اهمیت به نقش مردم شرط رسیدن به موفقیت در امور اقتصادی | اتاق خبر
کد خبر: 311653
تاریخ انتشار: 5 بهمن 1394 - 11:25
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در گفت و گو با اتاق خبر مطرح کرد:
زمانیان با بیان اینکه برای رسیدن به موفقیت در امور اقتصادی باید به نقش مردم توجه ویژه ای داشت؛ اظهار کرد: نقش مردم بسیار می تواند اثرگذار باشد به شرطی که تسهیلات و سرمایه در گردش در اختیار آن ها قرار گیرد.

اتاق خبر- گزارش های منتشر شده از سازمان مدیریت نشان می دهد که برنامه ششم توسعه نهایی نشده و هنوز بخش هایی از آن در دست دولتمردان است. اولین بخش لایحه برنامه ششم توسعه در مهر ماه امسال در قالب احکام دائمی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد و در حال حاضر در دست بررسی است. بخش دوم آن هم که احکام اجرایی است در هفته گذشته به مجلس داده شد و قرار است که بخش نهایی آن در اسفندماه 94 ارائه  شود. این درحالیست که دولت طی سال های گذشته برنامه ششم توسعه را در قالب یک برنامه جامع به منظور تصویب به مجلس تقدیم می کرد. این برای اولین بار است که دولت این اقدام را انجام داده است که در همین رابطه اتاق خبر نظر سعید زمانیان عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور را جویا شده که در ادامه می خوانید.

سعید زمانیان عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در همین رابطه گفت: در حال حاضر کلیات برنامه ششم توسعه مطرح شده است و ابتدا لازم است که قوانین دائمی بررسی شود تا از سیستم خارج شوند.

سعید زمانیان در گفت و گو با خبرنگار ما ادامه داد:  نباید در بحث برنامه ششم توسعه قوانین دائمی حالت قانونی به خود بگیرند و در هر برنامه ای گنجانده شوند و بعد بقیه موارد که مرتبط با امور اقتصادی، اجتماعی و یا سیاسی است بررسی شوند.

به گفته وی، لازم بود که قوانینی که تکرار پذیر هستند و جز قوانین دائمی محسوب می شوند یکبار برای همیشه مصوبه کلی مجلس را بگیرند به همین دلیل برنامه ششم در مراحل مختلف به مجلس ارائه شده است.

وی ادامه داد: ابتدا باید تکلیف قوانین دائمی روشن شود؛ پیشنهادات، انتقادات و یا اصلاحیه ها لحاظ شوند و بعد از اینکه به نتیجه کلی رسیدند بر روی مسائل جزئی کار شود.

زمانیان تصریح کرد: اگر در برنامه ششم توسعه مواردی همچون سرمایه گذاری، خروج از رکود، تولید داخلی، معیشت مردم و اشتغال آن ها  و در کل موضوعاتی که اکنون مردم با آن درگیر هستند، کمرنگ دیده شده باشد؛ قطعا مجلس واکنش نشان خواهد داد و مواردی را کم و یا زیاد می کند.

به گفته وی؛ قوانین دائمی که در حال حاضر در مجلس در حال تصویب است به نفع مردم است و دولت هم براساس این محورها در زمینه های مختلف اقتصادی، صنعت، معدن، تجارت و کشاورزی و سایر موارد فرهنگی، اجتماعی و یا سیاسی برنامه ارائه می دهد.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی به سیاست اشتباه دولت های روی کار آمده اشاره ای داشت و گفت: دولت ها گاهی سیاست انبساطی و گاهی سیاست انقباضی را پیاده می کنند که اقدام اشتباهی است. به تعبیری دولتی به جامعه میزان زیادی پول تزریق می کند و تورم افزایش می یابد و دولتی پول را جمع می کند و در نتیجه بازار را فلج می کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط مناسبی برای برخورد انقباضی وجود ندارد؛ ادامه داد: دولت در این راستا باید توجه و اهتمام بیشتری به خرج دهد. اکنون رکود بر اقتصاد کشور حاکم است؛ خرید و فروش انجام نمی شود و بازار و تولید تعطیل است. درنتیجه دولت باید با ابزارهای مختلف مالی به جامعه پول تزریق کند.

زمانیان تاکید کرد: تزریق پول به جامعه، باید به تمام حوزه ها صورت گیرد تا مشکلات کشور حل شود چون به مراتب تاثیرگذاری و تخریب رکود بیشتر از تورم است.

وی با بیان اینکه برنامه ششم توسعه بر 4 محور یعنی فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مبتنی است؛ اظهار کرد: در این راستا لازم نیست که تعدد قوانین باشد بلکه قوانینی کم اما با کیفیت و متناسب با واقعیت های جامعه باید تدوین شود تا قابلیت اجرا داشته باشد.

زمانیان عنوان کرد: باید بر قوانین نظارت کافی وجود داشته باشد. الان تعدد قوانین بسیار زیاد است ولی کاملا بی خاصیت نوشته شده اند و گره گشای کار مردم نیستند. برنامه باید محوری تنظیم شود.

وی ادامه داد: برنامه هایی که در گذشته نوشته شده است، یک ریال هم ارزش نداشته اند و در حدود 25 تا 30 درصد از آن ها عملیاتی شده اند. لازم است برنامه به گونه ای تنظیم شود که 90 تا 95 درصد آن به نتیجه برسد.

زمانیان تاکید کرد: برنامه ششم توسعه باید متناسب با درآمد مردم نوشته شود. همچنین دولت باید خود را از عرصه کنار بکشد و زمینه را برای حضور بخش خصوصی فراهم کند در غیر اینضورت موفقیتی عاید کشور نخواهد شد. دولت تنها باید بر امور و بویژه بر افرادی که به دنبال رانت هستند نظارت جدی داشته باشد.

وی افزود: اگر احیانا دولت خود بخواهد محوریت امور را در دست داشته باشد، هیچ گونه پیشرفتی حاصل نمی شود. همچنین وضع قوانین متعدد توسط مجلس هم فایده ای ندارد بلکه باید تنها قوانینی تنظیم شود که حلال مشکلات باشد.

زمانیان در رابطه با دوره پسابرجام گفت: در این دوره اگر قرار است که به موفقیت نائل شویم باید بخش خصوصی، تعاون و اتاق های بازرگانی فعال تر شوند.

به گفته وی؛ به هر میزانی که دولت کوچکتر شود و دخالت کمتری در امور اقتصادی داشته باشد به نفع خود آن است. در اینصورت به جای بلعیدن 85 درصد بودجه کشور در حدود 50 درصد آن را می بلعد و بقیه را وارد پروژه ها می کند. چونکه در حال حاضر پروژه هایی بی شماری به دلیل سوء مدیریت خوابیده است.

زمانیان با بیان اینکه بخش خصوصی واقعی تا به امروز شکل نگرفته است، اظهار کرد: درواقع دولت تنها پول را از یک جیب به جیب دیگر نهاده و به بخش خصوصی واگذار نکرده است.

زمانیان با بیان اینکه برای رسیدن به موفقیت در امور اقتصادی باید به نقش مردم توجه ویژه ای داشت؛ اظهار کرد: نقش مردم بسیار می تواند اثرگذار باشد به شرطی که تسهیلات و سرمایه در گردش در اختیار آن ها قرار گیرد.

وی معتقد است: همچنین در دوره پسابرجام باید سیستم بانکی به حالت قبلی بازگردانده شود. اکنون دولت حاکمیتی بر بانک ها ندارد و آن ها هر سازی که می خواهند، می زنند. بانک ها به دستگاه دلال بازی تبدیل شده اند که حتما باید در برنامه ششم توسعه مدنظر قرار گیرد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید