رکوردشکنی به عمق فاجعه! | اتاق خبر
کد خبر: 310076
تاریخ انتشار: 28 دی 1394 - 17:22
بهای نفت در بازار‌های جهانی در معاملات امروز (دوشنبه) به پایین‌ترین سطح از سال 2003 تاکنون رسید.

اتاق خبر: در شرایطی که بازار‌های جهانی منتظر جهش در صادرات نفت ایران پس از لغو تحریم‌ها هستند، قیمت نفت در بازار به پایین سطح از سال 2003 تاکنون سقوط کرد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه اعلام کرد که تهران به تعهدات خود برای کاهش برنامه هسته‌ای‌ اش عمل کرده و آمریکا نیز بلافاصله تحریم‌هایی را که باعث کاهش حدودا دو میلیون بشکه ای صادرات نفت ایران از سال 2011 شده بود لغو کرد.

ریچارد نفیو مدیر برنامه تدبیر اقتصادی، تحریمها و بازارهای انرژی در مرکز سیاست انرژی جهانی در دانشگاه کلمبیا گفت: ایران در حال حاضر آزاد است تا هر چقدر می‌خواهد، به هر کشوری که مایل است و با هر قیمتی که بتواند نفت بفروشد.

معاون وزیر نفت ایران روز یکشنبه گفت این کشور آماده افزایش صادرات نفت خود به میزان 500 هزار بشکه در روز است.

بهای نفت برنت در معاملات امروز دوشنبه به 27 دلار و 67 سنت در هر بشکه سقوط کرد که پایین‌ترین سطح از سال 2003 تاکنون است. نفت برنت سپس به 28 دلار و 25 سنت افزایش یافت، اما همچنان بیش از دو درصد پایین‌تر از قیمت قبل از لغو تحریمهای ایران معامله می‌شود.

نفت سبک آمریکا نیز با 58 سنت کاهش به 28 دلار و 84 سنت رسید. نفت آمریکا پیش‌تر در معاملات امروز به 28 دلار و 36 سنت (پایین‌ترین قیمت از سال 2003 تاکنون) سقوط کرده بود.

بانک ANZ امروز دوشنبه اعلام کرد: لغو تحریمهای ایران باعث فشار کاهشی بیشتر روی نفت خواهد شد.

این بانک افزود: استراتژی احتمالی ایران در ارائه تخفیف برای جذب مشتری می‌تواند فشار کاهشی بیشتری روی قیمت‌ها در کوتاه‌مدت اعمال کند.

صادرات احتمالی جدید ایران در شرایطی است که بازارهای جهانی با مازاد عرضه مزمن در بازار مواجه هستند، چرا که تولید‌کنندگان روزانه در حدود یک میلیون بشکه یا بیشتر از تقاضای موجود نفت تولید می‌کنند که باعث شده قیمت‌ها از اواسط 2014 تاکنون بیش از 75 درصد کاهش پیدا کند و همچنین از شروع سال 2016 تاکنون نیز بیش از 25 درصد کاهش قیمت داشته باشد.

اگرچه تحلیلگران انتظار دارند ایران قبل از احیای کامل زیرساخت‌های صادراتی خود به قدری زمان احتیاج داشته باشد، اما این کشور به دلیل سال‌ها سرمایه‌گذاری کم در دوران تحریم‌ها دست کم 10 نفتکش بزرگ پر از نفت در اختیار دارد که می‌تواند نفت آنها را به بازار عرضه کند.

مسیر کاهش قیمت نفت همچنین در حال ضربه زدن به بازار‌های سهام است بطوریکه سهام در بازار‌های آسیایی به پایین‌ترین سطح از سال 2011 رسیده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید