افت تقاضای خرید زعفران در پی افزایش قیمت | اتاق خبر
کد خبر: 307955
تاریخ انتشار: 20 دی 1394 - 22:42
رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران با تاکید بر اینکه افزایش قیمت زعفران متوقف شده است، گفت: اما این افزایش قیمت در هفته‌های اخیر باعث رکود در بازار این محصول شده است.

اتاق خبر: غلامرضا میری رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران در مورد وضعیت قیمت زعفران اظهار داشت: نوسان قیمت زعفران در 10 روز اخیر کاملا طبیعی بوده و در هر کیلوگرم از این محصول حدود 30 تا 40 هزار تومان نوسان قیمت وجود دارد.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ وی با بیان اینکه حدود دو هفته قبل قیمت زعفران به یکباره افزایش یافت، گفت: قیمت زعفران به طور ناگهانی در هر کیلوگرم یک میلیون و 500 هزار تومان افزایش یافت که در حال حال حاضر این افزایش ناگهانی قیمت متوقف شده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران تصریح کرد: قیمت هر کیلو‌گرم زعفران دسته 5 میلیون و 450 هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم زعفران نگین 6 میلیون و 800 هزار تومان است.

میری دلیل افزایش قیمت ناگهانی زعفران را واسطه‌ها و دلالان عنوان کرد و گفت: پس از پایان فصل برداشت زعفران یعنی از 15 آذرماه تاکنون هیچ گونه افزایش صادرات، افزایش مصرف و کمبودی در این محصول صورت نگرفته، بنابراین دلیلی برای افزایش قیمت آن وجود ندارد.

وی بیان داشت: با توجه به اظهارات کشاورزان در خراسان رضوی خوشبختانه تولید نسبت به سال گذشته بهتر بوده و کشاورزان هیچ کاهش برداشتی نداشته‌اند، ضمن اینکه وزارت جهاد کشاورزی به وضعیت خوب تولید زعفران در سال جاری نسبت به سال گذشته اذعان دارد.

میری تصریح کرد: افزایش یک میلیون و 500 هزار تومانی قیمت هر کیلو زعفران در هفته‌های اخیر موجب رکود در بازار این محصول شده و به همین دلیل خریداران خارجی درخواست خرید را به دلیل افزایش قیمت بی‌ضابطه و بی‌دلیل متوقف کرده‌اند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران با اشاره به اینکه برخی کشورهای منطقه از عمده‌ خریداران زعفران ایران به شمار می‌روند، گفت: تنش‌های اخیر در منطقه تا حدودی بر روی رکود تقاضا در این بازار در هفته اخیر مؤثر بوده است.

وی بیان داشت: برخی کشورهای منطقه به طور مستقیم و غیر مستقیم سالانه 40 تن زعفران از ایران خریداری می‌کنند.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید