«تعطیلی مدارس» و «طرح زوج و فرد» بر کاهش آلودگی هوا تأثیر داشت؟ | اتاق خبر
کد خبر: 310188
تاریخ انتشار: 29 دی 1394 - 12:18
تعطیلی مدارس و اجرای طرح زوج و فرد بر میزان غلظت کلیه آلاینده ها نسبت به روزهای گذشته تأثیر بسزایی داشت.

اتاق خبر - شاخص کیفیت هوای تهران در روزهای گذشته به شرایط ناسالم برای گروه های حساس رسید و غلظت آلاینده ها تا مرز هشدار نیز افزایش یافت.

اما اداره کل هواشناسی استان تهران پیش بینی کرد، امروز و فردا (۲۸ و ۲۹ دی ماه) با افزایش پایداری جوی بتدریج بر میزان غبار و آلاینده های جوی هوا افزوده خواهد شد. به همین دلیل دیروز (۲۷ دی ماه) کمیته مواقع اضطرار کاهش آلودگی هوا با حضور معاون عمرانی استاندار و همه اعضا تشکیل جلسه داد. پس از این جلسه دبیر کمیته اضطرار آلودگی هوا تهران از تعطیلی مدارس شهر تهران و اجرای طرح زوج و فرد از درب منازل در روزهای دوشنبه و سه شنبه خبر داد. 

با اینکه مدارس ابتدایی شهر تهران تعطیل شد و طرح زوج و فرد از درب منزل اجرا شده است، اما هنوز شاخص کیفیت هوا عدد بالایی را نشان می دهد و امروز هوا برای گروه های حساس جامعه ناسالم است. 
محمد رستگاری معاون پایش و نظارت محیط زیست استان تهران درباره تعطیلی مدارس و اجرای طرح زوج و فرد گفت: چون در اطلاعیه هواشناسی اعلام شد که شاخص کیفی هوا در روزهای آینده به بالای 150 خواهد رسید، نمی توانستیم صبر کنیم هوا به این شاخص برسد و بعد تصمیم‌گیری کنیم. بنابراین جلسه کمیته مواقع اضطرار دیروز با حضور تمامی اعضا برگزار شد. تصمیم تعطیلی مدارس و  اجرای طرح زوج و فرد بر کاهش آلودگی هوای امروز تأثیر بسزایی داشت. 

رستگاری درباره تاثیر زوج و فرد سراسری و تعطیلی مدارس بر تشدید نشدن آلودگی هوای تهران به خبرآنلاین گفت: با اجرای این طرح تا حدودی از افزایش آلاینده‌ها جلوگیری شده است، شاخص کیفیت هوای تهران امروز عدد ۱۱۸ را نشان می دهد و امیدواریم با تعطیلی مدارس، اجرای طرح زوج و فرد این عدد کاهش پیدا کند و به وضعیت سالم برسد. 

کاهش کیفیت هوای ۵ شهر

اما سازمان هواشناسی پیش بینی تغییرات جوی برای تهران داشته است. مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی از کاهش کیفیت هوای ۵ شهر کشور خبر داد و به ایسنا گفت: آسمان فردای تهران نیمه ابری، در پاره‌ای نقاط غبارآلود، به تدریج ابری و بارش پراکنده پیش‌بینی شده است. 

احد وظیفه گفت: بر اساس تحلیل داده‌ها وآخرین نقشه‌های پیشیابی هواشناسی، روزهای دوشنبه و سه‌شنبه با توجه به سکون نسبی جو، افزایش آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا بویژه در شهرهای صنعتی و پر جمعیت تهران، قم، کرج، اصفهان و اراک پیش‌بینی می‌شود.

او با بیان اینکه از بعدازظهر روز دوشنبه با نزدیک شدن سامانه بارشی از غرب و شمال غرب به کشور، به تدریج در برخی نقاط شمال غرب و غرب کشور، ابرناکی، بارش باران و برف و وزش باد رخ خواهد داد، گفت: روز سه‌شنبه فعالیت این سامانه در شمال غرب، غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی، دامنه‌های جنوبی البرز و جنوب غرب کشور خواهد بود که در این روز در شمال غرب، ارتفاعات غرب و ارتفاعات البرز بارش برف رخ خواهد داد.

وزش باد شدید در برخی استان‌ها

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی گفت: با استقرار سامانه کم فشار بر روی دریای خزر طی روزهای دوشنبه و سه شنبه افزایش دما و همچنین وزش باد شدید در اردبیل و گیلان و اواخر وقت سه شنبه و چهارشنبه در مازندران و گلستان رخ خواهد داد. همچنین از اواخر وقت سه‌شنبه و طی روز چهارشنبه دریای خزر مواج و طوفانی خواهد بود. 

او گفت: چهارشنبه با نفوذ سامانه پرفشار به شمال کشور، افت محسوس دما و بارش پراکنده برای سواحل شمالی کشور انتظار داریم، از اواخر وقت امروز و سه‌شنبه به سبب وزش باد شدید در نوار شرقی عراق، احتمال ظاهر شدن گرد و خاک در جنوب غرب و غرب کشور وجود دارد. 

وظیفه در مورد وضعیت هوای استان تهران طی روزهای آینده گفت: آسمان تهران در روز سه‌شنبه 29 دی نیمه ابری، در پاره‌ای نقاط غبارآلود، بتدریج ابری و بارش پراکنده با حداکثر و حداقل دمای 13 و 4 درجه سانتیگراد و در روز چهارشنبه 30 دی، نیمه ابری، در پاره‌ای نقاط غبارمحلی با حداکثر و حداقل دمای 14 و 4 درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید