۵۰ درصد معلولین زنجانی اختلالات ژنتیکی دارند | اتاق خبر
کد خبر: 309901
تاریخ انتشار: 28 دی 1394 - 08:26
مدیر کل بهزیستی استان زنجان:
مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: در استان زنجان ۵۰ درصد از معلولین اختلالات ژنتیکی دارند.

اتاق خبر- مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: در استان زنجان ۵۰ درصد از معلولین اختلالات ژنتیکی دارند.

محمد محمدی قیداری ظهر یکشنبه در مراسم افتتاح کمپین آگاه‌سازی مشاوره ژنتیک افزود: در استان زنجان ۵۰ درصد از معلولین اختلالات ژنتیکی دارند.

وی اظهار کرد: در هر دقیقه ۸ کودک معلول در دنیا متولد می‌شود و در کشور سالانه ۴۰ هزار معلول در کشور متولد می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: معلولیت نه تنها به خانواده ضربه می‌زند بلکه هزینه‌های بسیار سنگینی را به جامعه وارد می‌کند.

محمدی قیداری تأکید کرد: با توجه به پیشرفت‌های اخیر درزمینه تشخیص و پیشگیری از بیماری‌های ارثی و معلولیت زا، مشکلات و معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیکی قابل‌پیشگیری هستند.

وی اظهار کرد: پیشگیری بهترین اقدام برای کاهش بروز بیماری‌های ارثی مادر زادی است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: مشاوره ژنتیک گامی مؤثر در کم کردن معلولیت‌ها است و پیشگیری از اختلالات ژنتیک و مادرزادی جنبه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد که مشاوره ژنتیک هسته اصلی و بخش مهم این خدمات را تشکیل می‌دهد.

محمدی قیداری تأکید کرد: مشاوره ژنتیک روشی است تا بیماران و خانواده‌های آنان بتوانند، اطلاعات علمی درباره بیماری و شرایط ژنتیکی خود را به‌دست آورند و بهترین زمان برای انجام مشاوره ژنتیک را قبل از ازدواج است. 

وی افزود: مشاوره قبل از بارداری، در دوران بارداری و یا پس از تولد اولین فرزند ناهنجار قابل انجام است.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: مشاوره ژنتیک به معنی تبادل اطلاعات بین مشاوره کننده و مراجع است و مشاوره با توجه به اطلاعات دریافتی در خصوص بیماری‌های موجود در خانواده، ریسک تکرار بیماری را در نسل بعدی تخمین می‌زند.

محمدی قیداری یادآور شد: این بیماری در افرادی که در خانواده سابقه معلولیت دارند و ازدواج فامیلی داشته‌اند به‌عنوان گروه پرخطر نام‌گذاری شده‌اند بیشتر است.

وی تصریح کرد: پیشگیری بهترین اقدام برای کاهش بروز بیماری‌های مادرزادی است و می‌تواند کنترل کرد.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان ابراز کرد: متأسفانه روستاهایی هستند که بیش از ۷۰ درصد جمعیت ناشنوا هستند.

محمدی قیداری با اشاره به اجرای این طرح در استان افزود: این طرح در دو مقطع است، رده اول برای زوجینی که در شرف ازدواج هستند و بعدی هم در مدارس و دانشگاه‌ها خواهد بود.

وی افزود: طرح غربالگری ژنتیکی در دانشگاه‌ها و مدارس با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و برای زوجین جوان در ثبت‌اسناد انجام می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: معلولان چند برابر بیشتر از افراد سالم هزینه دارد.

منبع: مهر 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید