تکمیل طرح توسعه پالایشگاه لاوان تا پایان سال | اتاق خبر
کد خبر: 311605
تاریخ انتشار: 4 بهمن 1394 - 14:18
معاون وزیر نفت با تشریح آخرین وضعیت پیشرفت چهار طرح پالایشی کشور گفت: امسال تنها یک طرح پالایشی به اتمام می‌رسد.

اتاق خبر: عباس کاظمی درباره علت تأخیر در تکمیل طرح‌های بنزین‌سازی و ارتقاء کیفیت پالایشی با اشاره به اینکه می‌شود که این طرح‌ها از سال 1384 شروع شده است گفت: کلیه واحدهای طرح توسعه و بهینه سازی پالایشگاه لاوان تکمیل شده است و این طرح به مرحله پیش‌راه‌اندازی رسیده است؛ طبق برنامه امیدواریم که طرح مورد نظر تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی درباره طرح بنزین‌سازی پالایشگاه بندرعباس هم توضیح داد: سال 1392، زمانی که طرح توسعه پالایشگاه بندر عباس را تحویل گرفتیم پیشرفت طرح 65 درصد بود. اکنون پیشرفت طرح به 96 درصد رسیده و در مرحله پیش‌راه‌اندازی است.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اعلام اینکه واحد تولید نفت‌گاز این طرح تقریباً در سرویس آزمایشی است گفت: واحد بنزین آن نیز منتظر کاتالیست است.

او با اشاره به انقباض شدید مالی موجود در طرح بنزین‌سازی پالایشگاه بندرعباس گفت: این مشکل طی دو سال گذشته مرتفع شد و کلیه تجهیزات مورد نیاز طرح نیز علی‌رغم تحریم‌ها از طریق خرید مشابه آن از چین یا داخل تأمین شد.

کاظمی با اظهار اینکه شش تا هفت واحد بنزین‌‌سازی پالایشگاه بندرعباس تا پایان امسال تکمیل می‌شود وعده داد که کل این طرح تا بهار سال آینده تکمیل و آماده بهره‌برداری شود.

معاون وزیر نفت درباره طرح توسعه و بهینه سازی پالایشگاه اصفهان (DRP) هم با اشاره به اینکه این طرح از سال 1389 متوقف بود گفت: بهمن سال گذشته عملیات اجرایی طرح با انتخاب پیمانکار برای واحدهای نفت‌گاز، گوگردزدایی و تقطیر آغاز شد.

وی با اعلام اینکه در حال انتخاب سرمایه‌گذار برای واحد آر.اف.سی.سی طرح توسعه پالایشگاه اصفهان هستیم گفت: تکمیل این طرح سه سال به طول خواهد انجامید و  امیدواریم طرح تا پایان 96 به اتمام برسد.

کاظمی با اشاره به اینکه سال گذشته با تغییرات نرم افزاری که در داخل برج سی.سی.آر پالایشگاه اصفهان انجام شد، روزانه دو میلیون لیتر بنزین یورو4 به تولید رسید گفت: افزایش تولید بنزین یورو4 این پالایشگاه به هفت میلیون لیتر که مهرماه امسال محقق شد مربوط به وارد سرویس شدن واحد ایزومریزاسیون است و ربطی به تغییرات نرم‌افزاری ندارد.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در پایان گفت: برای طرح توسعه و بهینه‌سازی پالایشگاه آبادان نیز در حال مذاکره‌ای با سرمایه‌گذاران چینی‌ هستیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید