آزادگان و یاران شمالی؛ پیش‌قراولان افزایش تولید از غرب کارون | اتاق خبر
کد خبر: 311325
تاریخ انتشار: 3 بهمن 1394 - 19:03
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به شمارش معکوس آغاز تولید نفت از دو میدان نفتی در غرب کارون، گفت: ظرفیت تولید نفت ایران به زودی 90 هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

اتاق خبر: رکن‌الدین جوادی با بیان این که توسعه فازهای پارس جنوبی و میادین مشترک نفتی غرب کارون مهم ترین برنامه‌های توسعه‌ای شرکت ملی نفت ایران در دوران پسا تحریم است، گفت: بر اساس اهداف پیشنهادی در برنامه ششم توسعه ظرفیت تولید نفت خام و میعانات گازی ایران باید با افزایش یک میلیون و 700 هزار بشکه ای به پنج میلیون و 700 هزار بشکه در روز افزایش یابد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اعلام این که هم اکنون طرح توسعه سایر میادین مشترک نفتی کشور همچون آذر، آزادگان جنوبی، فروزان، یادآوران و لایه نفتی پارس جنوبی از پیشرفت قابل قبولی برخوردار هستند، تصریح کرد: بر این اساس شمارش معکوس به منظور افزایش تولید نفت خام از برخی از میادین غرب کارون همچون آزادگان شمالی و یاران شمالی آغاز شده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به برنامه ریزی به منظور آغاز تولید زودهنگام نفت از میدان یاران شمالی، اظهار کرد: در حال حاضر پیشرفت توسعه میدان نفتی یاران شمالی به 80 درصد رسیده و پیش‌بینی می کنیم تا پیش از پایان سال جاری امکان آغاز تولید نفت از این میدان مرزی فراهم شود.

وی هدف از آغاز تولید زودهنگام نفت از میدان یاران شمالی را استخراج روزانه 15 هزار بشکه نفت خام عنوان کرد و افزود: تاکنون حفاری 20 حلقه چاه در این میدان به پایان رسیده و با تکمیل برخی از تاسیسات سطح الارضی امکان آغاز تولید نفت از یاران شمالی فراهم می شود.

جوادی از توسعه بیش از 97 درصدی میدان آزادگان شمالی به عنوان دومین طرح آماده تولید شرکت ملی نفت یاد کرد و به پایگاه خبری شرکت نفت افزود: در فاز اول توسعه آزادگان شمالی تاکنون ساخت بخش هایی از نیروگاه، حفاری چاه ها، تاسیسات گاز، خطوط لوله و تاسیسات فرآورش نفت این میدان نفتی راه اندازی شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره برنامه صادرات نفت خام این میدان نفتی هم توضیح داد: بخشی از تلمبه خانه نفت در منطقه غرب کارون تا پایان سال راه اندازی می شود اما تا زمان راه اندازی کامل آن، نفت آزادگان شمالی پس از تولید به صورت موقت از طریق بوستر اهواز به مبادی صادراتی ارسال خواهد شد.

معاون وزیر نفت با اعلام این که تولید از دو طرح توسعه نفتی یاران شمالی و آزادگان شمالی به زودی آغاز می شود، تاکید کرد: پیش بینی می شود از سال آینده هم با بهره برداری از طرح توسعه برخی از میادین نفتی در منطقه غرب کارون، ظرفیت تولید نفت خام کشور با افزایش بیشتری همراه شود.

وی هدف از بهره‌برداری فاز اول توسعه میدان آزادگان شمالی را تولید روزانه 75 هزار بشکه نفت خام اعلام کرد و گفت: با آغاز تولید زودهنگام در یاران شمالی و بهره برداری از فاز اول توسعه میدان آزادگان شمالی در مجموع حدود 90 هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور افزوده خواهد شد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید