Performancing Metrics

بازی عجیب برخی بانک‌ها برای بلعیدن مؤسسات اعتباری بلاتکلیف | اتاق خبر
کد خبر: 313401
تاریخ انتشار: 10 بهمن 1394 - 19:15
بررسی دقیق تر رفتار برخی بانک ها نشان می دهد، مدیران این بانک ها با ارزیابی شرایط مؤسسات باقی مانده و به سودای تصاحب بی دردسر شعب، دارایی ها و سایر اموال این مؤسسات وارد بازی عجیبی با بانک مرکزی شده اند.

اتاق خبر: حمید تهرانفر که مدت هاست میان رفتن و ماندن از بانک مرکزی مردد است و جانشینان احتمالی او نیز همچنان در مرحله تأیید صلاحیت از سوی مراجع امنیتی قراردارند، در ابتدای حضورش به عنوان معاون نظارتی بانک مرکزی وعده داده بود پرونده مؤسسات اعتباری غیرمجاز را ظرف یک سال برای همیشه حل و فصل کند. امروز حدود 11 ماه از پایان آن یک سال گذشته ولی تکلیف برخی از این مؤسسات همچنان نامعلوم است.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ بانک مرکزی را در تحقق وعده ساماندهی بازار غیر متشکل از آن رو باید ناموفق دانست که مرور اتفاقات دو سال اخیر در این حوزه نشان می دهد علاوه بر اینکه تکلیف برخی مؤسسات همچنان نامعلوم است، دو مؤسسه میزان و ثامن الحجج عملا بدون آنکه ساماندهی شوند، منحل یا به بانک های دیگر گره خورده اند. به تبع آن سهامداران، سپرده گذاران و کارکنان این دو مؤسسه هم مشکلات بسیاری را متحمل شده اند.

بررسی فرایند عملیاتی بانک مرکزی در مورد مؤسسات باقی مانده نشان می دهد پس از دامنه وسیع مشکلاتی که انحلال عجولانه مؤسسه میزان بوجود آورد، قصد ندارد به هیچ وجه همان رویه را تکرار کند. نوع برخورد با مؤسسه ثامن الحجج و رفتار کج دار و مریضی که با این مجموعه از سوی بانک مرکزی در پیش گرفته شده است به خوبی نشان می دهد که تکرار اتفاقاتی مانند آنچه درباره میزان رخ داد اصلا مطلوب بانک مرکزی نیست.

به همین خاطر نیز تمرکز بانک مرکزی بر ادغام مؤسسات باقی مانده در سایر بانک ها است تا به این ترتیب بتواند علاوه بر مختومه کردن پرونده این مؤسسات، هزینه های اجتماعی را به حداقل ممکن برساند.

اعلام نام بانک پارسیان به عنوان بانکی که پردات تعهدات سپرده گذاران مؤسسه ثامن الحجج را متقبل شده است در همین راستا ارزیابی می شود. به عبارت دیگر به نظر می رسد بانک مرکزی با استفاده از روش های گوناگون بانک های کشور را به سمت پذیرش مسئولیت پرداخت تعهدات یکی از مؤسسات اعتباری بلاتکلیف سوق می دهد تا به این ترتیب خود را از ماجرا کنار بکشد. درست مانند اتفاقی که در مورد سپرده گذاران میزان و بانک صادرات شاهد آن بودیم. درست است که در ظاهر ماجرای میزان تمام شده ولی کافی است پای صحبت سپرده گذاران این مؤسسه نشست تا از دردسرهای دریافت قطره چکانی سپرده هایشان اطلاع پیدا کنیم.

این رویه در آینده نه چندان دور احتمالا برای سپرده گذاران مؤسسه ثامن الحجج نیز تکرار خواهد شد و در صورت اصرار بانک مرکزی بر ادغام مؤسسه افضل توس برای سپرده گذاران این مؤسسه هم.

در این میان نکته عجیب، نوع رفتاری است که برخی بانک ها در پیش گرفته اند؛ بررسی دقیق تر رفتار برخی بانک ها نشان می دهد، مدیران این بانک ها با ارزیابی شرایط مؤسسات باقی مانده و به سودای تصاحب بی دردسر شعب، دارایی ها و... این مؤسسات وارد بازی عجیبی با بانک مرکزی شده اند؛ از یک طرف نسبت به پذیرش تعهدات مؤسسات بلاتکلیف ابراز تمایل و از سوی دیگر شرایط به شدت نامعقولی برای این پذیرش مطرح می کنند. به این ترتیب و با خریدن فرصت، منتظر هستند مؤسسات باقی مانده که با وجود پیگیری های فراوان هنوز از سوی بانک مرکزی تعیین تکلیف نشده اند و برای سرپا نگه داشتن خود با چنگ و دندان تلاش می کنند، زمین بخورند و آن وقت تمام دارایی ها و ... این مؤسسات را تصاحب کنند.

این اتفاق به هیچ وجه مورد پسند بانک مرکزی نیست چرا که هزینه اجتماعی آن مستقیم به پای بانک مرکزی نوشته می شود بنا بر این لازم است مسئولان بانک مرکزی هر چه زودتر نسبت به تعیین تکلیف مؤسسات اندک باقی مانده اقدام صریح داشته باشند. یکی از این اقدامات قطعا پایان دادن به بازی بانک هایی است که منتظر زمین خوردن این مؤسسات هستند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید