دور جدید نجات دریاچه ارومیه | اتاق خبر
کد خبر: 307379
تاریخ انتشار: 18 دی 1394 - 20:57
یک مقام مسئول در وزارت نیرو از رهاسازی آب سد مخزنی حسنلو در آذربایجان غربی به منظور نجات دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، کیومرث دانشجو گفت: با توجه به قرار گرفتن سد مخزنی حسنلو در خارج از بستر رودخانه گدارچای، رهاسازی از این سد از طریق عدم آبگیری مخزن سد حسنلو و هدایت آب توسط رودخانه گدارچای به سمت دریاچه انجام خواهد گرفت.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با تاکید بر اینکه رهاسازی آب از سد مخزنی «حسنلو» در استان آذربایجان‌غربی با هدف افزایش تراز آب دریاچه ارومیه انجام شد. با توجه به قرار گرفتن سد مخزنی حسنلو در خارج از بستر رودخانه گدارچای، رهاسازی از این سد از طریق عدم آبگیری مخزن سد حسنلو و هدایت آب توسط رودخانه گدارچای به سمت دریاچه انجام خواهد گرفت.

وی افزود: در راستای اجرای طرح احیای دریاچه ارومیه و بر اساس برنامه زمان‌بندی شرکت جهت رهاسازی حجم آب اختصاص یافته از سهمیه آبی استان به دریاچه ارومیه پیش‌بینی می‌شود از روز یکشنبه هفته جاری تا پایان سال جاری حدود ۵۷ میلیون مترمکعب آب از رودخانه گدارچای به دریاچه ارومیه هدایت شود.

دانشجو یادآور شد: با رهاسازی این میزان آب، مناطق پایین‌دست تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و به همین دلیل مردم محلی باید در زمان رهاسازی و پس از آن از آبگیری انهار سنتی منشعب از رودخانه گدار خودداری نمایند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید