فائو خواستار کمک غذایی ۸۷میلیون دلاری برای مردم سوریه شد | اتاق خبر
کد خبر: 312635
تاریخ انتشار: 8 بهمن 1394 - 01:06
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) از دولت‌ها خواست تا با کمک به کشاورزان برای حفظ مزارع آنها از وخیم‌تر شدن وضعیت در سوریه جلوگیری کنند.

اتاق خبر: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) با اعلام اینکه در آستانه ششمین سال جنگ داخلی سوریه و در پی کاهش تولیدات کشاورزی، تأمین مواد غذایی به پایین‌ترین سطح خود در این کشور رسیده و نیمی از مردم سوریه در گرسنگی به سر می‌برند، از دولت‌ها خواست تا با کمک به کشاورزان برای حفظ مزارع آنها، از وخیم‌تر شدن وضعیت در این کشور جلوگیری کنند.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ برهمین اساس به‌پیشنهاد سازمان ملل متحد و کشورهای انگلستان، آلمان، کویت و نروژ قرار است کنفرانسی در چهارم فوریه سال جاری میلادی (15 بهمن 1394) به‌منظور جلب کمکهای بشردوستانه برای حمایت از مردم سوریه در لندن برگزار شود.

خوزه گرازیانو داسیلوا، مدیرکل فائو  در این خصوص گفت: درگیری‌ها در سوریه تأثیر قابل ملاحظه‌ای را بر بخش کشاورزی این کشور تحمیل کرده که در نهایت تأمین غذای مردم را با مشکل مواجه ساخته است.

وی افزود، در حال حاضر، بیش از نیمی از مردم سوریه که در کشور باقی مانده‌اند، در ناامنی غذایی به سر می‌برند و یک‌سوم آنها قادر به تأمین مواد اولیه غذایی مورد نیاز خود نیستند.

وی با تأکید بر اینکه به‌دنبال کاهش تولید مواد غذایی در ابعاد ملی، بهای محصولات غذایی در سوریه افزایش یافته است، یادآور شد، بهای آرد گندم در این کشور طی 18 ماه گذشته 300 درصد و برنج تا 650 درصد افزایش یافته است.

وی افزود: در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت سوریه نیازمند دریافت کمکهای غذایی هستند و بدون افزایش بودجه برای حمایت از فعالیت‌های کشاورزی، آنها چاره‌ای جز رها کردن زمین‌های خود و آوارگی در داخل کشور و یا نزدیک مرزها را نخواهند داشت.

مدیرکل فائو "افزایش جدی بودجه" را امری ضروری برای حمایت از کشاورزی در سوریه دانست و خاطرنشان کرد: کمکهای بشردوستانه برای پاسخگویی به نیازهای غذایی این کشور کافی نیست، لذا سوریه نیازمند آن است که بتواند غذای مورد نیاز خود را تولید نماید.

بنا بر هشدار فائو، بسیاری از کشاورزان در سوریه در حالی به تولید محصولات کشاورزی ادامه می‌دهند که برای دسترسی به بذر و کود مورد نیازشان با مشکلات فراوانی مواجه هستند. علاوه بر آن، به‌دلیل کمبود خدمات دامپزشکی و نبود منابع کافی برای تغذیه دام، دامداران قادر به تأمین هزینه غذای دام نیستند و این موضوع باعث شده تا تولید دام در سوریه در معرض خطر جدی قرار گیرد.

لوران توماس، معاون مدیرکل فائو در همکاری‌های فنی گفت: کشاورزی همواره مهم‌ترین منبع اصلی ایجاد اشتغال در سوریه بوده و خواهد بود. بنابراین حفظ و توسعه این بخش نقشی کلیدی را در تأمین نیازهای مواد غذایی امروز و آینده جمعیت این کشور ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: ما نباید کشاورزانی را که در سوریه باقی مانده‌اند و برای حفظ و بقای اراضی خود به‌شیوه‌ای مولد تلاش می‌کنند به فراموشی بسپاریم. این در حالی است که هم‌اکنون، 63 درصد از نیروی کار کشاورزی در سوریه را زنان تشکیل می‌دهد که پشتوانه اصلی تأمین مواد غذایی در این کشور محسوب می‌شوند.

فائو معتقد است، هزینه ترمیم صنعت کشاورزی در سوریه، به‌طور قابل توجهی از هزینه واردات کمکهای مواد غذایی کمتر است، به‌عنوان مثال، کمک 100 دلاری به یک کشاورز، او را قادر می‌سازد تا یک تن گندم تولید کند در حالی که هزینه واردات همین میزان گندم بسیار گرانتر تمام می‌شود.

تلاش‌های فائو با هدف توانمندسازی کشاورزان سوریه

با وجود محدودیت‌های گسترده، فائو همچنان با حمایت از کشاورزان و جوامع روستایی در 13 استان از مجموع 14 استان سوریه و حتی مناطق شمالی کشور که صعب العبور هستند، به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

بنا بر این گزارش در سال 2015، فائو توانست جمعیتی بالغ بر یک و نیم میلیون نفر را تحت پوشش خدمات خود درآورد و پیش‌بینی شده است کشاورزانی که گندم و دانه جو دریافت کرده‌اند، می‌توانند با تولید 119هزار تن غلات در فصل تابستان، غذای سالانه مورد نیاز نیم‌میلیون نفر را تأمین کنند. علاوه بر آن از طریق کمکهای فائو بیش از 9میلیون رأس از انواع دام نیز خدمات دامپزشکی دریافت کردند، که این موضوع خطر ابتلا به بیماری‌های حیوانی را کاهش داده و از دام و گله دامداران محافظت می‌کند.

لوران توماس در این خصوص تأکید کرد: با ادامه عملیات نظامی در سوریه مراکز شهری در این کشور نابود می‌شود، اما در مناطق روستایی کشاورزان چاره‌ای غیر از ماندن و کار روی زمین‌های زراعی خود ندارند. بنابراین دسترسی به نهاده‌های کشاورزی یکی از چالش‌های اصلی آنها محسوب می‌شود.

بنا بر اعلام فائو، این سازمان برای گسترش اقدامات اضطراری خود در سال 2016، به 87 میلیون دلار کمک مالی به‌منظور حمایت از 3میلیون نفر در داخل سوریه و 53 میلیون جهت کمک به پناهندگان سوری، کشورهای میزبان و دیگر گروه‌های آسیب پذیر در عراق، اردن و لبنان و ترکیه نیاز خواهد داشت، این در حالی است که با وجود اهمیت صنعت کشاورزی در سوریه، کمکهای فوری در زمینه کشاورزی در سال 2015 به‌میزان 70 درصد کمتر از بودجه مورد نیاز درخواستی فائو بوده است.

گفتنی است برای افزایش دسترسی به مواد غذایی در سوریه، مقاوم سازی معیشت‌های مبتنی بر کشاورزی و همچنین حمایت از کشاورزان برای حفظ زمین خود، نیازمند اقدامات بیشتر و همه‌جانبه‌ای از سوی جوامع بین المللی است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید