بیکاری بزرگ‌ترین معضل کشور | اتاق خبر
کد خبر: 306503
تاریخ انتشار: 14 دی 1394 - 20:18
معاون اول رئیس جمهور با اعلام اینکه امروز با سه چالش در اقتصاد روبه‌رو هستیم که مهمترین آن معضل بیکاری است، گفت: برنامه ششم توسعه طی یک یا دو روز آینده نهایی می شود.

اتاق خبر: اسحاق جهانگیری در تقدیر از کشاورزان نمونه گفت: در قانون اساسی تصریح شده که دولت می‌تواند به افراد نشان اعطا  کند این امر نشان می دهد که کشاورزان ما چه اقدامات بزرگی انجام داده اند.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی  با اشاره به اینکه کشور در شرایط اقتصادی و سیاسی ویژه‌ای قرار گرفته و نیازمند اقدامات جدی است، افزود:‌ امروز با  سه چالش روبه‌رو هستیم که مهمترین آن معضل بیکاری است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: جمعیت جوان ایران زیاد است اما  این امر باید به عنوان یک فرصت باید تلقی شود و اگر نتوانیم مشکلات جوانان را حل کنیم این فرصت می‌تواند به تهدید تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه در جلسه روز گذشته دولت بررسی برنامه ششم توسعه در دستور کار هیأت وزیران قرار گرفت افزود: طی یک یا دو روزآینده  این برنامه نهایی می شود.

جهانگیری با اشاره به سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب و الزام  ایجاد رشد 8 درصدی  در اقنصاد گفت:  از برنامه چشم‌انداز 20 ساله حدود 10 سال  عقب هستیم.

وی در باره دلایل این عقب ماندگی افزود: کشور راهی جز ایجاد مدیریت صحیح ندارد. منابع و امکانات  موجود با بر سر کار آمدن مدیران ناکارآمد هدر می‌رود و عزت یک ملت آسیب می‌بیند.

 جهانگیری تأکید کرد: افزایش قدرت و عزت یک ملت به پول و منابع طبیعی و امکانات نیست بلکه مدیریت صحیح در آن تأثیر دارد  و یک مدیریت صحیح  تمام منابع را برای رونق و توسعه و پیشرفت در یک مسیر مشخص قرار می‌دهد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: برای رشد 8 درصدی اقتصادی نیازمند افزایش 3 درصدی بهره‌وری هستیم و این مهم تحقق شدنی است اما  باید سیاست‌گذاری و فرهنگ‌گذاری شود.

کسری بودجه باید از منابع خارجی تامین شود

جهانگیری یاد آورشد که بر اساس محاسبات صورت گرفته برای به دست آوردن رشد 5 درصدی  نیاز به سرمایه‌گذاری 800 هزار میلیارد تومانی هستیم .

این مقام مسئول تاکید کرد: برای تحقق این امر بانک‌ها باید 187 هزار میلیارد تومان منابع جدید به بخش سرمایه‌گذاری  اختصاص دهند اما اکنون مبالغ بسیار پایینی به این بخش تزریق می‌شود.

جهانگیری در تکمیل صحبت‌های خود افزود: بازار سرمایه نیز باید 189 هزار میلیارد تومان سرمایه آورد.

وی درباره بودجه عمرانی دولت در سال جاری گفت: بودجه عمرانی دولت باید 70 هزار میلیارد تومان باید باشد اما بودجه عمرانی ما در سال جاری دولت حدود 30 هزار میلیارد تومان است و کسری 280 هزار میلیارد تومان داریم که این رقم را باید از منابع خارجی باید تامین کنیم.

معاون اول دولت یازدهم افزود: تجربه ایران در این باره در بهترین سال‌های استفاده از منابع خارجی است.

جهانگیری گفت: برای رشد 8 درصدی به الزاماتی در بخش‌های سیاست داخلی،‌خارجی، فرهنگی و ... نیاز داریم و همه هم باید از آن تبعیت کنند و بسیج شوند.

جهانگیری گفت: اگر حرکتی که دولت پیش گرفته مورد تأیید رهبری است در آن راستا حرکت می‌کند، دیگر همه باید در آن مسیر قرار گیرند زیرا آن مسیر، مسیر سربلندی کشور است .

وی در پایان با بیان اینکه قصد ما حرکت در مسیر مورد تایید رهبری است تاکیدکرد: اکنون مشغول تهیه برنامه ششم توسعه هستیم.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید