اولین نشست کنسرسیوم انرژی اکو 3 و 4 اسفند در تهران | اتاق خبر
کد خبر: 312583
تاریخ انتشار: 7 بهمن 1394 - 19:54
کنسرسیوم های داخلی کشوهای عضو اکو متشکل از شرکت های دولتی و خصوصی بمنظور عضویت در این کسرسیوم ها در الویت هستند.

اتاق خبر: جلسه هماهنگی برگزاری اولین نشست کنسرسیوم انرژی اکو به همراه پنجمین کنفرانس نگهداشت انرژی ایتک با حضور نمایندگان سفارتخانه های پاکستان، ترکیه، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان، افغانستان، وزارت امور خارجه ایران، سازمان اکو در تهران، دبیرخانه ایتک، حسن سلیمی نائب رئیس اتاق اکو و با حضور دبیر کل کمیته ایرانی اتاق اکو 6 بهمن ماه در محل اتاق ایران برگزار شد.

بنا بر این گزارش به نقل از  اتاق ایران، در ابتدای نشست محمدرضا کرباسی، توضیحات اولیه درخصوص پیشینه تصویب و واگذاری برگزاری این رویداد در سومین نشست وزرای انرژی اکو سال 93 به اتاق ایران و تأکید بیست و سومین و بیست و پنجمین نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای اکو به به حضور کشورها در آن و همچنین اقدامات انجام شده در این خصوص به منظور برگزاری هرچه بهتر آن را به جلسه ارائه کرد.

در ادامه وی به جابه جایی تغییر تاریخ برگزاری این رویداد از 29 - 28 دی ماه به 4 - 3 اسفندماه سال جاری بدلیل درخواست کشورهای عضو اکو به حضور در این رویداد و همزمانی با رویداد دیگر اکویی اشاره کرد. هدف اصلی، شناسایی زمینه های همکاری و تشکیل کنسرسیوم های انرژی در منطقه است.

کنسرسیوم های داخلی کشوهای عضو اکو متشکل از شرکت های دولتی و خصوصی بمنظور عضویت در این کسرسیوم ها در الویت هستند.

حسن سلیمی به نقش مهم سرمایه گذاری مشترک در منطقه بخصوص در زمینه های صنعتی و نفتی اشاره داشته و بر استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در همکاری های انرژی منطقه تاکید نمود.

تشکیل کنسرسیوم های دیگر در زمینه های دیگر با الگوگیری از کنسرسیوم نفت و گاز و انرژی برای دور ماندن از رکودهای اقتصاد جهانی موثر است.

شهریار عامری دبیر کنفرانس ایتک ضمن ارائه مقدمات انجام شده برای برگزاری این رویداد و همکاری تشکلها و کشورهای عضو در برگزاری این کنفرانس به حاضرین در نشست، بیان نمود در صورت همکاری در برگزاری این رویداد، شاهد گسترش فعالیتهای بخش خصوصی منطقه در زمینه انرژی خواهیم بود.

وی به دعوت و اظهار علاقه مندی تامین کندگان منابع مالی از جمله IDB و ETDB در اولین نشست تشکیل کنسرسیوم های انرژی اکو اشاره داشت.

نماینده سازمان اکو به مکاتبات انجام شده با کشورهای عضو اکو اشاره داشت و از حاضرین در جلسه درخواست نمود لیست شرکتهای فعال در زمینه انرژی کشور متبوع خود را بمنظور حضور در این شنست اعلام کنند.

نماینده وزارت امور خارجه از ایجاد زمینه حضور شرکتهای فعال در زمینه انرژی کشورهای عضو اکو در این نشست خبر داد و بیان نمود نشست آتی وزرای انرژی در آوریل 2016 در استانبول خواهد بود و گزارش نشست کنسرسیوم انرژی اکو به نشست وزرا ارائه خواهد شد.

در پایان؛ از نمایندگان سفارتخانه های کشورهای عضو اکو حاضر در این جلسه درخواست شد لیست و اطلاعات شرکت های فعال در زمینه انرژی کشور متبوع خود را به منظور دعوت و حضور در این رویداد اعلام کنند که این مهم مورد موافقت ایشان قرار گرفت.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید