و دانشگاههای تهران، تبریز، آزاد و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با دانشگاه امیرکبیر همکاری خواهند داشت.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اظهار داشت: برای شروع کار،قراردادی ٥ ساله با دانشگاههای متولی منعقد می شود و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران ضمن انجام پرداختهای مقرر در قراردادها، از طریق شرکت پژوهش و فناوری خود اطلاعات و امکانات فنی لازم را در اختیار آنان قرار می دهد.

شعری مقدم در پایان تاکید کرد: همه فعالیتهای تحقیقاتی صنعت پتروشیمی مثلا در زمینه متانول در دانشگاه شیراز متمرکز می شود و در این انستیتو، صنعت و دانشگاه دوش به دوش هم در کسب فناوری متانول و توسعه و ثبت بین المللی آن تلاش خواهند کرد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید