وعده‌ای نو برای «ابرافسانه » | اتاق خبر
کد خبر: 311885
تاریخ انتشار: 5 بهمن 1394 - 16:49
در حالی عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در روز معارفه خود بر تکمیل آزادراه تهران-شمال تا پایان عمر دولت یازدهم تاکید کرده بود که پس از حدود ۳۰ ماه وعده تکمیل قطعه یک این "ابر افسانه‌" را تا اوایل سال ۹۶ داده است.

اتاق خبر: حدود دو سال و هفت ماه پیش عباس آخوندی در روز معارفه به‌عنوان وزیر راه و شهرسازی بر تکمیل آزادراه تهران-شمال تا پایان عمر دولت تدبیر و امید تاکید کرد.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ البته وی پس از حدود دو هفته در بازدید از آزادراه تهران-شمال وعده «ساخت این پروژه تا پایان دولت یازدهم» را این‌گونه اصلاح کرد: «اعلام زمان ساخت و بهره برداری از آزادراه تهران-شمال وعده‌ای بی پشتوانه خواهد بود. از نظر فنی انجام پروژه تا 4 سال آینده امکان پذیر است، اما مسئله مهم حل مسائل مالی و تامین آن است. منتظر گزارش کارشناسان و مشاوران هستیم و این گزارش مبنای تصمیم  گیری در خصوص آینده آزادراه تهران-شمال خواهد بود و پس از آن می توانم حرف درستی در این رابطه بزنم. تا وضعیت مسائل مالی و حقوقی بین دولت و بنیاد مستضعفان روشن نشود شروع قطعات 2 و 3 تعمیق مشکل کنونی آزادراه خواهد بود.»

در 30 ماه سپری شده از عمر دولت یازدهم اتفاقات متعددی در آزادراه افسانه‌ای تهران-شمال روی داده است که شاید خروج قرارگاه خاتم‌الانبیاء از این پروژه مهم‌ترین آنها باشد. در این مدت با وجود وعده‌های فراوان هنوز تصمیم قطعی برای قطعات 2 و 3 آزادراه تهران-شمال اتخاذ نشده، ضمن ‌آن‌که پیشرفت قطعه یک پس از گذشت 2 سال و 6 ماه تنها 4 درصد رشد داشته و از حدود 46 درصد به 50 درصد رسیده است.

آخوندی وزیر راه و شهرسازی شب گذشته در برنامه "متن، حاشیه" با اشاره به این‌که آزادراه تهران- شمال در حال حاضر کاملا فعال است وعده بهره‌برداری از قطعه یک این پروژه در اوایل سال 96 خبر داده و گفته است: در ساخت قطعات بعدی آزادراه تهران- شمال قطعا اتفاقات مثبتی رخ خواهد داد.

وی با ربط دادن برجام به آزادراه تهران-شمال افزود: همین که شروع به مذاکره با دنیا کرده‌ایم موفق شدیم قراردادهای قطعه اول را تجدیدنظر کنیم و در حال حاضر نیز در قطعه اول که شامل تهران تا شهرستانک می‌شود تمامی کارگاه‌ها فعال هستند.

وی با اشاره به این‌که بالای 50 درصد از پروژه انجام شده است، تصریح کرد: عمده کار این پروژه تونل‌ها هستند که تمامی این تونل‌ها اجرا شده و بعد از آن لاینینگ(بتن‌ریزی) تونل ها با سرعت بسیار زیاد در حال انجام است. همچنین یک پل بسیار بزرگ در یک دره عمیق نیز وجود دارد که بیش از 50 درصد آن پیشرفت کار داشته است.

وزیر راه گفت: قطعه اول آزادراه تهران- شمال از تهران تا شهرستانک اوایل سال 96 به بهره برداری می‌رسد و بقیه قطعات نیز از افزایش ظرفیت جاده قدیم استفاده می‌کنند.

سعدی‌کیا رئیس بنیاد مستضعفان اوایل آذرماه امسال با اعلام این‌که حدود 1200 میلیارد تومان برای اتمام قطعه یک آزادراه تهران-شمال نیاز است، گفت: برای ساخت قطعات 2 و 3 آزادراه تهران-شمال در مجموع 6700 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در منطقه یک آزادراه تهران شمال (میدان المپیک تا دوآب شهرستانک به طول 32 کیلومتر) افزود: حفاری تونل‌های این منطقه 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ضمن آن‌که 15 درصد لاینینگ مسیر به اتمام رسیده است.

وی با بیان این‌که احداث 22 پل در این منطقه 16 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، تصریح کرد: در این قطعه 11 میلیون مترمکعب عملیات خاکی انجام شده است و تاکنون 800 میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

 از وعده هیجانی مردادماه دو سال پیش تا امروز اتفاق امیدوارکننده‌ای برای آزادراه تهران-شمال روی نداده است. در این مدت وعده مهم‌ترین شاخصه آزادراه افسانه‌ای بوده و در جدیدترین وعده آخوندی از بهره‌برداری قطعه یک این پروژه تا اوایل سال 96 خبر داده است. "ابر افسانه" آزادراه تهران-شمال در دو دهه اخیر همواره جزو یکی از وعده‌های جدانشدنی وزاری راه و ترابری و راه و شهرسازی بوده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید