نبود امنیت اجتماعی در صورت حذف تعرفه | اتاق خبر
کد خبر: 310435
تاریخ انتشار: 29 دی 1394 - 16:19
در کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران مطرح شد
در جلسه صنعت خانه اقتصاد ایران با تأکید بر نتایج برجام در بخش صنعت، بحث تعرفه کالا مورد بررسی قرار گرفت.

 

در جلسه صنعت خانه اقتصاد ایران با تأکید بر نتایج برجام در بخش صنعت، به بحث درباره تعرفه کالاها پرداخته شد.

محمود نجفی سهی رییس کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران با تأکید بر لزوم وجود تعرفه عنوان کرد: حذف تعرفه با این بهانه که عامل فساد است مانند پاک کردن صورت مسئله است.

وی ادامه داد: این طور نیست که تنها عامل فساد تعرفه باشد دلایل زیادی برای گسترش فساد وجود دارد که یکی از آن ها می تواند تعرفه باشد، اما باید منطقی به مسائل نگاه کرد حذف تعرفه موجب از بین رفتن اشتغال خواهد شد و این یک بار اجتماعی را به جامعه تحمیل خواهد کرد.

نجفی تصریح کرد: حذف به یک باره تعرفه مشکلات فروانی را به همراه خواهد داشت؛ چراکه در ابتدا باید فرصت ادغام بنگاه های کوچک را صادر کرد.

در ادامه ضیاء متحدان نایب رییس کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران با بیان این مطلب که 35 سال است در تحریم به سر می بریم اعلام کرد: در این مدت از یک سری از مزیت هایی که می توانستیم بهره مند شویم محروم بوده ایم، که از آن جمله می توان به دستیابی به ماشین آلات اشاره کرد.

وی در خصوص صفر کردن تعرفه یادآور شد: در صورت حذف تعرفه دیگر حتی قادر به رقابت با تانزانیا نیز نخواهیم بود.

متحدان افزود: تا زمانی که از نظر تکنولوژی و ماشین آلات در جایگاه معقولی قرار نگرفته ایم برداشتن تعرفه به نفع هیچ کس نیست.

وی ادامه داد: فساد و رانت خواری در بندهای تعرفه نهادینه شده است، لذا باید کتاب تعرفه مورد یک بازنگری اساسی قرار گیرد.

در ادامه حسن نیک کار اصفهانی دیگر نایب رییس کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران با اشاره به آزادی پول های بلوکه شدن ایران عنوان کرد: در ابتدا باید محل تزریق این پول ها مشخص گردد و بعد وارد کشور شود، چرا که تزریق به یک باره این دارایی ها بر صنعت و اقتصاد کشور آثار زیان باری را به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: به جهت قرار گرفتن کشور در حال و هوای انتخابات نیز رسیدگی به این امر به تعویق افتاده است که ممکن است تبعات جبران ناپذیری را به اقتصاد کشور تحمیل کند.

در ادامه احمد زارعی یکی از اعضای کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران با اشاره به لغو تحریم ها اظهار داشت: امیدوارم که هیجان زده نشویم و به تبع این امر انتظار تغییرات تند و تیزی را نداشته باشیم.

وی ادامه داد: امروز راه صادرات تا حدی هموار شده است مشروط بر این که پول وارد شده به کشور در بیراهه هزینه نگردد.

زارعی با اشاره به بحث تعرفه تأکید کرد: تعرفه جز ایجاد رانت کارویژه دیگری ندارد، امروزه فساد نهادینه شده است و روش نهادینه شدن آن را نیز متصدیان امر به خوبی می دانند.

در ادامه حسن اکبرنیا دیگر عضو کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران در خصوص لزوم بودن یا نبودن تعرفه بیان داشت: وجود تعرفه تنها باعث گسترش فساد خواهد شد و پیچیدگی های موجود در سیستم نیز به این امر دامن می زند.

در ادامه علیرضا اسکندری عضو دیگر  کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران با اشاره به مبحث تعرفه گفت: راحت ترین راه برای تأمین منابع مالی دولت وجود تعرفه است.

وی افزود: برای تعریف دقیق تعرفه نیاز به آمارهای شفاف و واقعی است،  وجود تعرفه به عقب افتادگی در حوزه تکنولوژی منجر خواهد شد و یک بار اجتماعی را به جامعه تحمیل خواهد کرد.

وی در خصوص بخش خصوصی و مالیات ها تصریح کرد: بخش خصوصی به هیچ عنوان برای دولت مهم نیست چراکه هیچ کمکی از جانب دولت به این بخش صورت نگرفته است؛ در مورد بحث مالیات نیز تنها فشار بر روی بنگاه های کوچک است این در حالی است که بنگاه های بزرگ همگی فرار مالیاتی داشته اند.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید