برجام فرصتی مناسب برای نجات اشتغال | اتاق خبر
کد خبر: 310302
تاریخ انتشار: 29 دی 1394 - 10:50
مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور گفت: اکنون که برجام به نتیجه رسیده وقت آن است که منابع آزاد شده را در بخش تولید هزینه کنیم و برای تولید منجر به صادرات برنامه‌ریزی داشته باشیم.

اتاق خبر: علی خدایی به تاثیرات برجام بر بازار کار اشاره و خاطرنشان کرد: بی تردید برجام فرصتی است که نگرانی تهدید هم در کنارش وجود دارد یعنی اگر درست استفاده شود فرصت مغتنمی برای نجات اشتغال کشور، صنعت و قشر کارگر و کارفرما و تولید کننده است ولی اگر یکسری ملاحظات رعایت نشود می تواند به تهدید فرصت تبدیل شود.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی با تقدیر از دولتمردان، تیم مذاکره کننده و وزیر امور خارجه کشورمان در به ثمر رسیدن توافقات برجام، افزود: با توجه به سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در اجرای اقتصاد مقاومتی،‌ بهترین حالت ممکن این است که منابع آزاد شده را در بخش تولید هزینه کنیم و برای تولید منجر به صادرات برنامه‌ریزی داشته باشیم تا در صورت وقوع مجدد چنین اتفاقی از قبل پیش‌بینی های لازم را برای اقتصاد کشور صورت دهیم.

به اعتقاد این مقام مسوول کارگری اگر تحریم‌های خارجی تا حدودی به اقتصاد کشور لطمه زد به دلیل عدم آ‌مادگی برای پذیرش چنین شرایطی است.

وی با بیان اینکه در دوران پساتحریم باید با تکیه بر نیروهای داخلی و خودکفایی در صنعت تولید و اشتغال را رونق بخشیم، متذکرشد: انتظار می رود منابع آزاد شده صرف زیرساختهای تولید و امور زیربنایی شده و به جای واردات انبوه و بی رویه، واردات مواد اولیه و مورد نیاز بنگاههای تولیدی در پیش گرفته شود.

خدایی گفت: در صورتی که بازارهای داخلی را به روی کشورهای خارجی باز کنیم تا واردکننده محصولات خود باشند خروجی آن چیزی جزو واردات گسترده تر و بی رویه تر نخواهد بود.

عضو کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران ادامه داد: وقتی تغییراتی را که در برنامه ششم برای قانون کار پیش بینی شده بود در کنار بحث برجام می گذاریم از برداشته شدن حمایتهای لازم از جامعه کارگری و تقدیم نیروهای کار ارزان به سرمایه گذاران خارجی نگران می شویم.

وی تاکید کرد: بر این اساس در دوران پسابرجام باید به گونه ای مدیریت کنیم که نه تنها قشر ضعیف کارگری لطمه نبیند و منابع به سمت تولید هدایت شود بلکه از بازشدن LC‌ها برای واردات تکنولوژی و مواد اولیه مورد نیاز استفاده کنیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید